Niedziela rano
Do północy, 14 września spadło około 30 mm deszczu, a do godziny 3:00, 15 września jeszcze około 10 mm.
Na szczęście od godziny 5:29 ostrzeżenie o intensywnych opadach deszczu dla Krakowa zostało odwołane. Niedziela powinna być już spokojniejsza. Fala kulminacyjna na Wiśle jest jednak spodziewana około godz. 15, stan rzeki jest wysoki, ale nie wylała na bulwary gdzie zwykle chodzą piesi.
IMGW dzisiaj, 15 września, o godz. 05.29 odwołał dla Krakowa i powiatów: krakowski, miechowski, proszowicki, suski i wadowicki, ostrzeżenie trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.
Prognoza IMGW na 15 września
Według najnowszych prognoz, zachmurzenie duże i całkowite, na północnym wschodzie i wschodzie większe przejaśnienia, możliwe rozpogodzenia. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, miejscami burze. Temperatura maksymalna od 13°C na Dolnym Śląsku, około 20°C w centrum, do 25°C na Podlasiu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków północnych.
Nadal obowiązuje ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia o możliwości wystąpienia dość silnego i silnego wiatru, o średniej prędkość od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h, lokalnie do 85 km/h z kierunków północnych. Obowiązuje ono od soboty, 14 września, od godz. 12.00 do niedzieli, 15 września, do godz. 10.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.
Przyrosty stanu wód
W związku z intensywnymi opadami deszczu, na rzekach w województwie małopolskim spodziewane są wzrosty poziomu wody – początkowo do strefy stanów wysokich z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a następnie liczne przekroczenia stanów alarmowych. Największa intensywność zjawisk wystąpi w dniach 14–15 września, gdzie punktowo będą mieć miejsce znaczne wzrosty powyżej stanów alarmowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 90 proc.
Rzeki i potoki w Krakowie – stan na 15 września, godz. 7.45:
- Serafa, przy ul. Popiełuszki: przekroczony stan ostrzegawczy, wysokość lustra wody 118 cm
- potok Rozrywka, ul. Strzelców: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 54 cm
- potok Kościelnicki, ul. Stopki: przekroczony stan alarmowy, wysokość lustra wody 223 cm
- Dłubnia, ul. Okulickiego: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 118 cm
- potok Drwinka, ul. Udzieli: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 37 cm
- potok Bibiczanka, ul. Witkowicka: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość
lustra wody 33 cm
Raport na koniec ulewnej soboty w Krakowie i Małopolsce
Fala opadów przechodzi przez nasz region. Od północy strażacy interweniowali 300 razy. Tylko w Krakowie było 156 zgłoszeń. Blisko 70 interwencji podjęła KP PSP Oświęcim, 17 – Wadowice, 13 – Chrzanów. Dotyczą one głównie pompowania i udrażniania przepustów. Strażacy robią wszystko, aby jak najszybciej pomagać mieszkańcom radzić sobie ze skutkami intensywnych opadów.
Po południu bez prądu było ok. 550 odbiorców, w tym blisko 370 – w mieście i gminie Brzeszcze. Awarie są na bieżąco usuwane.
Wisła w Jawiszowicach (576 cm) oraz Skawinka w Radziszowie (333 cm) przekroczyły stan ostrzegawczy. Do osiągnięcia stanów alarmowych brakuje w przypadku tych rzek kilkudziesięciu centymetrów (54 cm – Jawiszowice, 67 cm – Radziszów). Stany wysokie utrzymują się na 6 stacjach (Balice, Biskupice, Ojców, Pustynia, Rudze, Sucha Beskidzka). Dla wyjaśnienia – kolejne poziomy na stacjach hydrologicznych to: niski, średni, wysoki, ostrzegawczy, alarmowy. Przekroczenie stanu alarmowego nie oznacza, że rzeka opuściła koryto.
W pełnej gotowości do wzmożonych działań są samorządy. 6 jednostek samorządu terytorialnego ogłosiło pogotowia przeciwpowodziowe: powiat nowotarski, miasto Nowy Targ, gmina Szaflary, miasto i gmina Czarny Dunajec, gmina Brzeszcze, gmina Skawina.
Sytuacja na zbiornikach jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Wszystkie zbiorniki posiadają pojemności powodziowe większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą na obiektach.
Odprawa wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka‐Kamysza i wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara z kadrą dowódczą 11MBOT:
Prognoza pogody IMGW na niedzielę 15 września
14.09.2024 19:30 - 19:30 15.09.2024 (Sobota/Niedziela)
W nocy zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, a w Kotlinie Kłodzkiej, na Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce przejściowo nawalnym! Na wschodzie kraju miejscami burze. Największe sumy opadów prognozowane są w województwie: śląskim do 120 mm; dolnośląskim, opolskim do 80 mm; w małopolskim i świętokrzyskim do 70 mm; podkarpackim i łódzkim do 40 mm. W Tatrach śnieg z deszczem i śnieg. Temperatura minimalna od 9°C, 11°C na południowym zachodzie do 16°C na północnym wschodzie i miejscami w centrum, w kotlinach górskich od 6°C do 9°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, na południowym zachodzie w porywach do 80 km/h, na wybrzeżu do 65 km/h, z kierunków północnych, tylko na południowym wschodzie z kierunków wschodnich. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 120 km/h, w Karpatach do 90 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.
W dzień zachmurzenie duże i całkowite, na północnym wschodzie i wschodzie większe przejaśnienia. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, na Dolnym Śląsku przejściowo nawalnym! Na południu, wschodzie i w centrum kraju miejscami burze. Największe sumy opadów prognozowane są w na Dolnym Śląsku a zwłaszcza w Sudetach do 45 mm; w województwie opolskim i śląskim do 35 mm. W szczytowych partiach Tatr opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 13°C na Dolnym Śląsku, około 20°C w centrum, do 25°C na Podlasiu; w kotlinach sudeckich miejscami około 10°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, na Opolszczyźnie i Przedgórzu Sudeckim do 75 km/h, z kierunków północnych, tylko na wschodzie kraju z kierunków wschodnich. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 110 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.
15.09.2024 19:30 - 19:30 16.09.2024 (Niedziela/Poniedziałek)
W nocy zachmurzenie duże i całkowite, większe przejaśnienia jedynie na północnym wschodzie. Miejscami opady deszczu, najintensywniejsze na południu kraju. Na wschodzie i południu możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów na południu Polski od 20 mm do 35 mm, w centrum około 10 mm. Na południowym wschodzie lokalne mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 13°C do 16°C, w obszarach podgórskich od 8°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie okresami porywisty, na zachodzie i w centrum z kierunków północnych, na wschodzie z kierunków wschodnich. Wiatr w górach w porywach do 60 km/h. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.
W dzień na zachodzie i południu zachmurzenie duże, na pozostałym obszarze umiarkowane, tylko na krańcach północno wschodnich małe. Na południu i miejscami na zachodzie kraju przelotne opady deszczu. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu i do 25 mm na południu Śląska i Małopolski. W górach możliwe burze. Temperatura maksymalna na południu, południowym zachodzie i na wybrzeżu od 17°C do 21°C, na pozostałym obszarze kraju od 21°C do 26°C; w obszarach podgórskich i na przedgórzu od 13°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na wybrzeżu okresami dość silny i w porywach do 55 km/h, na zachodzie i w centrum z kierunków północnych, na wschodzie z kierunków wschodnich. Wiatr w górach w porywach do 70 km/h.
Zalany Kraków w sobotę przed południem
Tramwaje nie kursują ul. Mogilską przez rondo Mogilskie - zalane tory na rondzie Mogilskim. Linie 4, 5, 9, 10, 52 od ronda Czyżyńskiego kierowane przez al. Pokoju. Cały czas jest przejazd przez rondo Mogilskie z al. Powstania Warszawskiego w kierunku tunelu i w ul. Lubicz. Zalana jest Kijowska, Bulwarowa, Królowej Jadwigi i wiele innych ulic w Krakowie. Studzienki nie dają rady odprowadzić wody.
Zalane są też place budów prowadzonych w mieście. Przykładem może być budowana trasa tramwajowa do Mistrzejowic. Wykopy wypełniły się wodą i wypłukały błoto, które wypływa na ulice.
Straż Pożarna pompuje wodę z pomieszczeń serwerowni Szpitala im. Żeromskiego. Woda wdarła się do Stacji Dializ przy os. Młodości. Potok Rozrywka, Sudół Dominikański, przekroczył stan alarmowy i grozi wylaniem.
Komunikat MPK w Krakowie: Zalana jest ul. Prądnicka pod wiaduktem, autobusy kierowane są na trasy objazdowe. Linie: 120, 140, 337 kierowane są do pętli Krowodrza Górka.
Zalany tunel przy stacji Łobzów SKA. Linie: 130, 144, 194 kierowane przez rondo Ofiar Katynia, Bronowicką, Głowackiego.
W związku z ulewą nad Krakowem przybyło nam interwencji strażackich. W skali województwa to 189 do godz. 13.30 (licząc od północy), zaś w samym Krakowie – 122.
Istotne interwencje strażaków z ostatniego czasu:
Szpital im. Żeromskiego w Krakowie, ul. Na Skarpie - woda pojawiła się w pomieszczeniu rozdzielni prądu. Strażacy pomagali naprawić pompę, w którą wyposażony jest budynek. Woda została odpompowana. Brak ewakuacji oraz przerw w funkcjonowaniu budynku.
Brzeszcze (ul. Podgórze) – powstało tam rozlewisko na powierzchni ok. 2 ha na terenie górniczym. Ma ono związek z cofką z przepompowni. W niedalekiej odległości znajdują się 3 budynki mieszkalne, dlatego strażacy prowadzą intensywne działania. Trwa pompowanie wody z rozlewiska oraz zabezpieczanie budynków mieszkalnych workami z piaskiem. Udał się tam wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wraz z małopolskim komendantem wojewódzkim PSP bryg. Przemysławem Przęczkiem oraz dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Marcinem Siudzińskim.
Pogoda w Krakowie i Małopolsce - 13.30
Nad naszym regionem utrzymują się opady deszczu, których natężenie sięga do 10 mm/ godz., punktowo do ok. 15 mm/godz. Od rana wysokość opadów sięga przeważnie do 10-20 mm, punktowo do około 30 mm. W najbliższym czasie natężenie opadów będzie się utrzymywać na zbliżonym poziomie. Do końca dnia całkowita wysokość opadów wynosić będzie 50-70 mm. Cały czas obowiązują ostrzeżenia 3. stopnia meteorologiczne i hydrologiczne.
Bilans
PSP: od północy 42 interwencje, w tym: 11 KP PSP Oświęcim, 10 KP PSP Wadowice (pompowanie, udrażnianie przepustów).
TAURON S.A. – bez prądu 4340 odbiorców, w tym 4301 w powiecie krakowskim.
Rzeki (ok. godz. 13.00): brak stanów alarmowych, trzy przekroczone stany ostrzegawcze (Jawiszowice – Wisła, Radziszów – Skawinka, Sucha Beskidzka – Stryszawka).
Alarmy przeciwpowodziowe: brak.
Pogotowia przeciwpowodziowe (5): powiat nowotarski, miasto Nowy Targ, gmina Szaflary, miasto i gmina Czarny Dunajec, gmina Brzeszcze.
Sytuacja pogodowa w Krakowie i Małopolsce - godz. 12
Komunikat Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie:
– Nasze zbiorniki przeciwpowodziowe dysponują wystarczającą pojemnością, żeby zatrzymać zapowiadaną ilość wody, o której mówią aktualne prognozy. Fali kulminacyjnej na Wiśle spodziewamy się jutro (niedziela, 15 września 2024) około godziny 15.00.
sobota, 14 września, 10.00
Z informacji uzyskanych od Straży Miejskiej Miasta Krakowa wynika, że sytuacja na potokach i rzekach jest stabilna. Odnotowano nieznaczne podniesienie stanu wody w potoku Drwinka, gdzie na miejscu stale pracuje PKP oraz na rzece Serafie. Powstały rozlewiska na skrzyżowaniach ulic Miodowej ze Starowiślną oraz Grzegórzeckiej. Worki wydawane są na bieżąco po uprzednich zgłoszeniach telefonicznych. Do poprzednich miejsc dodano ul. Królowej Jadwigi i fragment Bieżanowskiej. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne nie zgłasza żadnych problemów z przejazdami tramwajów ani autobusów.
Sytuacja pogodowa w Krakowie i Małopolsce
IMGW ponownie podwyższył do trzeciego stopnia dla Krakowa i okolic ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu. Podobnie dla Tarnowa. Obowiązuje ono aż do poniedziałku. W tym czasie może spaść nawet 220 mm wody. Wczoraj spadło 22,6 mm deszczu.
W piątek wieczorem wg. komunikatów północna część Małopolski objęta była ostrzeżeniem II stopnia. W 10 powiatach (krakowski, m. Kraków, proszowicki, miechowski, wielicki, bocheński, brzeski, tarnowski, m. Tarnów, dąbrowski) prognozowane były opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.
- dla okresu od godz. od godz. 07.00 dnia 13.09 do godz. 07.00 dnia 14.09 wyniesie od 25 mm do 40 mm
- od godz. 07.00 dnia 14.09 do godz. 07.00 dnia 15.09 wyniesie od 40 mm do 60 mm, lokalnie do 80 mm
- od godz. 07.00 dnia 15.09 do godz. 07.00 dnia 16.09 suma opadów wyniesie od 30 mm do 40 mm
- W nocy 13/14.09 i w dzień 14.09 niewielka możliwość wystąpienia burz.

W pozostałej części naszego województwa występują i nadal prognozowane są opady deszczu o natężeniu silnym i bardzo silnym, miejscami nawalnym. Prognozowana suma opadów dla okresu:
- od godz. 07.00 dnia 13.09 do godz. 07.00 dnia 14.09 wyniesie od 50 mm do 70 mm, miejscami do 90 mm
- od godz. 07.00 dnia 14.09 do godz. 07.00 dnia 15.09 wyniesie od 90 mm do 120 mm, lokalnie od 150 mm do 190 mm
- od godz. 07.00 dnia 15.09 do godz. 07.00 dnia 16.09 suma opadów wyniesie od 20 mm do 40 mm, miejscami do 60 mm
W całym województwie obowiązuje też ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia o wezbraniach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
IMGW: W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu na rzekach w województwie małopolskim spodziewane są wzrosty poziomu wody, początkowo do strefy stanów wysokich z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a następnie liczne przekroczenia stanów alarmowych. Największa intensywność zjawisk wystąpi w dniach 14-15.09 gdzie punktowo będą mieć miejsce znaczne wzrosty powyżej stanów alarmowych.
Raport wojewody małopolskiego - 14.09.2024
PSP: od godz. 7:30 13.09. łącznie 85 interwencji (najwięcej KP Kraków – 37, Nowy Sącz – 13, Wieliczka – 8, Wadowice – 6, Oświęcim – 4, Myślenice i Limanowa – 3): usuwanie zalegających drzew, konarów i gałęzi z dróg, chodników i rzek, udrażnianie przepustów, wypompowywanie wody z posesji, piwnic, wyjazdy prewencyjne związane z „workowaniem”, zabezpieczaniem wałów rzecznych oraz posesji domów, budynku przedszkolnego, monitorowanie cieków rzecznych. Brak osób poszkodowanych.
TAURON S.A. – bez prądu 21 odbiorców w powiecie krakowskim.
Rzeki (ok. godz. 9.00): brak stanów alarmowych, jeden przekroczony stan ostrzegawczy (Jawiszowice), jeden stan wysoki (Radziszów). Trend rosnący na 19 stacjach.
Gdzie teraz pada deszcz w Polsce? Radar online. Mapa burzowa online INTERAKTYWNA MAPA
Największe sumy opadów prognozowane są w województwie opolskim, śląskim i małopolskim do 80 mm, na Dolnym Śląsku a zwłaszcza w Sudetach do 70 mm, w łódzkim, świętokrzyskim i lubelskim oraz na południu mazowieckiego do 60 mm, i w podkarpackim do 40 mm.
Temperatura maksymalna od 12°C w kotlinach sudeckich, około 18°C w centrum, do 25°C na Podlasiu.
Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na południu i południowym zachodzie do 80 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 85 km/h, północny, na wschodzie kraju północno-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 120 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.
Sytuacja hydrologiczna robi się coraz poważniejsza. Już na 39 stacjach notujemy przekroczenia stanów alarmowych, liczba przekroczeń wzrasta.Na stacji Głuchołazy na rzece Biała Głuchołaska stan alarmowy jest przekroczony o 140 cm.
Najwyższe sumy opadu za ostatnie 24 h to:
155,7 mm Jarnołtówek
137,3mm Głuchołazy
Ostrzeżenia IMGW - co oznaczają?
- Ostrzeżenie meteorologiczne III stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof i zagrożenie życia.
- Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie zdrowia i życia, a prowadzenie działalności jest w tych warunkach mocno ograniczone.
- Ostrzeżenie I stopnia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych. Możliwe zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej.

Najnowsza prognoza IMGW dla Krakowa i Małopolski
14.09.2024 07:30 - 07:30 15.09.2024 (Sobota/Niedziela)
W dzień zachmurzenie całkowite. Na wschodzie województwa możliwe większe przejaśnienia. Opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, lokalnie na południowym zachodzie również o natężeniu nawalnym. Miejscami możliwe burze. Suma opadów od 40 mm do 50 mm, na południowym zachodzie województwa do 60 mm. Temperatura maksymalna od około 16°C na zachodzie do około 20°C na wschodzie województwa, w rejonach podgórskich od 14°C do 17°C, wysoko w Beskidach od 10°C do 13°C, na szczytach Tatr około 8°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, po południu wzmagający się do dość silnego i silnego, wieczorem o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h, lokalnie do 85 km/h, z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, północno-wschodni. W czasie burz możliwe porywy do 85 km/h.
W nocy zachmurzenie całkowite, miejscami z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, lokalnie również nawalnym. Wysoko w Tatrach możliwe opady deszczu ze śniegiem. Suma opadów od 20 mm do 40 mm, miejscami do 60 mm. Temperatura minimalna od 11°C do 13°C, w rejonach podgórskich od 7°C do 10°C, wysoko w Beskidach od 5°C do 9°C, na szczytach Tatr około 3°C. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h, miejscami do 85 km/h, na ranem słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, północno-wschodni.
15.09.2024 07:30 - 07:30 16.09.2024 (Niedziela/Poniedziałek)
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Lokalnie, głównie w górach, możliwe burze. Suma opadów miejscami do 15 mm. Temperatura maksymalna od 18°C do 20°C, w rejonach podgórskich od 14°C do 17°C, wysoko w Beskidach od 8°C do 12°C, na szczytach Tatr około 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo lokalnie dość silny i porywisty, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni i wschodni. W czasie burz lokalnie porywy wiatru do 65 km/h.
W nocy zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego. Okresami opady deszczu. Suma opadów na południu województwa do 25 mm, na północy do około 20 mm. Temperatura minimalna od 12°C do 14°C, w rejonach podgórskich od 9°C do 12°C, wysoko w Beskidach od 6°C do 9°C, na szczytach Tatr około 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni i wschodni.
Magazyn przeciwpowodziowy w Krakowie
Takich magazynów mamy 6 (w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu oraz przy Komendach Powiatowych PSP w Suchej Beskidzkiej, Oświęcimiu, Dąbrowie Tarnowskiej). Łącznie dysponują one prawie 2 mln worków. Na wyposażeniu znajdują się też worki Big Bag, osuszacze, agregaty pompowe, agregaty prądotwórcze, łodzie, zapory wodne, zapory przeciwpowodziowe.
Kraków: tu będą dostępne worki z piaskiem
Oto mapa online zawierająca lokalizacje, do których zostaną dostarczone worki z piaskiem w przypadku realnego zagrożenia powodziowego. Straż miejska poprzez urządzenia nagłaśniające będzie informować mieszkańców o możliwości skorzystania z worków z piaskiem.
Zgłaszanie niedrożnych studzienek
W Krakowie mamy ponad 27 tys. wpustów ulicznych, potocznie nazywanych „kratkami”. KEGW prosi o monitorowanie sytuacji w swoim najbliższym otoczeniu. Zauważone przypadki niedrożnych studzienek należy zgłosić pod nr 12 616 75 55 przez całą dobę z podaniem ich lokalizacji. Ekipy interwencyjne natychmiast podejmą działania we wskazanym miejscu.
Ostrzeżenie o zagrożeniu osuwiskowym
W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, wzrasta zagrożenie osuwiskowe w województwie małopolskim.
Państwowa Służba Geologiczna – Centrum Geozagrożeń, ostrzega o możliwości uruchomienia się osuwisk. Dotyczy to przede wszystkich obszarów, na których tygodniowa suma opadów osiągnie wartość 150 mm na metr kwadratowy lub więcej. Prognozy pokazują, że kolejne 3 dni mogą przynieść ponad 200 mm deszczu w południowej części województwa małopolskiego. IMGW-PIB wydało dla tego rejonu kraju ostrzeżenie trzeciego stopnia.
W przypadku, gdy sumy opadów przez 7 kolejnych dni przekroczą 200 mm, może dojść do uaktywnienia się osuwisk zwietrzelinowych i skalno-zwietrzelinowych, natomiast w przypadku przekroczenia opadu wynoszącego 100 mm, dochodzić może do osuwisk płytszych zwietrzelinowych. Osunięcia mogą być bardzo zarówno dynamiczne, jak i bardzo powolne.
Należy się również spodziewać osuwisk o charakterze erozyjnym, które powstaną w wyniku podcięcia zboczy przez wezbrane rzeki i potoki. Wszystkie przypadki mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i powodować straty materialne. Zagrożenie osuwiskowe nie zmaleje od razu po ustaniu opadów deszczu. Procesy osuwiskowe mogą występować z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, ich intensyfikacja może nastąpić w kolejnych tygodniach. Nasączenie górotworu wodą będzie bardzo duże i w przypadku gdy pojawią się kolejne, nawet niewielkie opady deszczu, mogą one uaktywnić osuwiska.
PSG zaleca zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi, pojawianiu się szczelin w gruncie, nawierzchniach dróg, nagłej ucieczce wód w studniach, spękań obiektów budowlanych itp. Najbardziej narażone są obszary, które objęte były ruchami masowymi w przeszłości.
To była powódź 1000-lecia. Tak wyglądał Kraków i inne miejsc...