https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

100-lecie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wyjątkowy jubileusz. Msza na Wawelu, orszak, uroczyste promocje habilitacyjne i doktorskie

Marek Długopolski
Msza św. w Katedrze Wawelskiej, imponujący orszak przez Stare Miasto, uroczyste promocje habilitacyjne i doktorskie oraz nadanie godności Profesora Honorowego UEK prof. Andrzejowi Wojtynie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W ten sposób Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, największa uczelnia ekonomiczna w Europie Środkowo-Wschodniej, 27 maja rozpoczął dwudniowe świętowanie jubileuszu 100-lecia.

Święto Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

- W tym szczególnym dniu dziękuję za państwa zaangażowanie w tak wiele ważnych projektów, organizację wspaniałych wydarzeń, prowadzenie pionierskich badań, ale przede wszystkim za nieustanny rozwój i dążenie do doskonałości - podkreślił dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Orszak z Katedry Wawelskiej do Teatru Słowackiego

Po uroczystej mszy św. odprawionej w Katedrze Wawelskiej, imponujący orszak, poprzedzony orkiestrą wojskową oraz uniwersyteckimi pedlami, przeszedł ul. Grodzką, przez Rynek Główny oraz ul. Floriańską, by dotrzeć do Teatru im. Juliusza Słowackiego.

W malowniczym orszaku, otoczonym szpalerem krakowian i turystów, oprócz władz Uniwersytetu Ekonomicznego, szli profesorowie, doktorzy, doktorzy habilitowani, naukowcy i pracownicy, ale także przedstawiciele uczelni krajowych i zagranicznych.

Imponujące Breve Regnum i Gaude Mater Polonia

Breve Regnum, w świetnym wykonaniu Chóru Dominanta, powitało wszystkich przybyłych do Teatru Słowackiego na uroczystości 100-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego. Nie zabrakło również Gaude Mater Polonia.

„Pragniemy tedy dać społeczeństwu naszemu komercjalistów o maksymalnej solidnej wiedzy zawodowej, którzy by umieli być nie tylko czołowymi wykonawcami, lecz zarazem także samodzielnemi umysłowościami i pionierami idei gospodarczych" - te słowa prof. Arnolda Bollanda, wygłoszone 1 października 1925 r. z okazji otwarcia Wyższego Studium Handlowego w Krakowie, zapraszały gości na zacny jubileusz.

Nawiązał do nich rektor Bernard Ziębicki: - Jak przed stu lat mówił profesor Arnold Bolland nasza uczelnia zawdzięcza swe powstanie pracowitości, ofiarności i obowiązkowości całego szeregu ludzi dobrej woli. Kontynuując jego myśl podkreślam, że to suma wysiłku wszystkich, którzy przez ostatnie sto lat działali na rzecz naszego uniwersytetu, w tym nas tu zgromadzonych, doprowadziła do tego, że uczelnia dziś święci dzień swego stulecia.

- Nasz uniwersytet odegrał ogromną rolę w rozwoju polskiej i międzynarodowej myśli ekonomicznej. Wykształciliśmy rzeszę specjalistów. Miejsce Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na mapie kształcenia ekonomicznego zarówno w Polsce jak i w Europie Środkowo-Wschodniej jest niepodważalne… Niech ten jubileusz będzie czasem rozwoju i iskrą zapalną do jeszcze większego wzrostu naszej uczelni. Kontynuujmy historię tego niezwykłego miejsca, kształcąc naszych studentów -  dodał rektor.

Nowi doktorzy i doktorzy habilitowani

Chwilę później nastąpiło to na co czekali wszyscy zgromadzeni na scenie Teatru Słowackiego… Po odczytaniu ślubowania każdy z promowanych doktorów oraz doktorów habilitowanych mógł dostąpić zaszczytu dotknięcia buławą prawego ramienia przez rektora UEK i odebrać specjalną tubę z dyplomem. Od tego momentu promowani stali się pełnoprawnymi doktorami i doktorami habilitowanymi UEK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

– Cieszę się, że dzisiaj kolejni doktorzy, doktorzy habilitowani wpisują się w ciąg wspaniałej historii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – podkreślił rektor Bernard Ziębicki.

Od 27 maja Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie ma więc 41 nowych doktorów i 5 doktorów habilitowanych.

Prof. Andrzej Wojtyna Profesorem Honorowym UEK

„Przyjmując to wyróżnienie, profesor Andrzej Wojtyna, stał się drugim - po profesorze Jerzym Hausnerze - w stuletniej historii naszej uczelni Profesorem Honorowym. To niewątpliwy zaszczyt przyznać tę godność mentorowi, który przez pół wieku, czyli przez połowę czasu istnienia uczelni, dzielił się swoją wiedzą, doświadczeniem i sercem z kolejnymi pokoleniami studentów. Profesor Wojtyna przywiązywał dużą wagę do pracy ze studentami, starając się rozwijać w nich umiejętność wnikliwej obserwacji gospodarki i wyciągania wniosków." - tak brzmiała laudacja na cześć prof. Andrzeja Wojtyny.

Godność Profesora Honorowego przyznano „za wybitne zasługi oraz istotny wkład w rozwój dyscyplin naukowych reprezentowanych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, doceniony przez uczelnie krajowe i zagraniczne, a także dorobek naukowy, aktywność społeczną i publiczną, którą wybitnie przyczynił się do rozwoju i rozsławienia Uniwersytetu”.

UEK - ekonomiczna Alma Mater

- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie jest szkołą, która zdecydowanie wyróżnia się wśród innych uczelni ekonomicznych, nie tylko liczbą oferowanych kierunków, ale również poziomem kształcenia. Dzięki temu rozwijamy się, rośnie nasza przewaga na mocno konkurencyjnym rynku edukacyjnym. Oznacza to także wzrost zainteresowania absolwentów szkół średnich studiami w naszej uczelni. Mówiąc wprost, u nas każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie – zaznacza dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. I przypomina, że w tej chwili UEK kształci ponad 16 000 studentów.

Wspomnieć wypada, że od czasu powstania mury krakowskiej uczelni ekonomicznej opuściło już 200 000 tysięcy absolwentów.

- Jesteśmy uniwersytetem nowoczesnym, mamy świetną kadrę i zaplecze dydaktyczne – zaznaczył rektor Bernard Ziębicki.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Największe ślimaki ważą pół kilograma. Żyją nawet 10 lat, dewastują lasy i plantacje

NOWE
Największe ślimaki ważą pół kilograma. Żyją nawet 10 lat, dewastują lasy i plantacje

Mariusz Jop: Liczymy bardzo na wsparcie kibiców. Wiemy, że ono będzie!

Mariusz Jop: Liczymy bardzo na wsparcie kibiców. Wiemy, że ono będzie!

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska