MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Jagielloński przeciwko projektowi Trasy Pychowickiej z linią tramwajową przebiegającą przez teren uczelni

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Koncepcja Trasy Pychowickiej.
Koncepcja Trasy Pychowickiej. Trasa Łagiewnicka
Koncepcja budowy Trasy Pychowickiej zakłada rezerwę terenu na linię tramwajową z Ruczaju do ul. Księcia Józefa. Problem w tym, że część jej przebiegu wyznaczono przez Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego. Władze uczelni przygotował projekt uchwały ze sprzeciwem wobec takiego rozwiązania.

- Uniwersytet Jagielloński opowiada się przeciwko projektowi Trasy Pychowickiej, który przewiduje jej przebieg przez tereny należące do Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu, zgodnie z przedstawionym wariantem 6. Negatywne stanowisko Uniwersytetu opiera się na kilku ważnych argumentach, tj. wpływ na istniejącą infrastrukturę i obszary zielone, zagrożenie dla planów inwestycyjnych na terenie Kampusu, w tym na przykład budowy domu studenckiego. Istnieje również obawa, że realizacja trasy może negatywnie wpłynąć na działalność naukową i badawczą prowadzoną w budynkach wydziałowych - informuje Adam Koprowski, rzecznik UJ.

W związku z zaistniałą sytuacją władze uniwersyteckie podjęły rozmowy z przedstawicielami miasta i przygotowują projekt uchwały Senatu UJ, mającej na celu wyrażenie oficjalnego sprzeciwu wobec proponowanego przebiegu Trasy Pychowickiej przez tereny uczelni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Aktywiści alarmują, że budowa tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej zatopi budżet Krakowa

W odpowiadającej za przygotowanie inwestycji spółce Trasa Łagiewnicka wyjaśniają, że zarezerwowanie terenu UJ o powierzchni ok. 1 ha, przylegającego do planowanego przebiegu Trasy Pychowickiej, wynika z zapotrzebowania na ewentualną budowę także naziemnej linii tramwajowej (od ul. Grota Roweckiego do ul. Księcia Józefa), która może powstać razem z nową drogą albo po jej budowie. Wyjaśniają tam też, że spółka Trasa Łagiewnicka oraz wykonawca koncepcji Trasy Pychowickiej "nie posiadały informacji o planach realizacji infrastruktury kubaturowej (akademik UJ) i tym samym brak jest możliwości zajęcia stanowiska co do wpływu ewentualnej budowy linii tramwajowej na plany inwestycyjne Uniwersytetu Jagiellońskiego".

- Sama Trasa Pychowicka ma być tak zlokalizowana, że nie będzie kolidować z terenem UJ. Natomiast podczas konsultacji i przygotowywania zadania pojawił się temat linii tramwajowej, na którą potrzeba dodatkowego miejsca. Jesteśmy na etapie pozyskiwania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, co nie rodzi żadnych praw do terenu i nikt nie jest go pozbawiany - zaznacza Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka.

Przyznaje, że jeżeli jednak miasto odstąpi od budowy linii tramwajowej, to teren pozostanie własnością UJ z możliwością realizacji na nim uczelnianych inwestycji.

W ramach KPO Kraków może zrealizować wiele ważnych inwestycji dla miasta.

KPO może zmienić Kraków. Na liście inwestycji m.in. nowe lin...

Przypomnijmy, że miasto wybudowało Trasę Łagiewnicką od skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej do ul. Grota-Roweckiego. Jej kontynuacją mają być trasy Pychowicka i Zwierzyniecka. W wyniku konsultacji społecznych ustalono, że dwie kolejne drogi mają zostać maksymalnie schowane pod ziemią. Trasa Pychowicka rozpoczynałaby się tunelem pod ul. Grota-Roweckiego. Później byłby krótki odcinek odsłonięty i zjazd do tunelu, który prowadziłby wzdłuż ul. Sodowej, pod Wisłą i kończył się wyjazdem w nową ul. Księcia Józefa. W dalszym przebiegu zaczynałaby się Trasa Zwierzyniecka z tunelem pod wzgórzem św. Bronisławy. Podziemny przejazd byłby prowadzony do ul. Balickiej, ale z wyjazdem w rejonie ul. Armii Krajowej.

Plan jest taki, by do końca 2024 r. została pozyskana decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, łącznie dla obu planowanych tras. Gdyby później od razu przystąpiono do projektu, a później budowy to do zakończenia całego przedsięwzięcia mogłoby dojść w 2032 r.

Nowsze auta, emisja CO2 bez zmian

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska