Akcja w gminie Wielka Wieś była prowadzona pod hasłem „Płazom ujdzie płazem”. I uszło - jak podsumowują organizatorzy. To dzięki temu, że w podkrakowskiej dolince powstały bariery - płotki na około trzykilometrowym odcinku, żeby żaby nie wchodziły na asfaltową jezdnię i nie ginęły pod kołami samochodów.
- Dzięki szerokiemu wsparciu wolontariuszy udało się przenieść 8712 osobników ropuchy szarej, w tym 1717 par w ampleksusie (rozpoczętym etapie rozmnażania) i 34 żab trawnych. Zakładamy, że liczbę przetransportowanych płazów można zaokrąglić do około 12 000 sztuk, ponieważ wiele osób przenosiło płazy bez odnotowania ich liczby w raportach dyżurów. Przyjmując tę ilość przeniesionych płazów, możemy założyć, że pod kołami kół samochodów nie zginęło około 20 proc., czyli 2400 ropuch szarych - informuje Janusz Bończak, jeden z wolontariuszy i propagatorów akcji.
Przedsięwzięcie ustawiania płotków i przenoszenia żab to inicjatywa Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego i gminy Wielka Wieś, w organizację zaangażowali się przedstawiciele Wielkowiejskiego Targu, dołączyła też gmina Zabierzów oraz Nadleśnictwo Krzeszowice, a patronem przedsięwzięcia został Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie.
W przedsięwzięciu uczestniczyli przedstawiciele gminy Wielka Wieś, parków krajobrazowych, harcerze, uczniowie gminnych szkół, strażacy i mieszkańcy, którzy chcieli bezinteresownie wesprzeć akcję i ratować żaby, ropuchy.
Wielkowiejski Targ zainaugurował sezon handlowy. Były smakoł...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?
