Uroczysta zbiórka w KPP w Gorlicach. Dotychczasowa komendant Dorota Tokarz przeszła na emeryturę, a jednostka ma nowego szefa

Halina Gajda
Halina Gajda
Dorota Tokarz po raz pierwszy pojawiła się w gorlickiej komendzie we wrześniu 2016 roku. Została wówczas pełniącą obowiązki pierwszego zastępcy komendanta powiatowego. Kilka miesięcy później, w lutym 2017 roku sprzed służbowego zaszeregowania zniknęły literki p.o. Tak było przez kolejne dwa lata, po których została powołana do służby w Limanowej. Do Gorlic powróciła w 2020 roku, by stanąć na czele jednostki.
Dorota Tokarz po raz pierwszy pojawiła się w gorlickiej komendzie we wrześniu 2016 roku. Została wówczas pełniącą obowiązki pierwszego zastępcy komendanta powiatowego. Kilka miesięcy później, w lutym 2017 roku sprzed służbowego zaszeregowania zniknęły literki p.o. Tak było przez kolejne dwa lata, po których została powołana do służby w Limanowej. Do Gorlic powróciła w 2020 roku, by stanąć na czele jednostki. Lech Klimek
Zmiany w gorlickiej komendzie policji. Mł. inspektor Dorota Tokarz przeszła w stan spoczynku. Dzisiaj w komendzie odbyło się uroczyste jej pożegnanie. Były kwiaty, podziękowania, życzenia na przyszłość. Z pracy w policji, poza wspomnieniami i niewątpliwym doświadczeniem, wyniesie także pamiątkową szablę. Decyzją zwierzchników, od jutra jej obowiązki będzie pełnił nadkomisarz Mariusz Piotrowski, który do tej zasiadał w fotelu pierwszego zastępcy.

Dorota Tokarz po raz pierwszy pojawiła się w gorlickiej komendzie we wrześniu 2016 roku. Została wówczas pełniącą obowiązki pierwszego zastępcy komendanta powiatowego. Kilka miesięcy później, w lutym 2017 roku sprzed służbowego zaszeregowania zniknęły literki p.o. Tak było przez kolejne dwa lata, po których została powołana do służby w Limanowej. Do Gorlic powróciła w 2020 roku, by stanąć na czele jednostki.

Kobieta z pazurem, partner w pracy

Jej droga zawodowa ma swój początek w wydziale prewencji Komendy Rejonowej Policji w Nowym Sączu. Przez kolejne lata pracowała w zasadzie we wszystkich pionach i wydziałach, od wspomnianej prewencji, drogówki przez logistykę, wydział kryminalny. Również w terenowych jednostkach, choćby w komisariacie w Piwnicznej-Zdroju. Gorlice ją niejako ukoronowaniem drogi zawodowej. Niemal od początku wzbudzała zainteresowanie, a wynikało to przede wszystkim z tego, że była jedyną kobietą w małopolskiej policji na takich wysokich stanowiskach. Ona zaś wszystkie, czasem żartobliwe uwagi, kwitowała krótko.

- Kobieta, która decyduje się na pracę w policji, musi być odważna, profesjonalna w każdym calu i pewna siebie, by mężczyźni dostrzegli w niej partnera, nie tylko kobietę – mówiła nam po rozpoczęciu pracy w Gorlicach. - Chodzi po prostu o złamanie stereotypów. I jeszcze musi być elastyczna, by umiejętnie łączyć pracę i obowiązki rodzinne – podkreślała.

Przyznała się nam również, że jako mała dziewczynka budowałam na podłodze skrzyżowania, ustawiałam autka, a sama stawałam pośrodku jako kierująca „ruchem”.
- Policjantka jawiła mi się jako kobieta inteligentna, która potrafi sobie świetnie sama radzić, sprawna fizycznie. Taka baba z pazurem, która umie obchodzić się z bronią - opowiadała.

W pracy potencjałem są przede wszystkim ludzie

Na okolicznościową, ale niezwykle uroczystą zbiórkę w KPP przyjechało kilkudziesięciu gości, a pośród nich przede wszystkim samorządowcy z ziemi gorlickiej, parlamentarzyści, Komendant Wojewódzki Policji.

- Służba w Komendzie Powiatowej Policji w Gorlicach, którą miałam z wielką przyjemnością pełnić, nie różniła się zbytnio od zadań, które realizowałam, pracując wcześniej w innych regionach województwa małopolskiego – podsumowała w rozmowie z nami. - W powiecie gorlickim problemy, z którymi spotyka się policja, są bardzo podobne. Oczywiście każdy rejon ma swoją specyfikę, ale mieszkańcy powiatu gorlickiego, których jest ponad sto tysięcy, mogą czuć się bezpieczni, ponieważ jest to jeden z bezpieczniejszych powiatów w Małopolsce, co wynika z corocznych podsumowań – podkreśliła również.

Odniosła się również do ludzi, z którymi przyszło jej pracować.
- Są dla mnie wielkim świadectwem odpowiedzialności, pracowitości, uczciwości i bezinteresownej dobroci. Poznałam tu wielu funkcjonariuszy, pracowników policji, ale także mieszkańców powiatu gorlickiego, którzy bardzo mocno kochają małe ojczyzny, w których żyją, będąc jednocześnie otwarci na potrzeby drugiego człowieka – mówiła.

Za największe sukcesy uważa współpracę z lokalnymi samorządami, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu - zakup samochodów, drona i innego specjalistycznego sprzętu, który przez wiele lat będzie pomagał gorlickim funkcjonariuszom w codziennej służbie.
-Wielkim sukcesem było także oddanie do użytku nowego budynku posterunku w Uściu Gorlickim oraz otwarcie odtworzonego posterunku w Łużnej i związane z tym zwiększenie stanu etatowego jednostki – wyliczała.

Gorliczanom dała się poznać także z prywatnej strony. W wolnych chwilach maluje i rysuje w różnych technikach. Nie jeden raz przekazywała więc swoje prace na charytatywne licytacje. Oprócz tego, pisuje wiersze. Wiele z nich powstaje na podstawie obserwacji, przy okazji różnych codziennych okoliczności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie