Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Historia hospicjum liczy blisko 25 lat
Prezes Fundacji przypomniała także m.in. początki placówki, które sięgają 2000 roku i związane są z działaniami Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem i Towarzystwa Miłośników Ziemi Oświęcimskiej zainspirowanymi przez nieżyjącego już znanego aktora, reżysera i pisarza, byłego więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, Augusta Kowalczyka (numer obozowy 6804).
27 stycznia 2000 roku w 55. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski złożył kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym na placu pod budowę Pomnika - Hospicjum Miastu Oświęcim przy ul. Wysokie Brzegi.
Minęło jednak jeszcze kolejnych 12 lat, zanim placówka przyjęła pierwszych pacjentów. Hospicjum dysponuje 23 miejscami. Pacjenci pochodzą z różnych zakątków Małopolski.
Otwarte drzwi empatii
Mogą liczyć na fachową kadrę oraz liczną grupę wolontariuszy wśród nich właśnie uczniów Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu. W tej grupie byli także autorzy prac na prezentowanej w hospicjum wystawie "Otwarte drzwi empatii".
- Młodzież z PZ nr 2 współpracuje z hospicjum od 12 lat - zaznaczyła prezes Helena Wisła.
W uroczystym spotkaniu obok pracowników i wolontariuszy hospicjum wzięli udział liczni goście, w tym samorządowcy, m.in. województwo małopolskie reprezentowała Iwona Gibas z zarządu województwa, powiat oświęcimski wicestarosta Teresa Jankowska, miasto Oświęcim zastępca prezydenta Krzysztof Kania. Byli także przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji i instytucji.
Pod tablicą na ścianie wejściowej do hospicjum upamiętniającą postać Augusta Kowalczyka delegacje oddały mu hołd i złożyły kwiaty.
- Fundacja Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcim i wszystkie związane z nią osoby, na czele z panią prezes Heleną Wisłą, wykonuje w Oświęcimiu od lat wspaniałą i niezastąpioną pracę. To jest codzienna praca i służba na rzecz drugiego człowieka. To jest wsparcie, uśmiech, wspólne łzy, ciepły uścisk dłoni i przede wszystkim wielkie serce okazywane tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Bardzo ważną częścią naszej samorządowej misji jest wspieranie i docenianie ludzi wartościowych, osób z otwartym sercem, wrażliwością, ludzi którzy potrafią dzielić się dobrem - powiedziała Iwona Gibas.
Wernisaż „Otwarte drzwi empatii” odbywa się w dniach poprzedzających rocznicę ucieczki z obozu Augusta Kowalczyka, która miała miejsce 10 czerwca 1942 r.
W części artystycznej spotkania wystąpili także młodzi artyści.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Ta droga zmieni Oświęcim. Nowa obwodnica miasta do drogi S1
- Rajd Rowerowy Poznajemy Gminę Oświęcim. Rekordowa frekwencja na trasie
- Cała gama zawodów w oświęcimskim „pośredniaku”. Praca wciąż szuka człowieka
- W Oświęcimiu padła szóstka w Lotto Plus. To szczęśliwa kolektura!
- To może być hit wśród szlaków rowerowych w Małopolsce!
- Międzypokoleniowy piknik w Brzeszczach. Czadu dali Big Cyc i Skolim. WIDEO
