Uzdolnieni uczniowie z Olkusza podjęli wyzwanie Europejskiej Agencji Kosmicznej
Grupa uczniów Zespołu Szkół numer 1 imienia Stanisława Staszica w Olkuszu tworząc zespół AstroN zaangażowała się w kolejną edycję konkursu CanSat, który jest wyzwaniem Europejskiej Agencji Kosmicznej. W skład zespołu wchodzą: Mateusz Ficek, Piotr Ficek, Piotr Gamrot, Dominik Zalewski oraz Jakub Zydroń. Opiekunem grupy jest nauczyciel przedmiotów zawodowych mgr inż. Tomasz Górecki.
- Kolega z innej klasy zachęcił nas do udziału w tym konkursie. On się zajmował krótkofalarstwem. Znalazł taki konkurs a ja w tamtym czasie interesowałem się przemysłem kosmicznym, także był to taki idealny strzał w moje - na tamte czasy -zainteresowania - opowiadał w rozmowie z „Gazetą Krakowską” lider zespołu AstroN Jakub Zydroń. - Zebrałem grupę osób, które mają podobne zainteresowania i zaczęliśmy działać. Obecna próba to już nasza trzecia. Tym razem po raz pierwszy udało nam się dostać do drugiego etapu. Jak tak patrzymy z perspektywy czasu, wcześniej nasze projekty się nie wyróżniały. Tym razem jest jednak inaczej - dodaje chłopak.
Zadaniem uczestników konkursu prowadzonego przez Esero Polska jest stworzenie sondy badawczej mieszczącej się w pojemniku wielkości puszki po napoju.
Skonstruowany przez chłopaków z Olkusza CanSat podczas opadania na spadochronie zbierze próbki, które posłużą do przeprowadzenia badań i eksperymentów. W tym celu zespół musiał sprostać zadaniom związanym z konstruowaniem, programowaniem, raportowaniem, zbieraniem a także analizą danych.
- Misja podstawowa polega na pomiarze ciśnienia i temperatury a także na nawiązaniu komunikacji – żeby nasz Can Sat co sekundę wysyłał dane. W ramach misji dodatkowej chcemy zebrać próbki powietrza a konkretnie mikroorganizmów, które się w nim znajdują a potem spróbować je wyhodować - mówił lider zespołu AstroN Jakub Zydroń.
Jak dodał Jakub Zydroń zespół postanowił rozszerzyć misję dodatkową. Dzięki nawiązaniu współpracy z doktorem Arturem Widawskim z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na podstawie dodatkowych danych uczniowie będą w stanie stworzyć krótkoterminową prognozę pogody. Ta inicjatywa spotkała się z pozytywnym odbiorem organizatorów, którzy w komentarzu do misji AstroN zawarła zarówno pochwałę jak i wskazówki dotyczące tego, które elementy można jeszcze bardziej dopracować.
Zespół z olkuskiego „Mechanika” wraz z 32 drużynami z całego kraju zakwalifikował się do drugiego etapu. Po zaprezentowaniu raportów końcowych i dokumentacji potwierdzającej zbudowanie CanSata przez drużyny organizatorzy wybiorą sześć zespołów, które spotkają się w finale. Ten będzie polegał na wystrzeleniu sondy na wysokość ponad 2000 metrów. Podczas spadku będzie ona przeprowadzała wszystkie niezbędne pomiary. W ramach finału zaprezentowane zostaną wyniki badań oraz zwycięzcy. Warto tutaj zaznaczyć, że zwycięska drużyna będzie reprezentowała Polskę na etapie ogólnoeuropejskim.
Drużyna z Zespołu Szkół numer 1 w Olkuszu wspierana jest nie tylko przez szkołę, ale także przez Fundację PGNiG w ramach projektu Inżynierowie Przyszłości.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Nowe ujęcie wody pitnej dla mieszkańców Olkusza, Bukowna, Bolesławia i Klucz
- Szokujące nagranie z Olkusza. Piesza na przejściu mogła zostać potrącona trzy razy!
- W Troksie koło Olkusza może powstać strzelnica. Mieszkańcy oburzeni
- Powstał ciekawy pomysł na renaturyzację koryta Witeradówki w Olkuszu
- W powiecie olkuskim będzie aż osiem wielkich zalewisk
- Tak postępują prace przy budowie wiaduktu nad torami kolejowymi w Bukownie
