Często, gdy myślimy o przestrzeni, przywołujemy w wyobraźni obraz mieszkania, domu, ogrodu, parku. Rzadziej łączymy to zagadnienie z rzeczywistością wirtualną, choć istniejące już rozwiązania, jak np. gogle VR, pozwalają na sensoryczne odczuwanie takiej przestrzeni. Czy jednak senior czułby się swobodnie w takiej sytuacji? Jakie pułapki czyhają na osoby starsze w świecie online? Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna i co wstrzymuje seniorów przed korzystaniem z niej na co dzień?
Podczas VI Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki spróbujemy poszukać odpowiedzi na te pytania. Będą także rozmowy o barierach, które nie pozwalają osobom starszym aktywnie poruszać się w przestrzeni – zarówno fizycznej jak i wirtualnej.
O tym będą dyskutować
To już tradycja, że do debaty zaproszono ekspertów z różnych dziedzin, co pozwala na szerokie ujęcie tematu i bogatą dyskusję. W czasie wydarzenia paneliści będą dyskutować o problematyce przestrzeni zarówno od strony architektonicznej, planistycznej, nie zapominając o dostępności i atrakcyjności otoczenia, które wpływają na motywację seniorów do wyjścia z domu. Będą też rozmowy o możliwościach ulepszeń w mieszkaniach, które podniosą jakość codziennego życia osób starszych. Poruszony zostanie też temat internetowego savoir-vivre’u.
Podczas Kongresu zaplanowano także dodatkowe wystąpienie stylistki i pokaz mody „Piękni w każdym wieku”. Ponadto na licznych stoiskach wystawowych będą się prezentować instytucje i firmy oferujące usługi i produkty dedykowane osobom starszym. Będzie także okazja do rozmów indywidualnych, konsultacji i bezpłatnego wykonania badań.
Tak było w zeszłym roku:
W konferencji wezmą udział m.in. Łukasz Smółka - wicemarszałek Województwa Małopolskiego, dr inż. arch. Agnieszka Labus (LAB60+), dr inż. arch. prof. PK Jarosław Huebner (Politechnika Krakowska), Tomasz Włodarski (Małopolski Instytut Kultury), Dorota Krakowska (Centrum Usług Społecznych w Tarnowie), Agnieszka Cieśla (Fundacja Mimo Wieku).
Szczegóły: Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki
