Sesja otwierająca
Zebranych gości powitał Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. – Tym kongresem podkreślamy nasze wsparcie dla starszego pokolenia. Jest to też okazja do zapoznania się z naszą bogatą ofertą dla seniorów w Małopolsce – powiedział marszałek. O wyzwaniach dla samorządów na poziomie lokalnym w ramach polityki senioralnej opowiedziała Marta Malec-Lech, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, a działania strony rządowej przedstawiła Elżbieta Achinger, I Wicewojewoda Małopolska. Z wystąpienia programowego prof. dr. hab. n. med. Tomasza Grodzickiego można było się dowiedzieć, czym jest proces starzenia się i jak się starzeć aktywnie i zdrowo.
Inspirujące debaty
Tematem pierwszej debaty było włączenie osób starszych w życie społeczne oraz tworzenie warunków do solidarności i integracji międzypokoleniowej. W panelu moderowanym przez Jacka Kwiatkowskiego, członka Komisji Ekspertów ds. osób starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich wzięli udział: dr Anna Okońska-Walkowicz, dr hab. Jolanta Perek-Białas, wójt gminy Wielka Wieś Krzysztof Wołos oraz eksperci Tomasz Schimanek i Łukasz Salwarowski. Konkluzją, która wybrzmiała najwyraźniej podczas pierwszej debaty, i z którą zgodzili się wszyscy uczestniczący w niej prelegenci, było przekonanie opotrzebie holistycznego i spójnego podejścia do wspierania osób starszych. Zdaniem obecnych ekspertów polityka senioralna na poziomie lokalnym powinna być oparta na dialogu z seniorami, ich aktywnym uczestnictwie w planowaniu działań oraz konieczności zaangażowania w ten proces i współpracy różnych sektorów i interesariuszy. Wyzwaniem pozostaje jednak zaktywizowanie i objęcie wsparciem seniorów wykluczonych oraz stworzenie trwałych, zintegrowanych rozwiązań na poziomie ogólnopolskim.
W drugiej debacie poruszony został temat roli nowoczesnych technologii w podnoszeniu jakości życia starszego pokolenia. Podczas panelu omówiono wyzwania, korzyści i bariery związane z wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań w opiece zdrowotnej i długoterminowej, podkreślono rolę organizacji pozarządowych we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych i innowacji społecznych, zwrócono również uwagę na problematykę adaptacji osób starszych do nowych rozwiązań technologicznych. Zaprezentowane doświadczenia i rekomendacje wskazują, że nowe technologie co prawda nigdy nie zastąpią człowieka, ale mogą być dużym wsparciem dla opiekunów. Mogą również wpływać na optymalizację kosztów funkcjonowania placówek opieki długoterminowej, a przez to znacznie przyczynią się do poprawy jakości życia seniorów. Warunkiem koniecznym jest jednak długoterminowe podejście obejmujące integrację technologii, edukację a także współpracę międzysektorową (medycyna, technologia, NGO, rząd) oraz odpowiednie finansowanie.
W debacie udział wzięli przedstawiciele środowiska medycznego (moderator prof. dr hab. n. med. Michał Zembala oraz prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki i dr hab. Witold Jamróz) oraz sektora nowych technologii (Marcin Romanowski, Prezes Comarch Healthcare S.A.) i opieki długoterminowej (dr Andrzej Lejczak, Prezes Krajowej Izby Domów Opieki oraz Paweł Słowiakowski, Prezes SeniorAngel.app).
Wydarzenia dodatkowe
Jak co roku, uczestnicy Kongresu mieli możliwość odwiedzenia licznych stoisk wystawienniczych. Można było zapoznać się z ofertą produktów i usług zaprojektowanych dla osób starszych, przetestować niektóre rozwiązania, a nawet sprawdzić swój stan zdrowia w mobilnych punktach oferujących badania i pomiary. Dla uczestników wydarzenia zaplanowano ponadto część artystyczną – recital artystów Opery Krakowskiej, a także wystawę szopek oraz dawnych dekoracji świątecznych zaprezentowaną przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie.
Kongres Srebrnej Gospodarki i co dalej
Wnioski z kongresu oraz wszelkie zgłoszone pomysły będą wykorzystane do przygotowania kolejnych działań na rzecz małopolskich seniorów.


