Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki to wydarzenie, które skupia się na zagadnieniach istotnych dla seniorów.
Wydarzenie, organizowane już po raz siódmy, przyciąga wielu uczestników. Seniorzy przybyli bardzo licznie. Nie zawiedli się! Jak co roku czekał na nich ciekawy program i dodatkowe atrakcje. Tym razem była to muzyczna niespodzianka – recital znakomitych artystów Opery Krakowskiej.
Kongres został otwarty przez Łukasza Smółkę, Marszałka Województwa Małopolskiego, Członka Zarządu Województwa Małopolskiego - Martę Malec-Lech i Elżbietę Achinger, I Wojewodę Małopolski.
Ja mówił marszałek Łukasz Smółka, "Wspieramy seniorów różnymi inicjatywami. Zainteresowanie Aktywnym Seniorem 2.0 czy Tele-Aniołem jest ogromne. Zależy nam, aby zachęcić do aktywizacji, wszystkie osoby starsze, które nie są zrzeszone w stowarzyszeniach, a są samotne w domach. Chcemy, żeby przyszli, żeby mówili o swoich potrzebach. Tym kongresem podkreślamy nasze wsparcie dla starszego pokolenia. Jest to też okazja do zapoznania się z naszą bogatą ofertą dla seniorów w Małopolsce."
- Wyzwaniem dla samorządów jest przygotowanie oferty, która będzie odpowiadać potrzebom osób starszych. Zachęcamy małopolskich seniorów do tworzenia rad przy gminach i powiatach, aby doradzali, jakie aktywności są potrzebne. Chcemy tym kongresem pokazać jak wielką rolę odgrywają samorządy, bo to tam, na poziomie lokalnym, realizowana jest polityka senioralna - stwierdziła Marta Malec-Lech (Zarząd Województwa Małopolskiego).
- Jako społeczeństwo mamy obowiązek stwarzać warunki, które umożliwią naszym seniorom rozwój, aktywność i radość życia. Omawiane tutaj tematy, takie jak lokalne inicjatywy wspierające seniorów czy nowe technologie, które mogą zmieniać codzienność seniorów, to ważne zagadnienia. – podkreśliła I wicewojewoda Elżbieta Achinger.
Prof. dr hab. Tomasz Grodzicki z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, omawiając medyczne aspekty procesu starzenia się, zauważył, że w naszym społeczeństwie co czwarta osoba liczy sobie ponad 60 lat.
Podczas Kongresu uczestnicy mieli okazję wziąć udział w dwóch głównych panelach dyskusyjnych. Pierwszy z nich: „Budowanie polityki senioralnej na poziomie lokalnym”, koncentrował się na zadaniach samorządów. Poruszono m.in. kwestie związane z aktywizacją gospodarczą seniorów, tworzeniem lokalnych rad senioralnych oraz budowaniem lokalnych ekosystemów wsparcia dla osób starszych.
Drugi panel: „Technologie wspierające usługi zdrowotne i opiekuńcze dedykowane osobom starszym” poświęcono innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym. Uczestnicy rozmawiali o mobilnych narzędziach diagnostycznych, telemedycynie i sztucznej inteligencji jako przyszłości opieki nad seniorami. Biorący udział w panelu podkreślili, że nowoczesne technologie mogą wspierać nie tylko zdrowie, ale także samodzielność i codzienne funkcjonowanie osób starszych.
Seniorzy mogli też odwiedzić stoiska wystawiennicze, zapoznać się z ofertą produktów i usług zaprojektowanych dla osób starszych, przetestować niektóre rozwiązania, a nawet sprawdzić swój stan zdrowia w mobilnych punktach oferujących badania i pomiary.
Policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie udzielały wskazówek dotyczącymi zasad bezpieczeństwa osób starszych.
Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki to wydarzenie organizowane od kilku lat z myślą o pokoleniu tzw. srebrnej generacji (60 plus) i najstarszych mieszkańcach województwa małopolskiego. Podczas spotkania poruszane są najważniejsze dla seniorów tematy, w tym rozwijającego się rynku innowacyjnych produktów i usług dla osób starszych, czyli tzw. srebrnej gospodarki. W kontekście starzejącego się społeczeństwa srebrna gospodarka może mieć niebagatelne znaczenie.
