Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Auschwitz hitlerowcy stworzyli piekło na ziemi

M. Pawłowska, L. Pniak
Były więzień Kazimierz Zając co roku przyjeżdża na rocznicę wyzwolenia obozu
Były więzień Kazimierz Zając co roku przyjeżdża na rocznicę wyzwolenia obozu Leszek pniak/ archiwum państwowego muzeum auschwitz-birkenau
Tysiące ludzi przyjedzie dziś do byłego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz, by wziąć udział w obchodach 65. rocznicy wyzwolenia obozu. Wśród nich będzie ponad stu byłych więźniów KL Auschwitz.

- Niełatwo jest wrócić do tego miejsca - mówi Kazimierz Zając, numer obozowy 261. - W tym obozie hitlerowcy stworzyli prawdziwe piekło na ziemi - dodaje ze smutkiem. Do KL Auschwitz przybył w pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych z Krakowa. Wśród 728 deportowanych był jednym z czterech najmłodszych. Miał wówczas 16 lat.

- Ja za tymi drutami nauczyłem się zawodu. Zostałem wykwalifikowanym tokarzem i chyba to uratowało mi życie - opowiada 86-letni dziś pan Kazimierz. Z obozowych przeżyć najczęściej przywołuje pierwszą "stójkę". Była sobota 6 lipca 1940 roku. - Staliśmy z rękami założonymi na głowie od wieczoru do popołudnia następnego dnia - wspomina pan Kazimierz. - W nocy chłód, w dzień straszliwy upał. Ludzie padali jak muchy - kręci głową. To była kara za ucieczkę Dziejowskiego. Gdyby nie obozowy lekarz, który przerwał ten koszmar, pan Kazimierz mógłby nie przeżyć.

Kazimierz Zając mimo podeszłego wieku nadal spełnia swój moralny obowiązek i przypomina o niemieckich nazistowskich zbrodniach młodemu pokoleniu. - Od 1975 odbyłem tysiące spotkań z młodzieżą. Dopóki żyję, będę mówił, jaka była tragiczna prawda - zapewnia jeden z pięciu żyjących byłych więźniów z Brzeska.

Główne obchody upamiętniające 65. rocznicę wyzwolenia obozu rozpoczną się o godz. 14.30. Dla zaproszonych gości przygotowano 1400 miejsc w ogrzewanym namiocie na terenie byłego obozu Birkenau. Obecność potwierdzili m.in. prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, premier Izraela Benjamin Netanjahu, liczni europosłowie oraz 28 ministrów edukacji z całego świata.

Przebieg uroczystości będzie widoczny na specjalnie w tym celu ustawionym dużym ekranie. Na teren byłego obozu mieszkańcy mogą wejść tylko przez były obóz kobiecy.
O godz. 16 uczestnicy uroczystości przejdą ze zniczami pod pomnik Ofiar Faszyzmu i oddadzą hołd ofiarom obozu.

W Centrum Dialogu i Modlitwy spotkają się ministrowie edukacji. Napiszą apel do narodów świata, który zostanie odczytany podczas uroczystości w byłym KL Birkenau. Obchodom towarzyszyć będzie otwarcie wystawy rosyjskiej w bloku nr 14, poświęconej więźniom z ZSRR .

Kierowcy muszą być przygotowani na utrudnienia. Od godz. 13.30 do 17.30 zostaną zamknięte ulice Ofiar Faszyzmu i Kombatantów w Brzezince. W Oświęcimiu ograniczeń należy się spodziewać od 12.00 do 19.30 na ulicach Konopnickiej, Powstańców Śląskich, Wyzwolenia, Więźniów Oświęcimia, Leszczyńskiej, Kolbego, Męczeństwa Narodów, Kombatantów i Ostatni Etap.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska