https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Babicach grożą blokadą drogi krajowej nr 44

Bogusław Kwiecień
Urszula Stachura, podobnie jak wielu rodziców, obawia się o bezpieczeństwo swoich dzieci
Urszula Stachura, podobnie jak wielu rodziców, obawia się o bezpieczeństwo swoich dzieci Bogusław Kwiecień
Mieszkańcy Babic w gminie Oświęcim grożą, że zablokują ul. Śląską, stanowiącą fragment drogi krajowej 44, jeśli ich postulaty będą dalej zbywane przez GDDKiA. Dzisiaj mają odbyć się rozmowy "ostatniej szansy".

Średnio na dobę ul. Śląską przez Babice przejeżdża 17,2 tys. pojazdów, w tym ponad 2 tys. tirów. Z roku na rok natężenie ruchu rośnie, a stan drogi się pogarsza. Efekt. W domach po obu stronach traktu pękają ściany, w łazienkach odpadają kafelki. - Tutaj nie da się normalnie żyć - mówi krótko Lucyna Parys. Razem z mężem myśleli nawet, aby się wyprowadzić.

- Przy każdym przejeździe tira drżą ściany. Latem nie da się otworzyć okna - dodaje Irena Bliźniak kolejna z mieszkanek. Do tego jest niebezpiecznie. Na długości ponad 1,5 km jest jedno bezpieczne przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Rodzice obawiają się o dzieci. - Syna, który jest trzecioklasistą, odprowadzam do przejścia - zaznacza Urszula Stachura.

Na policyjnej liście miejsc częstości zdarzeń drogowych, ul. Śląska zajmuje wysokie miejsce. W 2011 roku doszło tutaj do dwóch wypadków i 22 kolizji, ale i tak należał on bardziej bezpiecznych w ostatnich latach.

Sołtys wsi Anna Zimnal przyznaje, że ludzie w Babicach, szczególnie mieszkający przy Śląskiej, tracą cierpliwość. Nie chcą być dalej lekceważeni i wyjdą na ulicę, jeśli nic się nie zmieni. Tak było już kilka lat temu. Problemy jednak pozostały. - Nie jesteśmy oszołomami, zdajemy sobie sprawę, że po drodze muszę jeździć samochody, ale są możliwości, by uciążliwości były mniejsze - uważa sołtyska.

Pisma do krakowskiego Oddziału GDDKiA zajmują grubą teczkę. Prośby o ograniczenie prędkości, wprowadzenie linii ciągłej, modernizację skrzyżowania z ul. Spacerową, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków pozostały bez echa. - Odpowiedź zawsze jest taka sama, czyli brak pieniędzy - dodaje Zimnal.

Plany GDDKiA co do Śląskiej nie pozostawiają babiczanom złudzeń. Zarządca przypomina, że ulicę remontowano w 2002 roku i w związku z tym w najbliższych latach nie planuje się modernizacji tego odcinka, w tym skrzyżowań z ul. Spacerową oraz z Grunwaldzką. - W tym roku przewidziane są częściowe naprawy zniszczonej nawierzchni - informuje Paweł Rzucidło z wydziału dróg GDDKiA.

Dzisiaj w Babicach zaplanowano spotkanie mieszkańców z przedstawicielami GDDKiA, policją i posłami. Mieszkańcy zapowiadają, że będą to ostateczne rozmowy.

Co z trasą S-1?

Alternatywą dla drogi krajowej 44 na oświęcimskim odcinku miała być trasa ekspresowa S-1 z obwodnicą Oświęcimia. Powstało sześć wariantów, do dzisiaj jednak nie określono jej ostatecznego przebiegu. W tej chwili, jak się dowiedzieliśmy w krakowskim Oddziale GDDKiA, nad projektem drogi ekspresowej S-1 pracuje Oddział GDDKiA w Katowicach. Opracowywane warianty przebiegu odcinka S-1 zakładają częściowe wykonanie obwodnicy miasta Oświęcim. S-1 ma zabezpieczenie finansowe 1 mld zł w ramach środków indykatywnych w Ministerstwie Infrastruktury, co jednak nie przesądza rozpoczęcia inwestycji.

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
znajaca temat
Oszuści manipulanci finansowi
G
Geniusz
Wystarczy wprowadzić opłaty dla ciężarówek tak jak proponuje Stalexport oraz zrobić ronda co kilkaset metrów żeby spowolnić oszołomów i problem z głowy!
m
max
geniuszu, jeśli uważasz, ze wszystko jest ok, to współczuję. Przez Oświęcim codziennie dojeżdżam do pracy i jest to koszmar. Cały ruch tranzytowy prowadzony jest przez rondo na Niwie. Właśnie s1 i obwodnica Oświęcimia do drogi 933 w kierunku Krakowa, z nowym mostem na Wiśle, zmniejszyłaby ruch na drodze 44 w Babicach... Plany były,i owszem, ale to za mało. Brakło zdecydowanych działań odpowiednich instytucji, wtedy kiedy była możliwość zapewnienia środków na inwestycję. Sprawa samej obwodnicy ostatnio wróciła do łask, ale chyba bardziej na użytek polityków, zobaczymy...
w
wkurzony ale obiektywny
objazd a którędy to? ma być objazd? a wy aut w garażach nie posiadacie i do Miasta nie jeździcie? na targ kupić badziewie od ruskich!!!Pretensje mieć trzeba do babci skoro się nie podoba,że domek babcia wybudowała przy ruchliwej drodze,szkoda,że babcia nie wybudowała domku na odludziu.A do firmy odbiorcy nie dojeżdżają ?Ciekawe,dom pęka,chodzić strach a chodniki Wójt zrobił dla kogo,a w Mieście auta nie jadą? a ludzie po chodnikach jakoś bezpiecznie chodzą-dziwne,w Mieście mogą a na wsi nie.Bzdury pod publikę.Trzeba wziąć pod uwagę tym organizatorom hucpy i geniuszom,że obwodnica S3/S1 będzie w odległości 15 km od Babic ale geniusze tego nie kumają.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska