W Bobowej stanie jedna z ławeczek niepodległości...

  W Bobowej stanie jedna z ławeczek niepodległości finansowanych przez MON [ZDJĘCIA]

  Lech Klimek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W Bobowej stanie jedna z ławeczek niepodległości finansowanych przez MON [ZDJĘCIA]
  1/54
  przejdź do galerii
  Bobowska Ławka Niepodległości stanie przy Dworze Długoszowskich (obecnie mieści się w tym budynku Szkoła Muzyczna I stopnia w Bobowej). Nie przypadkowo, bo, jedną z ważniejszych postaci związanych z Bobową jest adiutant i wieloletni przyjaciel Józefa Piłsudskiego – gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Na bobowskim rynku wojewoda małopolski rozdawał mieszkańcom flagi.
  Zobacz galerię
  „Ławka Niepodległości” – to program Ministerstwa Obrony Narodowej, którego głównym celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki programowi w każdym województwie powstaną niezwykłe multimedialne pomniki upamiętniające tradycję, sławę i chwałę oręża polskiego. Znajdziemy je także w Małopolsce.

  -To piękna inicjatywa, by wykorzystując chwilę odpoczynku, spotkania z kimś bliskim, pochylić się nad rokiem 1918, nad wydarzeniami, które wówczas miały miejsce, a także ludźmi, którzy odgrywali wtedy szczególną rolę. Jestem przekonany, że Ławki Niepodległości staną się ważne także dla młodszych pokoleń – powiedział Piotr Ćwik, wojewoda małopolski, na briefingu prasowym, który odbył się przy Dworze Długoszowskich w Bobowej.

  Na ogłoszenie konkursowe MON wpłynęły 262 oferty samorządów. Dotację przyznano na budowę 143 Ławek. Można było otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 80% kosztów realizacji.

  Ławki Niepodległości zostaną postawione w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców (jak rynki, bulwary, parki itp.). Będą miały zarówno walory edukacyjne, jak i praktyczne.

  Siedząc na Ławce, każdy będzie mógł posłuchać Marszu Pierwszej Brygady i nagrań na temat najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a także historii lokalnej społeczności z tych czasów. Usłyszymy m.in. fragment Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 r. 

  Za pomocą fotokodów QR będzie można pobrać materiały historyczne, a Ławki będą także dysponowały hot-spotem WiFi oraz ładowarkami urządzeń mobilnych.

  Z projektu mogą skorzystać nie tylko samorządy, które zgłosiły swoje oferty. Jest także możliwość, aby otrzymać od Ministerstwa Obrony Narodowej bezpłatną licencję na jego wykorzystanie. Mogą to zrobić inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawne, jak również kościelna osoba prawna.

  W województwie małopolskim dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej Ławki otrzymają: gmina Bobowa, gmina Olkusz, gmina Łącko, gmina Tuchów, gmina Rabka-Zdrój, miasto Gorlice, gmina Korzenna, gmina Wierzchosławice, powiat nowotarski, gmina Gromnik, powiat suski.

  Podczas wizyty na rynku w Bobowej, wojewoda małopolski Piotr Ćwik rozdawał flagi państwowe. Zostały one uszyte przez osadzone w Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie z ogromnej, ponad dwukilometrowej biało-czerwonej flagi, którą rozwinięto w Krakowie 2 maja, w ramach bicia rekordu na najdłuższą flagę narodową.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  FLESZ: 12 listopada wolny od pracy, ale nie dla wszystkich  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?