W Bobowej stanie jedna z ławeczek niepodległości...

  W Bobowej stanie jedna z ławeczek niepodległości finansowanych przez MON [ZDJĘCIA]

  Lech Klimek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W Bobowej stanie jedna z ławeczek niepodległości finansowanych przez MON [ZDJĘCIA]
  1/54
  przejdź do galerii
  Bobowska Ławka Niepodległości stanie przy Dworze Długoszowskich (obecnie mieści się w tym budynku Szkoła Muzyczna I stopnia w Bobowej). Nie przypadkowo, bo, jedną z ważniejszych postaci związanych z Bobową jest adiutant i wieloletni przyjaciel Józefa Piłsudskiego – gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Na bobowskim rynku wojewoda małopolski rozdawał mieszkańcom flagi.
  Zobacz galerię
  „Ławka Niepodległości” – to program Ministerstwa Obrony Narodowej, którego głównym celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki programowi w każdym województwie powstaną niezwykłe multimedialne pomniki upamiętniające tradycję, sławę i chwałę oręża polskiego. Znajdziemy je także w Małopolsce.

  -To piękna inicjatywa, by wykorzystując chwilę odpoczynku, spotkania z kimś bliskim, pochylić się nad rokiem 1918, nad wydarzeniami, które wówczas miały miejsce, a także ludźmi, którzy odgrywali wtedy szczególną rolę. Jestem przekonany, że Ławki Niepodległości staną się ważne także dla młodszych pokoleń – powiedział Piotr Ćwik, wojewoda małopolski, na briefingu prasowym, który odbył się przy Dworze Długoszowskich w Bobowej.

  Na ogłoszenie konkursowe MON wpłynęły 262 oferty samorządów. Dotację przyznano na budowę 143 Ławek. Można było otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 80% kosztów realizacji.

  Ławki Niepodległości zostaną postawione w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców (jak rynki, bulwary, parki itp.). Będą miały zarówno walory edukacyjne, jak i praktyczne.

  Siedząc na Ławce, każdy będzie mógł posłuchać Marszu Pierwszej Brygady i nagrań na temat najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a także historii lokalnej społeczności z tych czasów. Usłyszymy m.in. fragment Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 r. 

  Za pomocą fotokodów QR będzie można pobrać materiały historyczne, a Ławki będą także dysponowały hot-spotem WiFi oraz ładowarkami urządzeń mobilnych.

  Z projektu mogą skorzystać nie tylko samorządy, które zgłosiły swoje oferty. Jest także możliwość, aby otrzymać od Ministerstwa Obrony Narodowej bezpłatną licencję na jego wykorzystanie. Mogą to zrobić inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawne, jak również kościelna osoba prawna.

  W województwie małopolskim dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej Ławki otrzymają: gmina Bobowa, gmina Olkusz, gmina Łącko, gmina Tuchów, gmina Rabka-Zdrój, miasto Gorlice, gmina Korzenna, gmina Wierzchosławice, powiat nowotarski, gmina Gromnik, powiat suski.

  Podczas wizyty na rynku w Bobowej, wojewoda małopolski Piotr Ćwik rozdawał flagi państwowe. Zostały one uszyte przez osadzone w Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie z ogromnej, ponad dwukilometrowej biało-czerwonej flagi, którą rozwinięto w Krakowie 2 maja, w ramach bicia rekordu na najdłuższą flagę narodową.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  FLESZ: 12 listopada wolny od pracy, ale nie dla wszystkich  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!