Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bronowicach Małych ponad sto lat temu odbyło się najgłośniejsze polskie wesele. Historyczne miejsce można zwiedzić z przewodnikiem

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
23.11.2013 krakowbronowice rydlowka  ul;tetmajera dworek muzeum wnetrze stare wyposazenie meble strojen/z:fot.adam wojnar/polskapresse/gazeta krakowska
23.11.2013 krakowbronowice rydlowka ul;tetmajera dworek muzeum wnetrze stare wyposazenie meble strojen/z:fot.adam wojnar/polskapresse/gazeta krakowska Fot.Adam Wojnar/Polskapresse
W dworku przy ul. Tetmajera 28 ponad sto lat temu odbyło się wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, które Stanisław Wyspiański uwiecznił w dramacie "Wesele". Podczas wakacji Rydlówkę można zwiedzać z przewodnikiem w każdy czwartek, o godz. 16.00, i piątek, o godz. 11.00.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Ideą twórców wystawy w Rydlówce było utrzymanie charakteru miejsca, którego istotą są prawda i legenda autentycznego wydarzenia, jakim było wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny oraz dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele".

Poprzez krąg młodopolskich artystów, którzy bywali w Rydlówce i słynne wesele miejsce to przeszło do historii literatury i kultury Polski. W Rydlówce jak w optycznej soczewce skupia się atmosfera Krakowa przełomu XIX i XX wieku: tu spotykali się ludzie, ogniskowały się zdarzenia i obyczajowość charakterystyczna dla tego czasu. Dlatego w przestrzeni muzeum nie zabrakło dzieł młodopolskich malarzy: Ludwika de Laveaux, Włodzimierza Tetmajera, Jana Stanisławskiego, braci Stanisława i Józefa Czajkowskich, Stanisława Kamockiego czy Stanisława Fabiańskiego.

W Rydlówce zderzają się realia autentycznego miejsca, w którym odbyło się wesele młodopolskiego poety i artystycznej wizji Wyspiańskiego - ekspozycja została zbudowana z tych dwóch światów.

Zobaczyć tu możemy Izbę scenę odtworzoną na podstawie opisu Stanisława Wyspiańskiego w didaskaliach do "Wesela". Tu obok krakowskiej skrzyni wyprawnej stoi biurko zawalone mnóstwem papierów, a na ścianach wiszą nie tylko święte obrazki, ale również szable i flinty. W Alkierzu natomiast wśród rodzinnych pamiątek na ścianach widnieją fotografie gości weselnych zarówno inteligencji jak i chłopów.

Koncepcja wystawy w Muzeum Młodej Polski Rydlówka ma na celu zachowanie autentyczności miejsca i przedstawienie jego roli w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego Krakowa oraz szukanie nowych znaczeń "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego dla współczesnego odbiorcy.

Teraz Rydlówkę można zwiedzać z przewodnikiem w każdy czwartek, o godz. 16.00, i piątek, o godz. 11.00. Koszt 20 zł udziału w oprowadzaniu obejmuje także bilet wejścia na wystawę. Z uwagi na bezpieczeństwo grupa nie może liczyć więcej niż 15 osób – decyduje kolejność przejścia. Muzealnicy nie przewidują dolnego limitu gości – oprowadzanie odbędzie się nawet z udziałem tylko jeden osoby.

Muzeum czynne jest od czwartku do sobota: 10.00- 17.00, dzień wolnego wstępu: czwartek.

Dojazd: tramwajami do przystanku końcowego Bronowice Małe, następnie pieszo ulicami Zielony Most, Katowicką i Tetmajera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska