FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Ideą twórców wystawy w Rydlówce było utrzymanie charakteru miejsca, którego istotą są prawda i legenda autentycznego wydarzenia, jakim było wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny oraz dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele".
Poprzez krąg młodopolskich artystów, którzy bywali w Rydlówce i słynne wesele miejsce to przeszło do historii literatury i kultury Polski. W Rydlówce jak w optycznej soczewce skupia się atmosfera Krakowa przełomu XIX i XX wieku: tu spotykali się ludzie, ogniskowały się zdarzenia i obyczajowość charakterystyczna dla tego czasu. Dlatego w przestrzeni muzeum nie zabrakło dzieł młodopolskich malarzy: Ludwika de Laveaux, Włodzimierza Tetmajera, Jana Stanisławskiego, braci Stanisława i Józefa Czajkowskich, Stanisława Kamockiego czy Stanisława Fabiańskiego.
W Rydlówce zderzają się realia autentycznego miejsca, w którym odbyło się wesele młodopolskiego poety i artystycznej wizji Wyspiańskiego - ekspozycja została zbudowana z tych dwóch światów.
Zobaczyć tu możemy Izbę scenę odtworzoną na podstawie opisu Stanisława Wyspiańskiego w didaskaliach do "Wesela". Tu obok krakowskiej skrzyni wyprawnej stoi biurko zawalone mnóstwem papierów, a na ścianach wiszą nie tylko święte obrazki, ale również szable i flinty. W Alkierzu natomiast wśród rodzinnych pamiątek na ścianach widnieją fotografie gości weselnych zarówno inteligencji jak i chłopów.
Koncepcja wystawy w Muzeum Młodej Polski Rydlówka ma na celu zachowanie autentyczności miejsca i przedstawienie jego roli w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego Krakowa oraz szukanie nowych znaczeń "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego dla współczesnego odbiorcy.
Teraz Rydlówkę można zwiedzać z przewodnikiem w każdy czwartek, o godz. 16.00, i piątek, o godz. 11.00. Koszt 20 zł udziału w oprowadzaniu obejmuje także bilet wejścia na wystawę. Z uwagi na bezpieczeństwo grupa nie może liczyć więcej niż 15 osób – decyduje kolejność przejścia. Muzealnicy nie przewidują dolnego limitu gości – oprowadzanie odbędzie się nawet z udziałem tylko jeden osoby.
Muzeum czynne jest od czwartku do sobota: 10.00- 17.00, dzień wolnego wstępu: czwartek.
Dojazd: tramwajami do przystanku końcowego Bronowice Małe, następnie pieszo ulicami Zielony Most, Katowicką i Tetmajera.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
