Budowa oczyszczalni ścieków Podłęże - Zachód ruszyła w ostatnich dniach. Obiekt powstający na terenie Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej będzie obsługiwał zachodnią część gminy Niepołomice, która jest skanalizowana już w 100 procentach.
Nowa oczyszczalnia - o przepustowości 2000 m sześc. ścieków na dobę i możliwości rozbudowy do przepustowości 3000 m sześc. na dobę - będzie bardzo nowoczesna.
Dzięki najnowszym technologiom ścieki zostaną oczyszczone w takim stopniu, że jak podaje prowadząca inwestycję spółka „Wodociągi Niepołomice” - można będzie wykorzystywać je z powodzeniem do mycia placów i ulic oraz nawadniania terenów zielonych. Ponadto na obiekcie powstanie farma fotowoltaiczna.
Budowa oczyszczalni jest częścią szerszego projektu, na który „Wodociągi” pozyskały 26 mln zł dotacji z Funduszu Spójności.
Inwestycja o łącznej wartości ponad 30 mln zł obejmuje także wykonanie: trzech nowych zbiorników wody, studni głębinowej i ok. 9 km sieci wodociągowej oraz 16 km kanalizacji sanitarnej (dzięki temu dostęp do kanalizacji uzyska kilkaset kolejnych miejskich i wiejskich domów, w których mieszka w sumie ponad 1700 osób).
Przedsięwzięcie dofinansowane z FS jest realizowane od prawie dwóch lat. Rozbudowano już sieci wodociągową i sanitarną m.in. na miejskich osiedlach Boryczów i Suszówka oraz w Woli Batorskiej (na przysiółku Kolanów). Zakończono budowę wodociągu w Podłę-żu, a w Niepołomicach zmodernizowano główne przepompownie.
- Jest już gotowy projekt dla budowy kanalizacji w przysiółku Koźlica w Woli Batorskiej. Budowa rozpocznie się tej jesieni, a zakończy w drugim kwartale 2020 roku - podaje Karolina Marzec z Jednostki Realizującej Projekt z FS.
Unijna inwestycja objemuje w sumie 18 zadań, z których największym jest budowa oczyszczalni w Podłężu. Całość prac dotowanych z FS ma zakończyć się w grudniu 2021 roku.
Gmina Niepołomice jest skanalizowana w 77 proc., a z gminnego wodociągu może korzystać 99 proc. gospodarstw domowych (stan na 31 grudnia 2018 roku). Tak dobrego dostępu do infrastruktury sanitarnej i wodociągowej nie mają mieszkańcy żadnej innej gminy powiatu wielickiego.
- Niepołomice: Wielka impreza po latach. Zamek zachwycił!
- Wieliczka. Muzyczna uczta w tężni solankowej. Wystąpił Marek Piekarczyk [ZDJĘCIA]
- Żwirownia nad Rabą zmieni się w kąpielisko
- Brzegi – Wieliczka. W Kampusie Miłosierdzia zasadzono 80 drzew pokoju [ZDJĘCIA]
- Festiwal Folkloru pod Wieliczką. Moc atrakcji. Wyróżnienia dla rolników z gminy Biskupice [ZDJĘCIA]
- Wiejskie dożynki w Mietniowie [ZDJĘCIA]
FLESZ - Suche krany w Polsce? Deficyt wody narasta
