MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Gorlicach Empol zainwestuje pół miliarda złotych. W mieście powstanie nowoczesna instalacja termicznego przekształcania odpadów

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
wizualizacja z projektu Empol
Po siedmiu latach starań Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych EMPOL Sp. z o.o zbuduje w Gorlicach nowoczesną instalację termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii. Wiemy, że wykonawcą zlecenia jest PORR S.A. w konsorcjum z firmą Termomeccanica Ecologia S.A, a kontrakt, który opiewa na 509 mln zł netto ma zostać zrealizowany do końca lutego 2027 roku.

Wszystko wskazuje na to, że plan budowy nowoczesnej instalacji termicznego przekształcania odpadów w Gorlicach zostanie zrealizowany. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych EMPOL Sp. z o.o, które o powstanie inwestycji zabiega od siedmiu lat, ma potrzebne zgody i pozwolenia, znalazło źródło finansowania, wybrało wykonawcę i podpisało z nim kontrakt na pół miliarda złotych. Inwestycja powstanie w trybie zaprojektuj i wybuduj i zostanie wykonana do lutego 2027 roku przez PORR S.A w konsorcjum z firmą Termomeccanica Ecologia S.A.

PORR to międzynarodowa grupa budowlana o 150-letniej tradycji. Specjalizuje się w budownictwie infrastrukturalnym, kubaturowym, kolejowym, przemysłowym oraz hydrotechnice. PORR S.A. jest wykonawcą wielu spektakularnych projektów na terenie całego kraju, do których należy m.in.: budowa tunelu w Świnoujściu, czy zaprojektowanie i rozbudowa części morskiej oraz lądowej Terminalu LNG. Termomeccanica Ecologia S.A. to z koleiwłoska firma działająca nie tylko w branży budowlanej, ale też m.in. związanych z uzdatnianiem wody, oczyszczaniem ścieków, przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów, a także odzyskiwaniem z nich surowców.

Termomeccanica Ecologia S.A. zrealizuje w Gorlicach Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów, która będzie piątą tego typu instalacją w Polsce (po Bydgoszczy, Rzeszowie, Szczecinie i Gdańsku) wykonaną przez tę firmę. Obecnie PORR i Termomeccanica realizują dla PGE Energia Ciepła drugą linię technologiczną w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.

Budowa spalarni, bo tak w uproszczeniu mówi się o instalacji termicznego przekształcania odpadów, która ma powstać w Gorlicach to temat z brodą. Zaistniał w mieście już w 2017 roku. Procedowanie pozwoleń na budowę w urzędach i instytucjach trwało kilka lat, tak samo zresztą jak tworzenie potężnego budżetu na tę inwestycję.

Ostatecznie końcem ubiegłego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił wyniki naboru firm, z którymi podpisał umowy na dotację budów 12 spalarni odpadów na terenie całego kraju. Jest na tej liście Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Empol. Podpisana umowa to pokłosie naboru do programu związanego z wykorzystaniem paliw alternatywnych na cele energetyczne. Empol uzyskał dotację w wysokości 66,7 mln zł, i pożyczkę w wysokości 200 mln zł.

Konsorcjum PORR i Termomeccanica Ecologia ma wykonać w Gorlicach zarówno część technologiczną instalacji termicznego przetwarzania odpadów, jak i część budowlaną. Instalacja składać się będzie z jednej linii technologicznej, której wydajność określono na poziomie 100 000 ton odpadów na rok. Głównym elementem instalacji będzie rusztowy kocioł parowy o nominalnej mocy cieplnej wynoszącej ok. 43 MWt (megawat mocy cieplnej) oraz turbina parowa upustowo-kondensacyjna, sprzężona z generatorem o mocy elektrycznej ok. 11 MWe (megawat mocy elektrycznej)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska