FLESZ - Zmiany prawa: pierwszeństwo pieszych przed przejściem
Dzięki współpracy dwóch osiedli można było w budżecie obywatelskim Gorlic w edycji z 2018 roku, umieścić projekt o wartości stu tysięcy. Chodziło o budowę miasteczka rowerowego. Pomysł zarządów padł na podatny grunt w mieście. Okazało się, że może zostać rozbudowany w znaczący sposób.
- Jeszcze w tamtej kadencji złożyliśmy odpowiedni wniosek i dostaliśmy dofinansowanie - mówi Łukasz Bałajewicz, wice burmistrz Gorlic. - To dwieście tysięcy z programu realizowanego przez Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. Radni zgodzili się, żeby miasto dołożyło też coś ze środków budżetowych i dzięki temu mamy na ten projekt 550 tysięcy złotych - podkreśla.
Wspomniane dwieście tysięcy nie mogło stanowić więcej niż pięćdziesiąt procent projektu. W naszym przypadku zmieściliśmy się w tym limicie z dużym zapasem.
W planach gorlickie miasteczko zajmuje około 1800 metrów kwadratowych przy ulicy Stawiska. To część działki znajdującej się wzdłuż ciągu pieszego prowadzącego do mostku i ścieżki na osiedle Korczaka.
- By mieć możliwość ogłoszenia przetargu, konieczne było pozwolenie na budowę - relacjonuje Łukasz Bałajewicz. - Potrzebne były też ustalenia z zarządem dróg wojewódzkich. Chodziło o bezpieczne zejścia z poziomu ulicy na działkę gdzie zlokalizowane będzie miasteczko - wyjaśnia Bałajewicz.
Przetarg ogłoszony przez miasto ma zostać nierozstrzygnięty 14 lutego, a miasteczko powinno powstać do końca czerwca tego roku. Będzie idealnym miejscem, gdzie młodzi ludzie w warunkach pełnego bezpieczeństwa będą mogli uczyć się zasad ruchu drogowego.
- Gorlice. Stary szpital zmienia swoje oblicze
- Album „Kolej na Stary Dworzec”, czyli doprawiona historia
- Tu niemal codziennie jest małe Boże Narodzenie ZDJĘCIA
- Zakonnik miał wysyłać ministrantowi pornograficzne zdjęcia
- Klęczany. Gmina wydała milion złotych. Mają przedszkole
- Gorlice. Adam P. skazany za łapówkarstwo
