FLESZ - Przekop Mierzei Wiślanej będzie kontynuowany
Ten etap rozpoczęły w 2017 r. prace przy całym sklepieniu w prezbiterium. Przebadano je i odsłonięto średniowieczne zaprawy i polichromie, które są teraz wyeksponowane.
- Odsłonięty jest tynk, czyli zaprawa wapienno-piaskowa, położona w bardzo cienkiej warstwie na sklepieniu, która praktycznie w całości pochodzi z 1395 roku. Na niej namalowane są tzw. ornamenty lilijkowe, też średniowieczne – wymienia Krystyn Kozieł, pod którego kierunkiem pracował w Bazylice Bożego Ciała zespół konserwatorów. Jak podkreśla, to właśnie na sklepieniu prezbiterium można teraz zobaczyć najstarsze polichromie, które są widoczne (a nie schowane za stallami czy ołtarzem) w tym kościele.
Następnie konserwatorzy zajęli się ołtarzem św. Marii Magdaleny znajdującym się obok ołtarza głównego oraz tronem prepozyta (między stallami a ołtarzem głównym). Dalej - konserwację przeszła belka tęczowa ze sceną Ukrzyżowania oraz cztery ołtarze stojące przy tzw. ścianie tęczowej, czyli tej na granicy nawy głównej i prezbiterium kościoła. Są to ołtarze: Chrystusa Ukrzyżowanego, Chrystusa Zbawiciela, Matki Boskiej Łaskawej i św. Józefa.
Ołtarze te, pochodzące z połowy XVIII wieku, przeszły teraz spektakularną przemianę. Konserwatorzy podczas badań dotarli do ich barokowej kolorystyki i przywrócili ją tym zabytkowym elementom. Ołtarze pod koniec XIX w. zostały pomalowane na brązowo i takie je dotychczas znaliśmy. Teraz odzyskały swój pierwotny kolor - między kredowym a kości słoniowej.
Prowadzone w latach 2017 - 2020 roku prace przy konserwacji wyposażenia wnętrza Bazyliki Bożego Ciała stanowiły jeden z tzw. projektów kluczowych Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. To projekty dotyczące ekstraligi zabytków, którym SKOZK zapewnił kilkuletnie finansowanie prac renowacyjnych, remontów i badań z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Zakończone właśnie trzyletnie przedsięwzięcie w kazimierskim kościele kosztowało ponad 4,6 mln zł (dofinansowanie wyniosło łącznie 3,9 mln zł).
Kościół Bożego Ciała to jedna z największych świątyń gotyckich Krakowa. Jak przypomina SKOZK, również dzięki wsparciu komitetu na początku tego stulecia udało się wyremontować dach bazyliki i jej rozległe ceglane elewacje. Natomiast elementami wystroju wnętrza ekipy konserwatorskie zajmują się od 2003 roku. Efektem tych prac jest m.in. przeprowadzony remont ogromnego, monumentalnego ołtarza głównego.
Teraz zakończył się trzyletni projekt kluczowy, ale rozpoczyna się już kolejne przedsięwzięcie w bazylice. Obejmuje ono konserwację dwóch ołtarzy nawy głównej, przyfilarowych. Są to ołtarze: św. Michała Archanioła i Bożego Miłosierdzia.
- Są zabezpieczone środki na ten cel. I w kolejnych latach prace konserwatorskie w kościele będą zmierzały dalej, aż ku temu wyposażeniu wnętrza, które jest pod chórem organowym. Chcielibyśmy, żeby konserwacja całego wnętrza świątyni została zakończona w ciągu najbliższych 5-7 lat – mówi Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK.
- Co oni wyprawiają?? Oto Najlepsze MEMY o kierowcach! Zobaczcie
- Kolejny potwór wyciągnięty z Wisły! Ta ryba przeraża
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- TOP 15 ginekologów w Krakowie wg ZnanyLekarz.pl [LISTA]
- Kraków. W końcu rozpocznie się przebudowa al. 29 Listopada! Tak będzie wyglądać
- Atrakcyjne mieszkanie na wynajem. Tak internauci kpią z ogłoszeń [MEMY]
