Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie odbędzie się inwestytura rycerzy św. Sebastiana

Marian Satała
17 sierpnia 2018 r. podczas posiedzenia prezydium Europejskiego Stowarzyszenia Strzelców Historycznych (EGS) w Leudal w Holandii zaakceptowana została kandydatura Krakowa na miejsce przyszłorocznego spotkania rycerzy św. Sebastiana, chrześcijańskiej formacji rycerskiej działającej pod egidą EGS.

Protektorem Europejskiej Wspólnoty Historycznych Strzelców jest arcyksiążę Karl von Habsburg-Lothringen, który jest także Wielkim Mistrzem Rycerstwa Świętego Sebastiana, prezydentem EGS jest książę Charles-Louis de Merode. Jednym z wiceprezydentów jest reprezentant Polski Andrzej Wegner z Tucholi. Na co dzień biurem EGS kieruje sekretarz generalny Peter-Olaf Hoffmann, natomiast Regionem V Paweł Przychodniak z Czarnkowa. Arcyksiążę Karol Habsburg wraz z księciem Karolem Ludwikiem de Merode, prezydentem EGS od lat sprzyjają kolejnym inicjatywom braci kurkowych z Krakowa i właśnie obaj oni rekomendowali nasze miasto jako organizatora inwestytury. Spotkanie rycerzy Zakonu św. Sebastiana to wielka okazja do promocji Bractwa Kurkowego i stolicy Małopolski.

Kraków był już w przeszłości gospodarzem inwestytury nowych rycerzy świętego Sebastiana. Było to podczas obchodów 750-lecie powstania krakowskiego Bractwa Kurkowego w 2007 roku. Wtedy podczas mszy świętej na Wawelu arcyksiążę Otto von Habsburg pasował kilkanaście osób na rycerzy św. Sebastiana. W tej grupie było czterech krakowian: Henryk Kuśnierz, Krzysztof Gołda, Krzysztof Janarek i Zdzisław Grzelka.

Kolejna wielka grupa krakowian została pasowana rycerzami św. Sebastiana podczas Europejskich Spotkań Strzelców Historycznych w Tucholi w roku 2012. Wtedy ordery i tytuły otrzymali: Piotr Skalski, Stanisław Dyrda, Tadeusz Trzaska i Tadeusz Ryś. Podczas kolejnych spotkań pojedynczy bracia z Krakowa włączeni byli do Rycerstwa św. Sebastiana, np. w kwietniu 2015 roku w chorwackim Szibeniku Piotr M. Mikosz, w tym samym roku w Peine w Niemczech Jerzy Turbasa, a w 2018 roku w czeskim Żatecu Mirosław Malinowski i Marian Satała. W ubiegłym roku w holenderskim mieście Doornenburg do godności oficera podniesiony został Zdzisław Grzelka.

Z V Regionu EGS skupiającego braci kurkowych z Europy Wschodniej z Polski, Węgier, Słowacji, Czech, Estonii, Łotwy, Rosji i Ukrainy do Rycerstwa św. Sebastiana należy kilkadziesiąt osób, najwięcej bo ponad 70 z Polski. Wśród Polaków bardzo liczna jest grupa krakowian z ks. inf. Jerzym Bryłą, kapelanem krakowskiego Bractwa Kurkowego i ojcem Leonem Pokorskim (ofm) na czele.

Dlaczego Kraków ponownie otrzymał przywilej organizowania inwestytury? Wyjaśnia to to Zdzisław Grzelka, wiceprezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. - Kraków to wspaniałe miasto, historyczna stolica Polski z wpisanym na listę UNESCO Starym Miastem, słynnymi muzeami z dziełami Da Vinci i Rembrandta - mówi.

- Zamek Wawelski, dawna siedziba polskich królów i krakowskie Stare Miasto wraz z Kazimierzem, zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. W tym czasie wyróżnienie to zostało przyznane jedynie 12 miejscom na całym świecie. Małopolska jest prawdziwym skarbem UNESCO, 14 z 27 miejsc na liście światowego dziedzictwa w Polsce, zlokalizowanych jest właśnie w naszym regionie. Przykładem jest Kopalnia Soli w Wieliczce, najstarsza kopalnia soli na świecie. Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu został wpisany na listę UNESCO w 1979 roku.

Kraków przyciąga jak magnes, nic dziwnego, że władze EGS przychyliły się do naszej propozycji zorganizowania inwestytury, tym bardziej, że mamy wysokie notowania za wzorowe przeprowadzenie 12. Europejskich Spotkań Strzelców Historycznych w 1998 roku oraz jubileuszu 750-lecia naszego Bractwa.

Zaproponowaliśmy następujący program tego wydarzenia. Początek w piątek 26 kwietnia 2019 r. W Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie uroczysta msza święta inwestyturowa i wielka parada. W kolejnym dniu, w sobotę 27 kwietnia najważniejszy punkt programu to zebranie delegatów EGS w Sali Obrad w Pałacu Wielopolskich. W tym spotkaniu uczestniczyć będą tylko członkowie władz EGS, natomiast dla pozostałych gości przewidziano możliwość zwiedzenia Podziemnego Rynku w Krakowie, wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce, Muzeum w Obozie Oświęcim-Brzezinka.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

Co Ty wiesz o Krakowie? Pytamy o smog i zanieczyszczenie powietrza

Co Ty wiesz o Krakowie? Pytamy o Smog! from Polska Press Grupa on Vimeo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska