FLESZ - Kraków liderem ekologicznych rozwiązań

Powstanie Centrum to pierwszy krok w planie strategicznym „Horyzont 2025”, który określa kluczową rolę miast oraz wyznacza kierunek, zgodnie z którym wyłonieni zostaną regionalni liderzy europejskich ośrodków traktujących dziedzictwo jako katalizator pozytywnych zmian opartych na zrównoważonym rozwoju, spójności społecznej i działaniach na rzecz klimatu.
– Kraków jest pierwszym europejskim miastem wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To ogromne zobowiązanie do ochrony własnego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, ale także do zaangażowania w ochronę dziedzictwa całej ludzkości, szczególnie w dzisiejszych czasach, naznaczonych konfliktami zbrojnymi, zmianami klimatycznymi czy kryzysami ekonomicznymi – powiedział prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Zadaniami Europa Nostra Heritage Hub w Krakowie będzie m.in. wzmacnianie głosu lokalnych interesariuszy w szerszym europejskim ekosystemie dziedzictwa, pozyskiwanie partnerów lokalnych, krajowych i europejskich, wzmocnienie pracy federacji Europa Nostra w Europie Środkowo-Wschodniej i zapewnienie maksymalnej widoczności Krakowa jako wiodącego miasta dziedzictwa. Gmina Kraków będzie współfinansować prace centrum przez 3 lata, a wkrótce ma ogłosić przetarg na wybór organizacji pozarządowej, która docelowo będzie zarządzać ośrodkiem.
− Jesteśmy pewni, że działania tego centrum doprowadzą do większej synergii pomiędzy podmiotami publicznymi i pozarządowymi w Polsce i w szerszym regionie Europy Środkowo-Wschodniej z korzyścią dla wspólnego dziedzictwa kulturowego – powiedział prof. Hermann Parzinger, prezydent wykonawczy Europa Nostra.
W powstanie Centrum zaangażowało się również międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, które w ciągu przeszło 30-letniej współpracy z federacją zrealizowało różne projekty, m.in., przełomowe badania „Cultural Heritage Counts for Europe”.
- Dzięki temu partnerstwu głos Polski i szerzej Europy Środkowej może wybrzmiewać w dyskusjach europejskich nt. roli i znaczenia dziedzictwa kulturowego, co jest absolutnie kluczowe w kontekście agresji Rosji na niepodległą Ukrainę – podkreśla Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.
Powstające w Krakowie centrum będzie również wspierać zabezpieczanie dziedzictwa europejskiej kultury w Ukrainie.
- Zdecydowanie potępiamy trwające obecnie celowe niszczenie przez Rosję ważnych obiektów dziedzictwa kulturowego w Ukrainie. Dlatego wspólnie apelujemy do Unii Europejskiej, UNESCO i innych organizacji europejskich oraz międzynarodowych - połączmy nasze siły i głosy, aby położyć kres tej ludzkiej i kulturowej tragedii – podkreślali Jacek Majchrowski i prof. Hermann Parzinger.
Europa Nostra to paneuropejska federacja organizacji pozarządowych zajmujących się dziedzictwem. Skupia łącznie ponad 250 organizacji członkowskich z ponad 40 krajów, 150 współpracujących stowarzyszeń, instytucji i firm. Tworzy sieć ponad 5 mln osób, którym bliska jest troska o europejskie dziedzictwo.
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej