Jeden z bankomatów znajduje się na tyłach głównego budynku AGH, drugi, na terenie Miasteczka Studenckiego, przy aptece na ul. Rostafińskiego. Osoby z dysfunkcją wzroku nie są w stanie korzystać ze zwykłych bankomatów bez pomocy osób trzecich. Dlatego powstaje coraz więcej urządzeń, które są przystosowane do ich potrzeb. Podstawową zaletą bankomatów z funkcją głosową jest intuicyjność działania - komunikaty głosowe, wydawane przez bankomat, dokładnie podpowiadają użytkownikowi krok po kroku instrukcję wypłacania pieniędzy czy dokonywania innych transakcji.
Osoba korzystająca z takiego bankomatu powinna posiadać słuchawki, które podpina w określone miejsce urządzenia. Następnie dowiaduje się gdzie należy wsunąć kartę bankową czy skąd wyciągnąć banknoty. Polecenia wybierane są na klawiaturze numerycznej, dodatkowo opisanej alfabetem Braille’a.
Pojawienie się bankomatów wyposażonych w dodatkową funkcję chwali Marcin Ryszka, absolwent AGH, a obecnie pracownik Uczelnianego Centrum Informatyki AGH, który sam jest osobą niewidomą.
- Osoby niepełnosprawne w swoim życiu napotykają różne bariery, z którymi muszą sobie radzić. Czasami pozornie prosta sprawa dla zdrowego człowieka okazuję się sporym utrudnieniem dla kogoś, kto jest niepełnosprawny - przyznaje Ryszka. - Wypłacanie pieniędzy z bankomatu jest czynnością dnia codziennego. Bankomatów dźwiękowych w samym Krakowie nie ma zbyt wiele. Tym bardziej cieszy fakt, że na terenie AGH znajdują się dwa tego typu urządzenia. Jest to na pewno ogromne ułatwienie dla osób z dysfunkcją narządu wzroku - podkreśla pracownik AGH.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 6
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIE