MPK SA w Krakowie ogłosiło trzy przetargi na zakup nowych niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów. Obejmują one dostawę w sumie do 90 nowych wagonów, trzech rodzajów: do 30 tramwajów jednokierunkowych o długości 32-34 m, do 30 tramwajów dwukierunkowych o długości 32-34 m oraz do 30 tramwajów jednokierunkowych o długości 42-45 m.
Na spotkaniu były osoby poruszające się wózkach, osoby niewidome oraz osoby reprezentujące środowisko osób z wadą słuchu. W spotkaniu wzięło udział 15 osób, w tym Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami oraz przedstawiciele MPK.
Oznaczone miejsca, głosowy system komunikacji i inne udogodnienia
Dla osób z niepełnosprawnościami zostały przewidziane miejsca siedzące oznakowane piktogramami, a w strefie dla osób poruszających się na wózkach dodatkowe specjalne przyciski, których naciśnięcie sygnalizuje prowadzącemu, że z pojazdu będzie wysiadać osoba z ograniczoną mobilnością. Z kolei przycisk na zewnątrz służący do otwierania drzwi będzie emitował dźwięk, aby osoby niewidome mogły go łatwiej zlokalizować. Z myślą o osobach niewidomych wszystkie poręcze w tramwajach będą specjalnie podświetlone.
"Dla osób z niepełnosprawnością wzroku tramwaje będą wyposażone w głosowy system komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Progi wejściowe będą podświetlone wodoodporną żółtą listwą świetlną LED, która służy osobom słabowidzącym do lokalizacji tych progów. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły też łatwo skontaktować się z prowadzącym, dzięki systemowi tzw. interkomów, urządzeń zamontowanych przy każdych drzwiach. Dostępność nowych tramwajów dla osób poruszających się wózkach będą zapewniać platformy najazdowe. Przestrzeń dla tych osób będzie wyposażona także w pas bezpieczeństwa i będzie oznakowana specjalnym piktogramem." - dodaje przewoźnik MPK.
Wsparcie niepełnosprawnych czekających na przystankach
Zespół Doradczo-Konsultacyjny ds. Dostępności Architektonicznej Przestrzeni Publicznej oraz Obiektów Budowlanych dla Osób Ze Szczególnymi Potrzebami zapowiedział na spotkaniu, że planuje złożenie wniosku do Ministerstwa Infrastruktury o przygotowanie ogólnopolskiej aplikacji, która będzie służyć osobom niewidomym czekającym na przystankach w uzyskiwaniu informacji głosowej przesyłanej np. na telefon, o numerze linii i kierunku jazdy tramwajów i autobusów.
Przetworzona żywność jest jak narkotyk!
