WIDEO: Trzy Szybkie
- Stadko około 20 osobników zaobserwowano na Prądniku Białym, na szkolnym boisku przy ul. Bursztynowej. Czekamy teraz na skowronki - wyjaśnia Jacek Tyblewski z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.
Wprawdzie osobniki te prawidłowo powinny wracać dopiero na początku marca, ale bywały już lata, że przylatywały wcześniej. Wszystko za sprawą ciepłej zimy, a w zasadzie jej braku.
- Tegoroczny styczeń, według meteorologów, był najcieplejszym styczniem od 150 lat w historii instrumentalnych pomiarów w Europie Środkowej oraz Rosji - dodaje Jacek Tyblewski.
Nie dziwi zatem fakt, że ptaki wcześniej postanowiły zacząć swoją wędrówkę. W końcu konkurencja nie śpi...
Dodatkowo ornitolog zaznacza, że to ostatni moment, aby szykować budki lęgowe bo szpaki to dziuplaki, które bardzo chętnie zasiedlają ptasie domki.
- Warto pamiętać, że domki dla szpaka muszą mieć odpowiednie wymiary i nie powinny być zawieszane zbyt nisko lub zbyt gęsto. Wszystkie szczegółowe informacje jak powinny być one wykonane oraz wieszane znajdują się na stronie internetowej Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego - dodaje.
Szpaki to nie jedyne wiosenne ptaki, które wróciły już do Polski.
- W Bieszczadach widziano już klucze żurawi, z kolei w okolicach Jasła skowronki. Z kolei w Małopolsce szpaki pojawiły się również w rejonach Lipnicy Dolnej i Gorlic - wylicza Jacek Tyblewski.
- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Luksusy? Tak mieszka arcybiskup Marek Jędraszewski [ZDJĘCIA]
- Najśmielsze pomysły "Januszów" zakupów. Zobaczcie przykłady
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Studniówka 2020. Wybieramy miss podwiązki w Małopolsce
