Józef Skotnicki zmarł trzy lata temu, 21 października 2020 roku. Funkcję dyrektora krakowskiego ogrodu zoologicznego pełnił nieprzerwanie od 2 stycznia 1975 roku i był najdłużej urzędującym dyrektorem ogrodu zoologicznego w Polsce.
Uzyskał tytuł doktora nauk przyrodniczych na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach pracował w Zakładzie Żywienia Zwierząt Instytutu Zootechniki w Krakowie. Po doktoracie, w 1970 r., odbył roczny staż naukowy w Instytucie Maxa Plancka w Republice Federalnej Niemiec.
Po objęciu stanowiska dyrektora krakowskiego zoo rozpoczął modernizację ogrodu i porządkowanie 500 ha Lasu Wolskiego, największej enklawy zieleni w Krakowie. Powiększył teren ogrodu i rozpoczął przebudowę i rozbudowę infrastruktury pomieszczeń dla zwierząt. Pod jego kierownictwem została całkowicie zmieniona działalność hodowlana, zaczęto sprowadzać zwierzęta rzadko występujące, ginące i zagrożone wyginięciem. W 1978 roku zainicjował rozpoczęcie prac porządkowych i remontowych Kopca Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego w Lesie Wolskim, którego utrzymanie nadzorował do ostatnich chwil życia.
W 1991 roku został przyjęty do elitarnego grona Światowej Unii Dyrektorów Ogrodów Zoologicznych, przekształconej w 2004 roku w Światową Organizację Ogrodów Zoologicznych i Akwariów WAZA. W 1992 roku wprowadził krakowski ogród zoologiczny do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów EAZA, w ramach którego aktywnie działał na rzecz ochrony zwierząt.
Po roku 2000 dzięki staraniom dyr. Skotnickiego nastąpił okres znaczącej modernizacji krakowskiego zoo. W efekcie podjętych inwestycji m.in. w 2005 r. otwarto po przebudowie pawilon małpiarni, w 2007 r. zakończono budowę obiektu dla wielkich kotów (I etap), w 2013 r. otwarto żyrafiarnię, a w 2016 r. powstała pingwiniarnia, w której eksponowane są pingwiny Humboldta. W roku 2017 zakończono drugi etap budowy pawilonu dla wielkich kotów, a w kolejnym roku został wybudowany nowy budynek kas zoo oraz wejścia i wyjścia.
Józef Skotnicki był członkiem Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, Rady Naukowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Komisji Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych Polskiej Akademii Umiejętności, a także członkiem i aktywnym działaczem Stowarzyszenia Ofiar Rodzin Katynia Polski Południowej.
Był autorem kilkudziesięciu prac naukowych, ponad 100 popularnonaukowych oraz dziewięciu książek o zwierzętach krakowskiego zoo.
W trakcie pracy zawodowej dyr. Skotnicki szczególną troska otaczał dzieci i młodzież z Domów Dziecka i placówek opiekuńczych oraz osoby niepełnosprawne. Za swoją działalność zawodową i społeczną został odznaczony brązowym, srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz brązowym Medalem Cracoviae Merenti.
- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!
Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
