Choć mieszkańcy Lanckorony w marcu tego roku, po raz drugi w ciągu ostatnich pięciu lat, zablokowali plany wójta, by wieś uczynić miastem, to w tej sprawie nic jeszcze nie jest przesądzone. Zarządzono tu bowiem kolejne konsultacje w tej sprawie. Uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami na temat nadania małopolskiej Lanckoronie statusu miasta przyjęli radni tej gminy podczas sesji Rady Gminy.
W każdym sołectwie gminy Lanckorona trwają konsultacje społeczne, które zakończą się w niedzielę, 25 września 2022, kiedy to, jak ostatni wypowiedzą się w tej sprawie mieszkańcy Izdebnika. W ramach tych konsultacji wszyscy pełnoletni mieszkańcy gminy Lanckorona mogą wypełnić ankietę z odpowiedziami na pytanie, czy chcą aby Lanckorona była miastem.
W ostatni weekend, w niedzielę 18 września, ankiety wypełniano w Skawinkach, Jastrzębiej i w samej wsi Lanckorona.
Władze gminy przekonują do tego pomysłu:
Status miasta może przyczynić się do wzrostu prestiżu miejscowości Lanckorona, podniesienia jej znaczenia, co jest ważne choćby w kontekście planów związanych z uzdrowiskiem. Powinien dawać także większe możliwości pozyskiwanie środków unijnych a tym samych przyczyniać się do dalszego rozwoju gospodarczego - można przeczytać w specjalnej ulotce, przygotowanej przez Urząd Gminy w Lanckoronie.
Lanckorona nazywana jest Miasteczkiem na Wzgórzu
Oszacowano już też koszty zmiany statusu wsi na miejski.
Koszty finansowe będą niewielkie. To praktycznie tylko koszty wymiany tablic i szyldów z nazwami organów gminy oraz pieczęci urzędowych. Szacuje się, że nie powinno to przekroczyć pięciu tysięcy złotych. Nie wzrosną natomiast podatki od nieruchomości. Bardzo duży będzie natomiast wkład pracy administracyjno- koncepcyjnej przy opracowywaniu wniosku do Rady Ministrów o nadanie praw miejskich - przekonuje Urząd Gminy w Lanckoronie.
Co ciekawe, lokalne władze pytają mieszkańców o plany nadania praw miejskich już po raz drugi w tym roku. W marcu tego roku większość uczestników takich wyraziła negatywną opinię dla tego pomysłu. Do Gminnego Ośrodka Kultury w Lanckoronie przyszło 80 z dwóch tysięcy mieszkańców. Tylko 67 z nich wypełniło przygotowane uprzednio przez urzędników ankiety. 41 osób było na "nie", a tylko cztery osoby na "tak". Pozostali odpowiadali różnie: część chciała referendum w tej sprawie, a inni napisali w ankiecie, że "nie mają zdania" na ten temat.
Kilka lat temu także władze gminy starali się o nadanie Lanckoronie prawa miejskich i mieszkańcy wówczas też nie wykazywali entuzjazmu.
Prawa miejskie nadaje Rada Ministrów, ale wcześniej samorząd musi wystąpić z wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych i administracji za pośrednictwem wojewody. Nie jest to takie proste, mimo że Lanckorona spełnia kryteria wymagane do uzyskania praw miejskich. Ma ponad 2 tys. mieszkańców, z których zdecydowana większość zatrudniona jest poza rolnictwem.
Pod uwagę brane jest przede wszystkim poparcie społeczne dla tej inicjatywy. Tylko z nim gmina mogłaby rozpocząć starania o prawa miejskie.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Wadowice i okolice. Lokale weselne cieszące się zaufaniem gości
- "Lodziarz" z Wadowic polował na dzieci, porwał 16-latkę
- Pani Tereska na Wyścigach Traktorów. Traktoryja 2022
- Wadowickie muzeum ma nowy eksponat. Przywieźli go prostu z Teksasu
- Zielone Laboratoria Taurona w Bachowicach już jest. Będzie też w Kluczach
- Małopolski sołtys użył fotopułapki. Ślązak przyłapany na podrzucaniu śmieci
