FLESZ:
Pedofilia w Kościele. Jaka jest skala tego zjawiska w Polsce?
W diecezji tarnowskiej, która obejmuje Powiśle Dąbrowskie, region tarnowski, Sądecczyznę oraz region mielecki i dębicki na Podkarpaciu mieszka 1,1 mln katolików. Znajduje się w niej 454 parafii, w których pracuje 1113 księży. Ze statystyk dowiadujemy się, że w niedzielnych mszach uczestniczy 71,3 proc. wiernych, a do komunii przystępuje prawie 27 proc. W 2018 roku rozdano ich 12 070. Udzielono 1560 chrztów, 14 626 młodych osób przyjęło sakrament bierzmowania a kapłani pobłogosławili 6580 małżeństw.
Ujanowice na topie
Od lat najpobożniejszym regionem w diecezji są dekanaty w Ujanowicach i Limanowej. Tam praktykujących jest około 90 proc., a do komunii przystępuje między 30 a 40 procent. Na przeciwległym biegunie są parafie z Powiśla Dąbrowskiego, dekanaty mieleckie oraz radomyskie. Tam do kościoła uczęszcza niewiele ponad połowa katolików, spośród których tylko co szósty może przystąpić do eucharystii.
W Tarnowie religijność prezentuje się na poziomie 62 proc uczestniczących we mszy, z których co czwarty przyjmuje komunię.
- Generalnie struktura religijna w naszej diecezji się nie zmienia. Widać przywiązanie do Kościoła. Ale statystyki to nie wszystko. Znacznie ważniejszym jest pytanie o stan i jakość wiary. Bo ktoś może postawić słuszne pytanie: „Gdzie więc jest te trzydzieści procent” - zauważa ks. Michał Dąbrówka, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego tarnowskiej kurii.
W statystykach widać jednak delikatny spadek przystępujących do komunii.
- Może to wynikać z faktu, że jest coraz więcej osób żyjących w związkach niesakramentalnych. A to uniemożliwia przystępowanie do Stołu Pańskiego. Istnieje też coś takiego, jak presja społeczna czy rodzinna, że do kościoła trzeba iść. Rodzice wysyłają dzieci na mszę a nie kontrolują, jakie jest ich życie religijne – dodaje ks. Dąbrówka
Pobożnie jest w całej Małopolsce
W innych regionach Małopolski z praktykowaniem nie jest również źle. W archidiecezji krakowskiej w niedzielnych mszach uczestniczy 48,7 proc katolików, co daje piąte miejsce wśród 41 polskich diecezji. Dwie lokaty niżej notowana jest diecezja bielsko żywiecka (47,7 proc. praktykujących). Do eucharystii w kościołach Krakowa i Podhala przystępuje niewiele ponad 19 proc. osób (15 miejsce w Polsce) zaś w Małopolsce Zachodniej wskaźnik ten wynosi 20,05 (11 lokata).
Na przeciwległym biegunie w praktykowaniu znajdują się: archidiecezje szczecińsko-kamieńska (24,1 proc) i łódzka (24,5 proc). Trzecie miejsce od końca zajmuje diecezja koszalińsko-kołobrzeska (25 proc). Do niedzielnej Eucharystii najmniej osób przystępuje w diecezji koszalińskiej (11,3 proc), archidiecezji szczecińskiej (11,4 proc) oraz diecezji sosnowieckiej (11,6 proc).
Średnia krajowa to 38,2 proc praktykujących, a do komunii przystępuje 17,3 proc katolików. Z analiz wygląda, że spada liczba uczestniczących w niedzielnej mszy, ale rośnie liczba communicantes. Dla porównania w 1980 roku do kościoła chodziło 51,2 proc osób. Do eucharystii przystępowało jednak tylko 7,8 proc.
Badania pobożności wiernych przeprowadzono 21 października 2018 roku. Tego dnia w całej Polsce odprawiono 45 313 mszy.
