Oto najbogatsi ludzie w Małopolsce [LISTA, MAJĄTKI]
Geografia milionerów
Kraków i Nowy Sącz od lat są miejscami, gdzie rozlicza się z dochodów najwięcej zamożnych Małopolan. I tym razem to się nie zmieniło, chociaż na Sądecczyźnie liczba milionerów nieznacznie spadła. W 2012 roku było ich 102, teraz o trzy osoby mniej.
Pięciokrotnie większą liczbą bogaczy może pochwalić się Kraków - od zeszłego roku przybyło ich 35. Ponad pół tysiąca krakowian zarobiło powyżej miliona złotych. Można uznać, że najbogatszą częścią miasta jest Krowodrza. Od dawna to właśnie do tamtejszego Urzędu Skarbowego zgłasza się z PIT-ami najwięcej milionerów. W tym roku aż 157.
Stosunkowo mało krezusów mieszka na ziemi tarnowskiej. Zaledwie 30 z 73 posiada adres w samym Tarnowie (ich liczba spadła). Dla porównania, w dużo mniejszych Wadowicach z milionowych dochodów rozliczyło się w tym roku 69 osób.
Na samym końcu zestawienia jest Dąbrowa Tarnowska (11 milionerów) i Miechów, w którym mieszka jedynie czterech bogaczy.
Jak zostać milionerem
Większość milionerów z Małopolski uzyskuje dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym.
- Niektórzy tylko wzbogacili się grając na giełdzie - zauważa Konrad Zawada z Izby Skarbowej w Krakowie. - Bardzo rzadko zdarza się, że ktoś, kto uzyskuje dochody z innych źródeł, ma na swoim koncie siedmiocyfrową liczbę.
- Najważniejszą radą dla tych, którzy chcą zarobić milion, jest bycie pokornym wobec rynku i wobec innych ludzi. I trzeba uważać, bo sukces usypia - przekonuje Jerzy Mazgaj, jeden z najbogatszych Polaków, współwłaściciel sieci delikatesów Alma Market oraz właściciel firm Premium Cigars i Krakchemii. Jego majątek wycenia się na ok. 300 mln zł.
Kazimierz Pazgan, twórca sądeckiego Konspolu, jeden z największych w Europie producentów kurczaków i wędlin drobiowych, dodaje, że niezwykle istotna jest determinacja. - Trzeba chcieć, mieć wizję, ciężko pracować i być konsekwentnym - zaznacza. - Mnie zawsze w pierwszej kolejności zależało, aby przy najniższych kosztach uzyskać jak najwyższy zysk. To bardzo ważne. Miliony nie przychodzą w miesiąc. To efekt długoletniej pracy.
Milioner po raz pierwszy
Podobno najtrudniej zarobić pierwszy milion, kolejne przychodzą o wiele łatwiej.
- Ja swojego pierwszego nie pamiętam - przyznaje Jerzy Mazgaj. - Ale zgadzam się, że początki są zawsze ciężkie. Najtrudniej się odważyć i uwierzyć w siebie. Jak już zrobimy ten pierwszy krok, wszystko stanie się łatwiejsze - dodaje.
Pierwsze sześć zer na koncie pamięta dobrze Kazimierz Pazgan. - To było bardzo dawno temu, bo w latach 70. Zarobiłem na handlu kwiatami - wspomina Pazgan, 25. na liście najbogatszych Polaków według magazynu "Forbes". Jego majątek to około 800 milionów złotych. - Sukces po części zależy od szczęścia, ale także od produktu, jaki chcemy sprzedać. Jeżeli jest dobry, to nietrudno o wzbogacenie się - dodaje Pazgan.
Rozmowa. Doktor Kamil Zubelewicz z Instytutu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk
Jak to możliwe, że mamy kryzys, a milionerów przybywa?
Samo pojęcie "milionerzy" jest względne, bo bazuje na nominalnej wartości majątku. Im więcej pieniądza na rynku, tym więcej na papierze wart jest majątek, nawet jeżeli jego rzeczywista wielkość się nie zmieniła. Ilość pieniądza w Polsce potrafi rosnąć nawet o 10 procent rocznie, przez co rośnie także wartość majątków. Kryzys nie musi wpływać na liczbę milionerów - niektórzy przedsiębiorcy mogą w tym czasie się wzbogacić, trafiając w aktualne potrzeby ludzi.
Oto najbogatsi ludzie w Małopolsce [LISTA, MAJĄTKI]
Najwięcej milionerów składało PIT 36L. Co to oznacza?
Przedsiębiorca, który składa PIT 36L, rozlicza się sam. Niezależnie od wysokości dochodu płaci tę samą stawkę procentową (w Polsce 19 proc.), nie ma w tym przypadku progów podatkowych. To zachęca bogatszych ludzi do ujawniania swoich dochodów. Gdyby tych przedsiębiorców obciążyć podatkiem w wysokości 32 proc., chętniej szukaliby możliwości ukrycia dochodów, np. za granicą.
SPRAWDŹ: Prognoza pogody na sobotę i weekend [WIDEO]
WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CO TY WIESZ O ZASADACH GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ?"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
