https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Małopolsce przybyło milionerów. Najwięcej jest w Krakowie [GRAFIKA]

Katarzyna Kojzar
Najwięcej milionerów mieszka w Krakowie (545). Z powiatem krakowskim ich liczba wynosi 708. Wielu krezusów rozlicza się z milionowych dochodów także w Nowym Sączu, Wadowicach i Tarnowie.
Najwięcej milionerów mieszka w Krakowie (545). Z powiatem krakowskim ich liczba wynosi 708. Wielu krezusów rozlicza się z milionowych dochodów także w Nowym Sączu, Wadowicach i Tarnowie. Infografika: Elżbieta Rzyczniak
1427 Małopolan w minionym roku uzykało dochód powyżej miliona złotych. To więcej niż w poprzednich latach: w zeszłym roku było ich 1350, a dwa lata temu - 1245.

Oto najbogatsi ludzie w Małopolsce [LISTA, MAJĄTKI]

Geografia milionerów
Kraków i Nowy Sącz od lat są miejscami, gdzie rozlicza się z dochodów najwięcej zamożnych Małopolan. I tym razem to się nie zmieniło, chociaż na Sądecczyźnie liczba milionerów nieznacznie spadła. W 2012 roku było ich 102, teraz o trzy osoby mniej.

Pięciokrotnie większą liczbą bogaczy może pochwalić się Kraków - od zeszłego roku przybyło ich 35. Ponad pół tysiąca krakowian zarobiło powyżej miliona złotych. Można uznać, że najbogatszą częścią miasta jest Krowodrza. Od dawna to właśnie do tamtejszego Urzędu Skarbowego zgłasza się z PIT-ami najwięcej milionerów. W tym roku aż 157.

Stosunkowo mało krezusów mieszka na ziemi tarnowskiej. Zaledwie 30 z 73 posiada adres w samym Tarnowie (ich liczba spadła). Dla porównania, w dużo mniejszych Wadowicach z milionowych dochodów rozliczyło się w tym roku 69 osób.

Na samym końcu zestawienia jest Dąbrowa Tarnowska (11 milionerów) i Miechów, w którym mieszka jedynie czterech bogaczy.

Jak zostać milionerem
Większość milionerów z Małopolski uzyskuje dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym.

- Niektórzy tylko wzbogacili się grając na giełdzie - zauważa Konrad Zawada z Izby Skarbowej w Krakowie. - Bardzo rzadko zdarza się, że ktoś, kto uzyskuje dochody z innych źródeł, ma na swoim koncie siedmiocyfrową liczbę.

- Najważniejszą radą dla tych, którzy chcą zarobić milion, jest bycie pokornym wobec rynku i wobec innych ludzi. I trzeba uważać, bo sukces usypia - przekonuje Jerzy Mazgaj, jeden z najbogatszych Polaków, współwłaściciel sieci delikatesów Alma Market oraz właściciel firm Premium Cigars i Krakchemii. Jego majątek wycenia się na ok. 300 mln zł.

Kazimierz Pazgan, twórca sądeckiego Konspolu, jeden z największych w Europie producentów kurczaków i wędlin drobiowych, dodaje, że niezwykle istotna jest determinacja. - Trzeba chcieć, mieć wizję, ciężko pracować i być konsekwentnym - zaznacza. - Mnie zawsze w pierwszej kolejności zależało, aby przy najniższych kosztach uzyskać jak najwyższy zysk. To bardzo ważne. Miliony nie przychodzą w miesiąc. To efekt długoletniej pracy.

Milioner po raz pierwszy
Podobno najtrudniej zarobić pierwszy milion, kolejne przychodzą o wiele łatwiej.

- Ja swojego pierwszego nie pamiętam - przyznaje Jerzy Mazgaj. - Ale zgadzam się, że początki są zawsze ciężkie. Najtrudniej się odważyć i uwierzyć w siebie. Jak już zrobimy ten pierwszy krok, wszystko stanie się łatwiejsze - dodaje.

Pierwsze sześć zer na koncie pamięta dobrze Kazimierz Pazgan. - To było bardzo dawno temu, bo w latach 70. Zarobiłem na handlu kwiatami - wspomina Pazgan, 25. na liście najbogatszych Polaków według magazynu "Forbes". Jego majątek to około 800 milionów złotych. - Sukces po części zależy od szczęścia, ale także od produktu, jaki chcemy sprzedać. Jeżeli jest dobry, to nietrudno o wzbogacenie się - dodaje Pazgan.

Rozmowa. Doktor Kamil Zubelewicz z Instytutu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk

Jak to możliwe, że mamy kryzys, a milionerów przybywa?
Samo pojęcie "milionerzy" jest względne, bo bazuje na nominalnej wartości majątku. Im więcej pieniądza na rynku, tym więcej na papierze wart jest majątek, nawet jeżeli jego rzeczywista wielkość się nie zmieniła. Ilość pieniądza w Polsce potrafi rosnąć nawet o 10 procent rocznie, przez co rośnie także wartość majątków. Kryzys nie musi wpływać na liczbę milionerów - niektórzy przedsiębiorcy mogą w tym czasie się wzbogacić, trafiając w aktualne potrzeby ludzi.

Oto najbogatsi ludzie w Małopolsce [LISTA, MAJĄTKI]

Najwięcej milionerów składało PIT 36L. Co to oznacza?
Przedsiębiorca, który składa PIT 36L, rozlicza się sam. Niezależnie od wysokości dochodu płaci tę samą stawkę procentową (w Polsce 19 proc.), nie ma w tym przypadku progów podatkowych. To zachęca bogatszych ludzi do ujawniania swoich dochodów. Gdyby tych przedsiębiorców obciążyć podatkiem w wysokości 32 proc., chętniej szukaliby możliwości ukrycia dochodów, np. za granicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 37

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jaja
wole słońce peru niż pieska rydzyka -)
G
GJ
To, że,ludzie się bogacą to dobrze, tylko aby czynili to bez naruszania praw innych, nie zmuszali do pracy niezgodnej z obowiązującym prawem,aby godność i uczciwość były priorytetem a nie banałem. O ironio, Małopolska będąc bastionem religijności, w kontekście moralności i etyki wśród pracodawców raczej nie zachwyca. Praca 6 dni w tyg.po 9h (nie mylić z przerwą na posiłek-nie ma jej), z mizernym poszanowaniem przepisów BHP (ksera w pokojach pracowniczych tuż obok biurek, skrzynki z gniazdami kabli tuż na głowami, nie respektowany zakaz palenia), do tego przekupstwo urzedników skarbówki i PIP, np urządzając śniadanka, obiadki etc, obdarowując upominkami z zakresu produkcji-to margines tego co wyczyniają pracodawcy, bo nawet potrafią tak dostosowac program elektronicznego pomiaru czasu by wyjść na swoje, bo ja i tak i tak pracuję 6 dni w tyg. po min. 9 h. Wzbogacać się a jakże można, trzeba, należy ale z poszanowaniem innych. Nie byłoby tej skali bezrobocia, gdyby z przeciążonych pracowników zdjąć część ich obowiązków na rzecz nowozatrudnionych, a że możliwości są to widać po skali bogacenia się, tylko ten i ów musiałby nieco przyfolgować z dochodami. Ludzie jacy sa wiadomo, pazerni i niemoralni często, władza jaką ma pracodawca czyni zeń jeszcze bardziej istotę mało przyjazną dla pracownika. Winię media że tak hasłowo, bezkrytycznie i małostkowo traktują ten problem. Grzebać komuś w kieszeni a jakże ale już krytykować i obśmiewać tych parweniuszy i nuworyszy też warto, bo psują ludzi kosztem własnego dochodu.W Polsce nie ma bezrobocia, bo praca jest, ale wykonywana wg norm stachanowskich. Nie dziwię sie, że nie chca, by mówiono o skali ich majątków, wielu z nich jak nie sami to tolerują w swoim otoczeniu podobne praktyki. Te praktyki są też jak nie przede wszystkim, powodem do zmasowanej emigracji , gdzie jednak szanse na znalezienie uczciwej, ciekawej, przyjaznej pracy są zdecydowanie większe. Małopolska jarzy mi sie jako skansen w tym zakresie.
j
ja
5% to nie problem, ale w Stanach kilkadziesiąt procent będzie w klasie średniej, a tutaj podejrzewam, że mniej niż 10% (zero to też lekka przesada)
H
HaNS
95% majátku w USa ma zaledwie 1% ludnosci. Pewnie kolejne pansrtwo bananowe pisiorze
j
ja
ciężko się to czyta... znaczy 98% ludzi jest bogatych, że wspierają tych bogatych co są w sejmie już 25lat? Czy, że to jest owczy pęd albo manipulacja i zamknięte koło, że jak ktoś zabrał kasę to ma kasę i trzeba na niego głosować żeby miał kasę...
K
Kasa
Bo ludzie ida za liderami. A liderem jest dla nich ten kto ma kase. Masz kasę masz władze. Widziałeś kiedyś goscia w polityce który jest biedny? A czy to oznacza że gorzej nie sprawdził by się lepiej? NIE to znaczy że tam nie wejdzie. Bogaci wspierają bogatych.
j
ja
ale jakim cudem Ci którzy do tego doprowadzili dostają 98% głosów w wyborach? :( powinni dostawać tylko 5%
j
ja
tylko, że POlitycy przeszkadzają pracodawcom ile wlezie. Dlatego tym pierwszym 'żyje się lepiej', a drudzy spieprzają za granicę.
25 lat "wolności"
Najwięcej w historii. Ale reżimowe media nie nagłaśniają tego niewątpliwego sukcesu rządów Donalda Tuska.
B
Bauman&Przyjaciele
i czuwa aby nikt nie zakłócił im słodkiego, miłego życia.
G
Gość
Struktura państwa jak w republikach bananowych. 5% coraz bogatsi hacjenderzy, reszta 95 % coraz liczniejsza biedota. Brak klasy średniej.
j
ja
przecież dokładnie to samo napisałem. że 1400 jest zmyślone... chyba, że to literówka i miało być "do wiadomo"
j
ja
ja znam jeden przykład firma "Koral" - mogło Ci się obić o uszy, od malutkiej budki z lodami, potem wielki kredyt, a potem sukces. Jak jest jedna taka firma to może być więcej. Wiem że Ci się nieuczciwie dorobili też są - może nawet jest ich 100x więcej, ale nie wszyscy. Ale chodzi o to żeby otworzyć nowe firmy a nie narzekać że te co są - są do d... Bo prędzej czy później zostaną zamknięte i co wtedy?
h
hqtr
Sposobów na zarobienie jest wiele ,przy czym żaden nie jest uczciwy i wymaga protekcji .Gdyby było inaczej to kwiaciarki z Rynku i Kleparza zarobiłyby na kwiatach miliony . Tymczasem tzw.przekręty polegają na tym ,że publiczny majątek sprzedano swoim za grosze w latach 90 a wyrazem wdzięczności są lub były "etaty" dla łaskawych polityków a co poza etatami to można się tylko domyślać. Więc niech nikt nie pier ........,że sam doszedł ,bez pomocy polityków,służb,znajomych w urzędach skarbowych itp. ,którzy załatwili za prowizję intratne kontrakty i pilnowali ,żeby żywicielowi pasożytów nie stałą się krzywda . Nawet w serialach dla dzieci są wstawki ,że gdzie stu je tam jeden się naje itp. powiedzonka ,wskazujące ,że trzeba innych wyje......aby zgarnąć ich część dla siebie .
k
krakowianka
ciekawa jestem na jaka umowę była ta praca?:) wiesz byle gówna na gównianej umowie jest pełno, tylko idź i znajdź pracę taka żebyś dostał umowę normalną - nie zlecenie czy o dzieło i normalne wynagrodzenie,tak że proszę Cię nie wypowiadaj się chłopie bo nie masz pojęcia w jakich sytuacjach są ludzie Piszesz o Krakowie wiesz ile kosztuje utrzymanie rodziny ? czynsz i opłaty nie wspomne o kosztach wynajmu czy kredytu bo każdy kto nie dostal mieszkania po rodzicach czy dziadkach o tym musi myslec? Jestes studencik bez zony, dzieci jakie ty masz wydatki jedzenie i 500zl na pokój w Krakowie a mamusia z tatusiem za resztę zapłacą
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska