Trasa tegorocznego, 31. Rajdu Twierdzy Kraków będzie liczyła ok. 7 km, począwszy od fortu Mistrzejowice. Wydarzenie zakończy się w forcie Krzesławice ok. godz. 14.30 - 16.00, gdzie uczestnikom wręczone są certyfikaty udziału.
W kolejnej odsłonie wydarzenia organizatorzy z OW PTTK wraz z przewodnikiem przybliżą zainteresowanym tematykę niezwykle cennych historycznie fortyfikacji naszego miasta.
Twierdza Kraków to XIX-wieczna austriacka fortyfikacja wokół Krakowa, zbudowana z rozkazu Franciszka Józefa. Stworzony wówczas obóz warowny składał się z rdzenia w skład którego wchodziły dwa potężne forty główne zbudowane dookoła ziemnych kopców ("Kościuszko" i "Krakus"), dwa forty z reditami (luneta Warszawska i Grzegórzecka), dwie wieże maksymiliańskie ("Krzemionki" i "św.Benedykt") i 29 dzieł pośrednich – ziemnych szańców. Rolę cytadeli pełnił Wawel otoczony nowymi fortyfikacjami. Drugi pierścień twierdzy powstał w latach 1854-1870. Rozpoczęty w latach 70. trzeci pierścień z półstałymi szańcami, został ostatecznie zastąpiony dziesięcioma fortami artyleryjskimi.
Niektóre ze zbudowanych wówczas fortów służą do dzisiaj. Cztery z nich znajdą się na trasie tegorocznej edycji Rajdu Twierdzy Kraków.
Fort nr 48a „Mistrzejowice” – fort pancerny pomocniczy powstały w latach 1895–1897. Jego zadaniem była boczna obrona doliny Dłubni oraz prawego międzypola Fortu Nr 48 Batowice. Po I wojnie światowej pełnił funkcję magazynu.
Fort nr 49a „Dłubnia” – fort pancerny główny powstały w latach 1892–1896. Jego zadaniem była ochrona doliny Dłubni, pomagały mu forty: 49 „Krzesławice” i 48a „Mistrzejowice”. W latach międzywojennych fort pozostawał w gestii wojska. Do 1939 roku znajdowała się w nim prawdopodobnie radiostacja, która wraz z masztem umieszczonym na forcie Krzesławice miała na celu rozszyfrowanie Enigmy.
