FLESZ - Do 12 dni w roku pracy zdalnej. Jest projekt ustawy

Recykling 10 ton śmieci na dobę
Jak informuje Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy MPO Kraków, na razie inwestycja jest w sferze planowanie i nie wiadomo, czy i kiedy zostanie zrealizowana. Wiadomo jednak, że jeśli CROK powstanie, to sama sortownia będzie miała przepustowość ponad 400 ton odpadów na dobę..
W Centrum Recyklingu miałaby powstać m.in. sortownia odpadów zmieszanych, ponieważ obecnie niemal połowa śmieci trafia od razu do spalarni. Eksperci są przekonani, że w tych odpadach na pewno znajduje się plastik, który można by odzyskać i jeszcze bardziej zwiększyć poziom recyklingu.
Cztery instalacje
W ramach Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych planowana jest budowa 4 instalacji do przetwarzania śmieci zebranych od mieszkańców. Pierwsza obiekt pełniłby funkcję przygotowywania do recyklingu odzyskanych tworzyw sztucznych. To będą dwie nitki technologiczne o łącznej przepustowości do 40 tys. ton rocznie. Druga instalacja służyłaby do mycia, rozdrabniania odpadów i granulacji tworzyw sztucznych. To także dwie nitki technologiczne o łącznej przepustowości do 20 tys. ton rocznie.
Trzeci obiekt miałby za zadanie odzyskiwanie odpadów komunalnych o przepustowości 100 tys. ton rocznie. Ta instalacja ma umożliwiać także sortowanie selektywnie zebranych odpadów w ilości do 50 tys. ton rocznie. Łącznie więc ta instalacja może przerabiać do 150 tys. ton śmieci w ciągu roku. Czwarta instalacja służyłaby do odzysku odpadów wielkogabarytowych. Jej przepustowość wynosiłaby do 25 tys. ton rocznie.
Parkingi i drogi dojazdowe
W nowym centrum recyklingu powstanie też Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych wraz z punktem napraw i ponownego użycia odpadów.
- W ramach inwestycji przy ul. Igołomskiej planuje się także postawienie budynków przemysłowych i magazynowych o łącznej powierzchni 7,5 ha. Powstaną też parkingi (2,7 ha) i drogi dojazdowe (1,7 km), w tym połączenie z ulicą Igołomską – mówi Piotr Odorczuk.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach pozwala na projektowanie wielkiego centrum recyklingu i podjęcie starań o pozwolenie na budowę.
370 ton śmieci rocznie
Mieszkańcy Krakowa rocznie produkują 370 tys. ton śmieci.
– W większości to odpady zmieszane, zielone i elektroniczne. Z tego 80 tys. to to odpady selektywne – papier, plastik, szkło i metal. Według unijnych norm poziom recyklingu powinien wynosić co najmniej 50 proc. W Krakowie do recyklingu trafia ok. 60 proc., z którego uzyskiwane są surowce wtórne - wyjaśnia rzecznik MPO.
Przychód ze sprzedaży tych surowców to ok. 5 mln zł rocznie. Pieniądze te są wykorzystywane na bieżące funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!