FLESZ - Krótszy tydzień pracy?

W sobotę nowa ekspozycja stała miała swój wernisaż, w jej uroczystym otwarciu uczestniczył m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Otwarcie wystawy stałej było ostatnim akcentem realizowanego przez Muzeum Krakowa projektu „Krzysztofory od nowa - Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu pod Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego”. W 85. procentach (ponad 29 mln zł) został on zrealizowany dzięki funduszom europejskim, a pozostałe 15 procent kosztów inwestycji pokryła gmina Kraków.
- To bardzo miła chwila, koniec wieloletniej pracy - mówił w Krzysztoforach minister Piotr Gliński, zwracając uwagę, że w całość remontu pałacu zainwestowanych zostało 60 mln zł (w tym właśnie ten ostatni etap kosztował ponad 29 mln).
Wicepremier podkreślił też, że w ostatnich latach udało się z funduszy europejskich przeznaczonych na kulturę zrealizować w całej Polsce ponad 140 projektów o łącznej wartości prawie 3 mld zł (gdzie wkład także publicznych, samorządowych pieniędzy był bardzo duży).
- Wszystkie te projekty zostały zrealizowane albo w tej chwili się kończą i to jest wielka satysfakcja i podziękowanie dla tych wszystkich, którzy je realizowali - podsumował min. Gliński, który mówił też o wielkiej dojrzałości osób, środowisk, przede wszystkim polskich muzealników, którzy realizują projekty inwestycyjne w obszarze kultury. - Polska kultura dynamicznie dzięki temu się zmienia i w sposób sprawny realizowane są te inwestycje.
W zabytkowych wnętrzach poddanego renowacji pałacu w lipcu tego roku oddano do użytku nowoczesne muzeum obejmujące przestrzenie wystawiennicze, biblioteczno-archiwalne, edukacyjne, administracyjne, handlowe i gastronomiczne. Prezentowane będą tu m.in. dziedzictwo i historia miasta oraz samego pałacu. Ponadto w odnowionej siedzibie zapowiadane są: koncerty, spotkania literackie, debaty, lekcje i warsztaty edukacyjne.
"Na nowej wystawie stałej w Pałacu Krzysztofory historia, magia i legenda splatają się z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść. Bo taki właśnie jest Kraków. Dlaczego „Kraków od początku, bez końca”? Od początku nie wymaga chyba wyjaśnień. Bez końca, bo miasto ma tyle historii i kontekstów, że nie sposób opowiedzieć o wszystkim. Bez końca, bo choć opowieść doprowadziliśmy do współczesności, to przecież miasto trwa dalej, wciąż zmieniając swoje oblicze" - wyjaśnia przy okazji wernisażu Muzeum Krakowa.
Pośród kilkuset eksponatów, które pozwalają snuć opowieść o Krakowie, są m.in. strój Lajkonika, szopka krakowska, srebrny kur Bractwa Kurkowego z XVI w., pierścień i berełko burmistrzów krakowskich z tego samego stulecia, lada Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej z XVIII w., jak również dzieła: Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Zofii Stryjeńskiej, Jacka Malczewskiego czy Wlastimila Hoffmana. Zwiedzający Krzysztofory - a dla szerokiej publiczności wystawa będzie dostępna od niedzieli - będą mieli też np. okazję wejścia do przeskalowanej wersji szopki krakowskiej, współtworzonej przez krakowskich szopkarzy.
- Kiełbasa swojska, pieczona szynka, wędzony boczek prosto od rolnika. Drogo?
- Te znaki zodiaku w 2022 roku czekają wielkie zmiany!
- Wielka aukcja 44 aut odholowanych z ulic. Wiemy, ile zarobiło miasto
- Budowa trasy S7. Odcinek Widoma - Kraków zaczyna nabierać kształtów
- Najwięksi płatnicy podatku dochodowego w Krakowie. TOP 30 FIRM 2021