Oświęcim przygotowuje się na przyjęcie kilku tysięcy pielgrzymów m. in. z Włoch, Holandii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Słowacji, RPA, którzy trafią do naszego miasta w ramach Diecezjalnych Dni Młodzieży (od 20 do 23 lipca), poprzedzających Światowe Dni Młodzieży.
Bardzo duża grupa młodych przyjeżdżających do Polski na ŚDM odwiedzi też były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. – Światowe Dni Młodzieży to ogromne przeżycie dla nasz wszystkich i wyzwanie, nie tylko dla Krakowa, ale też naszego miasta. W tych dniach do Oświęcimia ma przyjechać około 300 tys. osób. Chcemy się dobrze przygotować i pokazać Oświęcim z jak najlepszej strony – mówi prezydent Janusz Chwierut.
Na ten czas w mieście uruchomione zostaną cztery centra obsługi pielgrzymów: na dworcu PKP, bulwarach, rynku i obok Oświęcimskiego Centrum Kultury. Tam goście będą mogli skorzystać z informacji turystycznej, pomocy przedmedycznej oraz sanitariatów. Ponadto przewidziano dodatkowe parkingi dla autobusów z pielgrzymami na ulicach Tysiąclecia i Szustera na os. Chemików i bulwarach.
Młodzi pielgrzymi przebywający w Oświęcimiu będą też mogli wysłuchać specjalnego koncertu Miasto Pokoju – Młodym, który planowany jest 23 lipca na oświęcimskim rynku.
Dla zagranicznych gości przygotowano pięć tras turystycznych po mieście. Oprowadzać ich będą przewodnicy, a przejście tras, wysłuchanie historii i ciekawostek o mieście, zajmie kilka godzin. Pielgrzymi będą mogli poznać zabytki świadczące o długiej historii miasta, społeczności oświęcimskich Żydów, miejsca, z którymi związane są postacie świętych i błogosławionych oraz Oświęcim – Miasto Pokoju.
Trasa I: 800-letni Oświęcim - ma przybliżyć zabytki świadczące o długiej historii miasta. Obejmuje Muzeum Zamek, Centrum Żydowskie i Rynek Główny.
Trasa II: społeczność oświęcimskich Żydów - na tej trasie znajdą się: Centrum Żydowskie, miejsce, na którym stała Wielka Synagoga, Rynek i cmentarz żydowski.
Trasa III: śladami świętych i błogosławionych - przedstawia miejsca, z którymi związane są postacie świętych i błogosławionych, w tym: klasztor Zgromadzenia Sióstr Serafitek, Rynek oraz Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Trasa IV: Oświęcim – Miasto Pokoju I - obejmuje MDSM, Rynek i bulwary oraz Galerię Książki.
Trasa V: Oświęcim – Miasto Pokoju II - na tej trasie są: Galeria Książki, kościół św. Maksymiliana i OCK.
Przyjazd do Oświęcimia tak dużej grupy spowoduje spore utrudnienia w ruchu. W okresie od 19 lipca od godz. 22 do 3 sierpnia do godz. 23 parking na bulwarach będzie niedostępny dla samochodów osobowych, będą tam parkować autobusy z pielgrzymami. Z ruchu zostanie wyłączony prawy pas ul. Tysiąclecia, gdzie będzie miejsce dla autokarów. Ulica Tysiąclecia i ul. Szustera będą wtedy jednokierunkowe. Od 22 lipca w godzinach popołudniowych do 24 lipca do godz. 6 nie będzie można jeździć po ulicach wokół rynku, z uwagi na sobotni koncert Miasto Pokoju - Młodym.
Od 20 lipca do 3 sierpnia 2016 r. zmieniona zostanie organizacja ruchu w rejonie muzeum Auschwitz - Birkenau. Zamknięte dla ruchu pojazdów zostaną ulice w Oświęcimiu: Więźniów Oświęcimia - od ul. Obozowej do ul. Legionów oraz ul. Leszczyńskiej. Natomiast w Brzezince zamknięte dla ruchu pojazdów zostaną ulice: Męczeństwa Narodów, Ofiar Faszyzmu - od ul. Pławskiej do ul. Brzozowej, ul. Kombatantów, ul. Czernichowska - od ul. Męczeństwa Narodów do ul. Jakubowskiego.
W celu zapewnienia pielgrzymom bezpiecznego dojścia do muzeum oraz powrotu do dworca PKP w Oświęcimiu, które nie będzie kolidować z ruchem samochodowym i autokarów, zostały wyznaczona następujące trasy piesze:
1. trasa piesza z dworca PKP do Muzeum Auschwitz I: zejście z peronu 1 – przejście terenami kolejowymi wzdłuż restauracji Casablanca – dalej w lewo do ul. Wyzwolenia – chodnikiem prawą stroną wzdłuż ul. Wyzwolenia – w lewo do ul. Leszczyńskiej i dalej chodnikiem lewą stroną wzdłuż ul. Leszczyńskiej do wejścia na teren Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau;
2. trasa piesza z Muzeum Auschwitz II – Birkenau do dworca PKP: trasa zostanie poprowadzona ulicami: Ofiar Faszyzmu, Męczeństwa Narodów, Leszczyńskiej do terenów kolejowych wzdłuż ul. Wyzwolenia. W drodze powrotnej piesi pielgrzymi będą kierowani również wzdłuż budynku handlowo-usługowego na ul. Wyzwolenia 2.
">