Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek startuje 49. Studencki Festiwal Piosenki [ZDJĘCIA]

Wacław Krupiński
Beata BanasikPiosenkarka, wychowanka „warsztatów piosenki artystycznej” w Pęzinie, absolwentka wydziału sztukwidowiskowych Uniwersytetu w Arras, laureatka wielu polskich i zagranicznych konkursów. Mieszka ipracuje we Francji. Laureatka Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (2010).
Beata BanasikPiosenkarka, wychowanka „warsztatów piosenki artystycznej” w Pęzinie, absolwentka wydziału sztukwidowiskowych Uniwersytetu w Arras, laureatka wielu polskich i zagranicznych konkursów. Mieszka ipracuje we Francji. Laureatka Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (2010). Jan Poprawa
49. Studencki Festiwal Piosenki zaczyna się już za kilka dni, potrwa od piątku do niedzieli.

49. Studencki Festiwal Piosenki - oto nominowani wokaliści [ZDJĘCIA]
49. już Studencki Festiwal Piosenki przyniesie głównie konkurs, którego laureaci zaprezentują się w sobotniej gali; jej drugą część wypełni koncert "Europejczycy". Nowym, i, jak można sądzić, świetnym festiwalowym miejscem jest Małopolski Ogród Sztuki, pyszniący się architektoniczną sylwetą przy ul. Rajskiej 12.

Festiwal po raz drugi organizuje powstała w maju 2012 roku Fundacja Studencki Festiwal Piosenki, której dyrektorem jest Bogusław Sobczuk. Po raz pierwszy natomiast doszło do poważnej zmiany w składzie jury; będzie ono tylko 5-osobowe, a zasiądą w nim: Elżbieta Zapendowska, Roman Kołakowski, Paweł Królikowski, Jan Poprawa, przewodniczący Rady Artystycznej SFP (będzie jurorem po raz 40., zarazem kończy w tym roku 70 lat) oraz Jerzy Satanowski.

Ma to być, zapowiada Bogusław Sobczuk, element poważniejszych zmian w roku przyszłym, kiedy to nazwę festiwalu będzie poprzedzać liczba 50. (przypomnijmy; pierwszy odbył się w roku 1962, ale w latach 1968, 1971 i 1982 festiwal, z uwagi na wichry historii, zniknął z kulturalnej mapy).

Niezmiennie pozostaje krakowski konkurs - jak od lat - "swojego rodzaju puentą kilkudziesięciu (a może ponad stu?) festiwali i konkursów piosenki odbywających się w rocznym cyklu w Polsce - od niewielkich miejscowości po stolicę" - jak określa to Bogusław Sobczuk. To tam wyłaniani są ci, którzy w Krakowie walczą o nagrody.

Są też nominaci wskazani przez członków Rady Artystycznej. I właśnie około 40 osób, bo to głównie soliści, zaprezentuje się przed jurorami - w piątek i w sobotę od godz. 11 - w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Drugi dzień zamknie o godz. 18 pokaz egzaminu z piosenki studentów Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST, przygotowanego pod kierunkiem Ewy Kaim.

Tego dnia o godz. 21 w legendarnej Piwnicy pod Baranami rozpocznie się tradycyjny już wieczór "Czekając na werdykt", podczas którego, nim jury ogłosi listę nagrodzonych, występują uczestnicy konkursu.

Laureaci wypełnią pierwszą część gali, która w MOS-ie zacznie się w niedzielę o godz. 19. W części drugiej - jako że to "Rok Obywateli Unii Europejskiej" - koncert "Europejczycy", z 18 piosenkami artystów, którzy - jak tłumaczy autor scenariusza i reżyser Bogusław Sobczuk - "zanim jeszcze UE stała się bytem formalnym, żyli i działali w wielu jej krajach, niezależnie od miejsca swojego urodzenia czy obywatelstwa. I jako artyści wiele dali nie tylko Europie, ale i całemu światu. Bez twórczości Flamanda Jacques'a Brela, Węgra Josepha Cosmy, Niemca Kurta Weilla, Ormianina Charles'a Aznavoura, Greka Georgesa Moustakiego czy Czecha Jaromira Nohavicy europejska piosenka jakże byłaby inna, o ileż byłaby uboższa".

Ich piosenki zaśpiewają: Beata Banasik, Jakub Blokesz, Mariusz Kiljan, Maja Kleszcz, Roman Kołakowski, Paweł Królikowski , Natalia Przybysz, Michał Staszczak, Tomasz Steńczyk, Monika Węgiel. Kierownictwo muzyczne - Piotr Dziubek, a grać będzie orkiestra tworzona przez studentów krakowskiej Akademii Muzycznej.

Bilety: Info Kraków (ul. św. Jana 2 oraz pl. Wszystkich Świętych 2).

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska