Ile lat trwa kadencja w Radzie Dzielnicy?
Kadencja Rad Dzielnic w Krakowie trwa 5 lat, a wybory do Rad Dzielnic zarządza Rada Miasta Krakowa w drodze uchwały, wyznaczając ich termin na dzień wolny od pracy, przypadający nie wcześniej niż 14 dni przed upływem kadencji rady i nie później niż 30 dni od dnia zakończenia kadencji Rady. Obecna kadencja kończy się 2 grudnia 2023 r. Termin wyborów wyznaczono na 10 grudnia 2023 roku. Do dnia 20 listopada 2023 r. zostaną powołane przez Miejskiego Komisarza Wyborczego obwodowe komisje wyborcze.
W 18. krakowskich dzielnicach zostanie łącznie wybranych 366 członków rad. W Dzielnicach I-VIII, X-XVI i XVIII - po 21 członków, natomiast w Dzielnicach IX i XVII - po 15 członków. Prawo wyboru ma każdy mieszkaniec Krakowa, który w dniu wyborów skończył 18 lat i na stałe mieszka na obszarze działania danej Rady Dzielnicy.
Kto może zostać radnym dzielnicowym?
Radnym dzielnicowym może zostać każdy obywatel Polski oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania danej Rady.
Jaką rolę pełnią krakowskie Rady Dzielnic?
Dzielnice są jednostkami pomocniczymi samorządu. W praktyce oznacza to, że do ich zadań należy wybór, planowanie i ocena wykonania zadań dotyczących bezpośrednio obszaru, który zajmuje dana dzielnica, a także w miarę możliwości zaspokajanie potrzeb bytowych i infrastrukturalnych mieszkańców. Radni dzielnicowi mogą zwracać się do Rady Miasta, Prezydenta Miasta oraz do miejskich jednostek w sprawach istotnych dla mieszkańców dzielnicy, a także opiniować na wniosek lub z własnej inicjatywy takie sprawy. Środki finansowe na wykonywanie zadań dzielnic są określane corocznie przez Radę Miasta Krakowa w budżecie.
Rady Dzielnic zajmują się sprawami publicznymi o znaczeniu lokalnym oraz sprawami powierzonymi jej przez Radę Miasta, służącymi zaspokajaniu zbiorowych potrzeb i poprawie warunków życia mieszkańców dzielnicy. Rada Dzielnicy wybiera, planuje i ocenia, np. zadania z zakresu robót budowlanych: przy istniejących żłobkach, przedszkolach i szkołach, których prowadzenie stanowi zadania własne gminy, robót budowlanych związanych z: ogródkami jordanowskimi, zieleńcami i skwerami, a także robót budowlanych w zakresie dróg wewnętrznych oraz dróg gminnych dojazdowych i robót budowlanych związanych z lokalną infrastrukturą sportową i rekreacyjną.
Rady Dzielnic zajmują się również lokalnymi wydarzeniami: oświatowymi, kulturalnymi, sportowymi i rekreacyjnymi, a także programem poprawy bezpieczeństwa dla Gminy Miejskiej Kraków - "Bezpieczny Kraków".
Również do ich obowiązków należą dzielnicowe programy: wspierania osób niepełnosprawnych, ochrony zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, wspierania działalności miejskich szkół i placówek oświatowych, kultury, sportu, pomocy społecznej i zdrowia.
Rady odpowiadają za komunikację z mieszkańcami dzielnicy.
Przypominamy również o Konwencie Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic tj. spotkaniach Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa z przewodniczącymi rad i zarządów dzielnic i ułatwiają im współpracę z UMK i jednostkami miejskimi.
Krakowskie dzielnice:
- Dzielnica I Stare Miasto
- Dzielnica II Grzegórzki
- Dzielnica III Prądnik Czerwony
- Dzielnica IV Prądnik Biały
- Dzielnica V Krowodrza
- Dzielnica VI Bronowice
- Dzielnica VII Zwierzyniec
- Dzielnica VIII Dębniki
- Dzielnica IX Łagiewniki-Borek Fałęcki
- Dzielnica X Swoszowice
- Dzielnica XI Podgórze Duchackie
- Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim
- Dzielnica XIII Podgórze
- Dzielnica XIV Czyżyny
- Dzielnica XV Mistrzejowice
- Dzielnica XVI Bieńczyce
- Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie
- Dzielnica XVIII Nowa Huta
