Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Pieniny dotrą fale z nadajnika cyfrowej telewizji

Tomasz Mateusiak
Telemaniacy ze Szczawnicy mogą otwierać szampana. Właśnie zapadła decyzja, że po 22 kwietnia - kiedy w Małopolsce wyłączony zostanie analogowy sygnał telewizyjny - mieszkańcy Pienin dalej będą mogli oglądać w telewizji perypetie bohaterów ulubionych seriali. Po protestach miejscowych samorządowców do uzdrowiska dotrze sygnał telewizji cyfrowej, który pierwotnie miał pojawić się tu dopiero w 2015 r. Niestety, takiego komfortu póki co nie mają mieszkańcy Bukowiny Tatrzańskiej, Jurgowa czy wiosek pod Babią Górą.

- Według rządowego planu cyfryzacji kraju do Szczawnicy miał nie dotrzeć sygnał nowej telewizji, która na naszym terenie miała być emitowana z nadajnika położonego na Przehybie - tłumaczy burmistrz Szczawnicy, Grzegorz Niezgoda. - Choć sama antena stoi bardzo blisko miasta, to jednak jest ona zasłonięta przez inny szczyt. Blokuje on falom telewizyjnym dostęp do miasta. Dlatego dotychczas anteny w Szczawnicy skierowane były na nadajnik na sąsiedniej górze Jarmuta.

Word Press Foto 2012 - Najlepsze zdjęcie prasowe 2012 r. [GALERIA]

Według początkowych planów Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji nadajnik w tym miejscu miał rozpocząć nadawanie sygnału cyfrowego dopiero w 2015 r. Tym samym mieszkańcy Szczawnicy przez dwa lata odcięci byliby od naziemnej telewizji. Jedyną szansą na odbiór programów byłoby więc dla nich podpisanie umowy z którymś z operatorów płatnej telewizji satelitarnej.

- To oczywiście kosztuje - tłumaczy Tomasz Hurkała, sekretarz Szczawnicy i radny powiatu nowotarskiego. - A przecież do miasta przyjeżdżają turyści. Wątpię, by chcieli tu dalej odpoczywać, gdyby po górskich wyprawach, wieczorami nie mogli oglądać telewizji.

Samorządowcy zaapelowali o zmianę decyzji. Ich apel poparli posłowie Edward Siarka i Andrzej Romanek (obaj Solidarna Polska). Efekty protestów poznaliśmy w ostatnich dniach.

- Po informacjach otrzymanych z południa Polski zdecydowaliśmy, że także nadajnik na górze Jarmuta w Pieninach ruszy 22 kwietnia 2013 r. Nikt w Pieninach nie zostanie bez telewizji - informuje Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu MAiC.
Mieszkańcy Szczawnicy i pobliskich wiosek odetchnęli więc z ulgą. Spokojne póki co nie mogą być jednak osoby mieszkające w gminie Bukowina Tatrzańska, na Spiszu oraz w gorczańskich dolinach czy pod Babią Górą. Jak w marcu 2012 roku jako pierwsza napisała "Krakowska", do wszystkich tych miejsc niemal na pewno nie dotrze sygnał cyfrowej telewizji. Stanie się tak, bo przykładowo odcięta od telewizji Białka Tatrzańska czy Jurgów leżą w dolinach i sygnał z anten zasłaniają im pobliskie wzgórza.
- Taki jest urok terenów górskich - stwierdził przed rokiem odpowiedzialny za cyfryzację z ramienia ministerstwa Rafał Radłowski. - By sygnał z anten dotarł do dolin, trzeba "doświetlić" je dodatkowymi antenami lub sygnałem z satelity. Musimy się zastanowić, czy tak się stanie jeszcze przed kwietniem 2013 roku. Dodatkowe instalacje są bowiem kosztowne - dodawał.
Jak udało nam się ustalić, decyzja ministerstwa odnośnie załatania "dziur" w telewizyjnym sygnale ma być znana za kilka dni. - Jeśli ostatecznie urzędnicy z Warszawy nie zdecydują się jeszcze w tym roku sprawić, by dotarł do nas sygnał cyfrowej telewizji, to będziemy protestować - mówi wójt Bukowiny Stanisław Łukaszczyk. - Szczawnica pokazała, że opłaca się walczyć o zmianę decyzji. Jak narazie czekam jednak spokojnie na informacje z ministerstwa.

- Dobrze by było, gdyby rzeczywiście dotarł do nas ten cyfrowy sygnał - mówi Krystyna Bobak z Jurgowa. - Goście rzeczywiście teraz chcą mieć telewizor w każdym pokoju. Gdybym musiała do każdego z nich wykupić dekoder satelitarny, to chyba bym zbankrutowała.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska