Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poniedziałek 23 listopada o godz. 18.05 swoją premierę będzie miało nowe słuchowisko Radia Kraków "Nikt nie uciecze"

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Nikt nie uciecze" to słuchowisko, które opowiada o śmierci, ale oswaja strach przed nią za pomocą groteski
"Nikt nie uciecze" to słuchowisko, które opowiada o śmierci, ale oswaja strach przed nią za pomocą groteski M. Lasyk
"Nikt nie uciecze" to nowe słuchowisko Radia Kraków, które zostało oparte na średniowiecznych poematach - "Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią", "Skarga umierającego" i "Starzec ze Śmiercią". Całość wyreżyserował Wiesław Hołdys, założyciel krakowskiego Teatru Mumerus. Premiera w poniedziałek, 23 listopada, o godz. 18.05.

FLESZ - Państwowa spółka wymyśla sposób na zatrzymanie Polaków w domu. Pomóc mają nagrody

Nowe słuchowisko Radia Kraków powstaje głównie na kanwie XV I XVI-wiecznych anonimowych tekstów: "Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią" oraz "Skarga umierającego". Usłyszymy także fragment utworu XVI-wiecznego anonima - "Starzec ze Śmiercią". Teksty te napisane są piękną, dźwięczną i melodyjną staropolszczyzną, w której słowa - choć czasami nie rozumiemy ich znaczenia - mają wartość dźwiękową czy wręcz muzyczną.

- "Rozmowa Mistrza Polikarpa" jest utworem - podobnie jak średniowieczne tańce śmierci - groteskowym. A także - paradoksalnie - dynamicznym i pełnym życia, rozpiętym pomiędzy egzystencjalnym dramatem śmierci, a - wykrzywionym w krzywym zwierciadle satyry na ludzką kondycję - obrazem życia

- tłumaczy w Radiu Kraków Wiesław Hołdys, który wyreżyserował słuchowisko.

Wiesław Hołdys pochodzi z Cieszyna, ale od wielu lat pracuje i mieszka w Krakowie. To tutaj stworzył offowy Teatr Mumerus. Jest w nim reżyserem, scenografem i producentem. Jest pasjonatem literatury rosyjskiej, tekstów Brunona Schulza i Bolesława Leśmiana. "Nikt nie uciecze" to jego radiowy debiut.

- Moim celem jest poszukiwanie nowych form teatralnych, łączenie teatru z innych sztukami oraz poszukiwanie nowych przestrzeni społecznych dla istnienia teatru

- deklaruje.

W słuchowisku grają: Ewa Breguła, Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Marcin Popczyński i Robert Żurek. Towarzyszy im zespół muzyczny w składzie: Alicja Margolin (theremin, fortepian), Gertruda Szymańska (instrumenty perkusyjne) i Michał Braszak, (kontrabas, gitara basowa ). Ten ostatni skomponował również muzykę do słuchowiska. Premiera na antenie Radia Kraków w poniedziałek, 23 listopada, o godz. 18.05.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska