Ostatnio Zarząd Budynków Komunalnych podpisał porozumienie z fundacją Architects.PL dotyczące powstania muralu Liberator. Mural zostanie namalowany na bocznej elewacji budynku położonego przy ul. Dąbrowskiego 14. Malowidło Liberatora to wspólny projekt miasta i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy dzięki tej inicjatywie chcą zaktywizować społeczność lokalną i uczcić pamięć bohaterów - załogi samolotu Liberator, który leciał na pomoc Powstaniu Warszawskiemu i został zestrzelony nad Krakowem.
Pieniądze potrzebne na realizację projektu - 17 500 złotych studenci zbierali podczas akcji crowdfundingowej na platformie Polakpotrafi. Projekt muralu wykonała Dagmara Matuszak wraz z Arturem Wabikiem, który podjął się również realizacji dzieła. Elewację pod malunek udostępnił ZBK. Malowanie muralu zostało zaplanowane na sierpień.
Cieszą oko, zmieniają szare, puste ściany w sztukę, upiększają Kraków, są alternatywą dla prostackich bazgrołów szpecących ulice miasta - murale.
Ostatnio pojawił się nowy malunek, Muzeum Armii Krajowej, pod estakadą przy ul. Wita Stwosza. Zajęli się tym młodzi artyści: Michał Dziekan i Szymon Lorenc. Głównym elementem są baretki odznaczeń patrona muzeum - generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila". Mural zajmuje ponad 50m2 ściany.
Teraz planowany jest kolejny. Grupa studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęła inicjatywę stworzenia muralu, który upamiętni historię Liberatora – samolotu bombowego rozbitego w Krakowie w sierpniu 1944r. Na jego pokładzie znajdowali się angielscy żołnierze niosący pomoc Powstańczej Warszawie. Jest już projekt malunku, który ma pojawić się na jednej ze ścian kamienic na Zabłociu.
KONIECZNIE ZOBACZCIE:
