https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Racławicach odbyła się jedna z najsłynniejszych bitew w historii Polski. Jak to miejsce wygląda dzisiaj? [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
227 lat temu 4 kwietnia, wojska polskie pod dowództwem Tadeusza Kościuszki zwyciężyły Rosjan w bitwie pod Racławicami. Mimo niewielkiego znaczenia militarnego, starcie odegrało istotną rolę dla dalszego przebiegu powstania, wymiernie podnosząc morale Polaków i rozszerzając powstanie na inne regiony kraju. Zobacz, jak dziś wygląda miejsca jednej z najbardziej znanych bitew w historii Polski.

FLESZ - Sypią się mandaty za łamanie obostrzeń

Las, wąwozy i wzgórze "Zamczysko"

Racławice to obecnie miejscowość znajdująca się w powiecie miechowskim (województwo małopolskie). Teren bitwy obfitował w gęsto porośnięty las, wąwozy i strome stoki. Obraz ten dopełniało wzgórze „Zamczysko”, gdzie mieściły się ruiny XIV-wiecznego zamku.

U stóp wzgórza stoi pomnik Bartosza Głowackiego, chłopskiego bohatera bitwy. Pomnik ma prawie 10 m wysokości. Wykonany jest w brązie, wg projektu Mariana Koniecznego, profesora krakowskiej ASP. Został odsłonięty 22.05.1994 r. w dwusetną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej.

520 ha pomnika historii

Pomnik historii obejmuje obszar o powierzchni 520 ha, od Racławickiej Góry na północy poprzez Dziemięrzyce, południowy fragment Racławic po Wrocimowice, na którym 4.04.1794 r. rozegrała się zwycięska bitwa polskich powstańczych wojsk pod wodzą Tadeusza Kościuszki z oddziałami rosyjskimi dowodzonymi przez gen. Aleksandra Tormasowa. W skład pomnika historii wchodzą znajdujące się na tym terenie obiekty: Kopiec Kościuszki, grodzisko, dwór w Janowiczkach, pomnik Bartosza Głowackiego, willa Walerego Sławka, dwór w Dziemierzycach, cmentarz "Bratnie Mogiły".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
czytelnik

Szkoda tylko tego dworku, że tak niszczeje. Apel do Władz gminy i województwa o jego uratowanie, nie wiele trzeba wysiłku i pieniędzy a może znajdzie się ktoś chętny na jego zagospodarowanie, jest piękny i w pięknym miejscu.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska