Jedz sezonowo

Na początku była kontrowersyjna biografia pióra Danuty Gwizdalanki "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim ". Autorka stworzyła złożony i niejednoznaczny portret Karola Szymanowskiego, często odbiegający od odlanych z brązu pomników ku czci tego twórcy. Z tekstu wyłania się obraz "człowieka świadomego swego geniuszu, przygniecionego tym, że wyprzedza swą epokę, wewnętrznie rozdartego zarówno ze względu na swą homoseksualność, jak i życie na krawędzi, kapryśnego i o niedopartym uroku równocześnie".
Zaproszenie do realizacji słuchowiska przyjął Mateusz Pakuła, pisarz i reżyser teatralny, reżyser i autor scenariusza "Króla Narcyza".
- Szymanowski to bardzo złożona postać, ale nie zależy mi na budzeniu kontrowersji, wywoływaniu oburzenia. Próbujemy dotrzeć do prawdy o tej postaci, prawdy o życiu Szymanowskiego, także prawdy o jego muzyce - powiedział Mateusz Pakuła Justynie Nowickiej z Radia Kraków.
"Król Narcyz" to opowieść o muzyce, ale przede wszystkim o życiu autora "Króla Rogera". W radiowej opowieści otaczają go bliscy i przyjaciele, fanki i kochankowie, znajomi z Zakopanego. A są wśród nich największe postaci polskiej kultury: Witkacy, Iwaszkiewicz, Chwistek, Boy-Żeleński, Makuszyński.
W roli Karola Szymanowskiego usłyszymy Szymona Czackiego, aktora Narodowego Starego Teatru. Jarosława Iwaszkiewicza gra Jan Peszek, Leona Chwistka - Roman Gancarczyk, a Kornela Makuszyńskiego - Mateusz Janicki. Towarzyszą im aktorki i aktorzy Narodowego Starego Teatru, Teatru im. Słowackiego i Teatru Ludowego.
- Byłem na pierwszej próbie i już nie mogę doczekać się premiery. Od początku słychać, że aktorzy bawią się tekstem i znakomicie wczuwają się w swoje postaci - podkreśla dyrektor i redaktor naczelny PWM, Daniel Cichy, w rozmowie z Radiem Kraków.