FLESZ - Polska gospodarka rośnie. Co z inflacją?

Udar niedokrwienny mózgu każdego roku dotyka 90 tys. Polaków. U pacjentów z tego rodzaju schorzeniem dochodzi do czasowego zamknięcia lub zwężenia światła naczynia krwionośnego w mózgu. W efekcie krążenie krwi jest zaburzone, a tkanka mózgowa ulega stopniowemu, nieodwracalnemu uszkodzeniu.
- W przypadku udaru mózgu czynnikiem decydującym o szansach na wyleczenie jest czas mijający od momentu wystąpienia objawów do rozpoczęcia leczenia – podkreśla prof. Agnieszka Słowik, kierownik oddziału klinicznego neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
U pacjenta z udarem niedokrwiennym mózgu, który dotrze do szpitala w ciągu 4,5 godziny od pojawienia się objawów można zastosować dające największe szanse leczenie swoiste preparatem rozpuszczającym skrzep w naczyniu.
Klinika Neurologii krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego jest jednym z najlepszych ośrodków udarowych w Polsce.
– Z ośrodka, który raczkował, staliśmy się jednym z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków w Polsce, jeśli chodzi o leczenie udarów – powiedział dyrektor SU Marcin Jędrychowski. I – zwracając się do zespołu Oddzialu Klinicznego Neurologii – dodał: Nic bardziej nie cieszy niż nagroda czy wyróżnienie, które jest obiektywne, które jasno pokazuje, że własnie w tym szpitalu wykonują Państwo kawał dobrej roboty. I za to Państwu serdecznie dziękuję.
Inicjatywa Angels to międzynarodowy projekt wspierany przez ESO - Europejską Organizację Udaru Mózgu (European Stroke Organization). Wyróżnia szpitale i centra medyczne stosujące najwyższe standardy w leczeniu udarów niedokrwiennych. Przyznaje złote, platynowe i diamentowe nagrody. Lekarze z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego dostali właśnie wyróżnienie w kolorze diamentowym.
Przy rozdawaniu certyfikatów pod uwagę jest brany m.in. właśnie czas jak mija od momentu przyjazdu do szpitala do podania leku rozpuszczającego skrzeplinę w naczyniu mózgowym oraz odsetek chorych skierowanych na badania obrazowe mózgu przy użyciu tomografu komputerowego albo rezonansu magnetycznego czy odsetek chorych poddanych badaniu w kierunku zaburzeń połykania. Nagrody są przyznawane raz na kwartał i mają trzy stopnie: najwyższy - diamentowy, platynowy oraz złoty.