Idący szlakiem do Doliny Kościeliskiej – na samym początku drogi – można zobaczyć wielki plac budowy. Jest on otoczony wysokim płotem, a za nim widać wielką dziurę w ziemi i pierwsze prace betonowo-zbrojeniowe na jej dnie. To właśnie tam powstaje nowe centrum edukacyjno-przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Pomysł budowy nowego centrum zrodził się już w 2018 roku. Jednak dopiero teraz widać, że roboty budowlane zaczęły iść pełną parą. - Trwają teraz ciężkie prace budowlane. Plan jest bardzo ambitny. Otwarcie centrum planujemy na pierwszą połowę 2023 roku – mówi Daniel Wahl z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Nowy ośrodek edukacyjny będzie wyjątkowy – także z tego względu, że cała ekspozycja znajdzie się pod ziemią. - To było dla nas bardzo istotne. Chodziło o to, by nowe centrum nie zakłócało krajobrazu wylotu Doliny Kościeliskiej. Dlatego to był nasz warunek dla projektantów. Naszym zdaniem firma, która zajęła się projektowaniem nowego miejsca, wywiązała się z tego warunku bardzo dobrze. Cała ekspozycja będzie pod ziemią, a na powierzchni znajdzie się niewielka część oznaczająca wejście główne do centrum – mówi Daniel Wahl.
Nowe centrum ma być poświęcone zjawiskom geologicznym, glacjalnym, kresowym, hydrologicznym. Na to być uzupełnienie ekspozycji, która jest już prezentowana w Centrum Edukacji Przyrodniczej przy ul Chałubińskiego w Zakopanem.
Wewnątrz zwiedzający będą mogli zobaczyć i poczuć, jak to jest w prawdziwej jaskini. - Będą tam stanowiska, elementy, które scenograficznie można zobaczyć w jaskiniach nie tylko tatrzańskich. Tutaj mówimy o świecie, który nie jest udostępniany dla ruchu turystycznego. Dolina Kościeliska to idealne miejsce to pokazywania tego świata. Bo to właśnie w tej dolinie znajduje się zdecydowana większość jaskiń na terenie Tatr – zaznacza TPN.
Całość podziemnej ekspozycji ma być podzielona na kilka sal tematycznych. Zwiedzający zaś spotkają się z ekspozycją opartą w dużej mierze o nowoczesne technologie, które pozwolą poznać, ale i poczuć jak wygląda życie w jaskini.
- Część naziemna i otoczenie budynku stanowić będą przestrzeń do odpoczynku dla turystów – dodawała Paulina Kołodziejska z TPN, gdy park inicjował projekt budowy podziemnego centrum.
W strefie wejściowej do części podziemnej zaplanowano zaplecze obsługi turystów: recepcję, poczekalnię, sanitariaty i szatnię.
TPN chce postawić na edukację dzieci i młodzieży. - Młodzi ludzie to nasza przyszłość. Oni kiedyś będą zarządzali i decydowali o sprawach Tatr. Warto więc postawić na ich edukację – mówił „Gazecie Krakowskiej” Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN, gdy inicjowano projekt budowy podziemnego centrum.
Nowe centrum będzie liczyło ok. 700 metrów kubatury. Budowa – z uwagi na fakt, że obiekt zostanie wkopany w ziemię – do tanich nie będzie należała. TPN ma przeznaczone na to zadanie 25 mln zł, z czego zdecydowana większość środków pochodzi z zewnętrznych dotacji – m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
