Trzeci stopień zagrożenia lawinowego został wprowadzony dla obszaru powyżej 1700 metrów nad poziomem morza.
- Jest bardzo mocny wiatr, częściowo z opadem śniegu. Ten wiatr powoduje odkładanie śniegu na stronę zawietrzną, tworzą się depozyty śniegu, mogą powstawać deski śnieżne, czy lawiny, które mogą samoistnie spadać. Nawet pojedynczy piechur może taką lawinę wyzwolić – ostrzega Edward Lichota.
W środę na Kasprowym Wierchu temperatura wynosi minus 2,8 stopnia, ale z uwagi na silny wiatr, którego prędkość w porywach dochodzi do 65 km/h, temperatura odczuwalna to minus 9,3 stopnia. Śnieg obecnie spadł na stare, zalodzone i bardzo twarde podłoże. To spowodowało, że warunki do wędrówek stały się bardzo niekorzystne.
- Zalecamy unikanie stoków o nachyleniu większym niż 30 stopni. Jeżeli w taką pogodę idziemy w góry, należy na pewno się mocno zastanowić, nie brnąć gdzieś wyżej, żeby nie było za późno. Te warunki będą się z czasem poprawiać. Może więc lepiej teraz poczekać i potem odbyć zaplanowaną wycieczkę – radzi ratownik.
Ci co mimo wszystko planują wyprawy w wyższe partie gór, muszą wyposażyć się w raki, czekan, kask i zestaw lawinowy. Ten sprzęt okaże się pomocny pod warunkiem, że posiadamy umiejętności posługiwania się nim.
Bardzo ślisko jest także na szlakach dolinnych, niżej położonych. - Należy zachować tam szczególną ostrożność. raczki i kijki mogą okazać się niezbędne – radzi z kolei Tatrzański Park Narodowy.
Najazd na Kuźnice w Zakopanem. Auta stały gdzie się dało. Po...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
