Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W te zakamarki na co dzień nie zaglądają widzowie. Teatr Słowackiego zaprasza na wirtualny spacer

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Teatr Słowackiego odkrywa przed widzami niedostępne na co dzień zakamarki
Teatr Słowackiego odkrywa przed widzami niedostępne na co dzień zakamarki Andrzej Banas / Polska Press
Wprawdzie teatry wciąż pozostają zamknięte dla widzów, ale mogą oni udać się na spacer wirtualny po Teatrze im. Słowackiego, poznać szczegóły architektoniczne i historię budynku, zajrzeć z miejsca na co dzień niedostępne dla widzów. Trasa spaceru wiedzie przez trzynaście najważniejszych punktów teatru, a dzięki audiodeskrypcji spacer dostępny jest także dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Wirtualny spacer to niezwykła, dostępna z audiodeskrypcją, podróż po najważniejszych miejscach Teatru Słowackiego. Składa się z trzynastu punktów opisujących zarówno bryłę budynku, jak i niezwykłe miejsca wewnątrz jednego z najpiękniejszych teatrów w Polsce. Trasa spaceru wiedzie zarówno przez miejsca dostępne dla publiczności goszczącej na spektaklach, jak i zakamarki, do których na co dzień widzowie nie mogą zaglądać.

Zwiedzający przyjrzą się bryle gmachu teatru, foyer, widowni liczącej 540 miejsc, kurtynom Henryka Siemiradzkiego i Stanisława Wyspiańskiego, podczas spaceru można zajrzeć także do dawnej garderoby Ludwika Solskiego, aktora i dyrektora Teatru Słowackiego czy do loży cesarskiej, największej loża w teatrze, mieszczącej osiemnaście miejsc, uznawanych za najbardziej reprezentacyjne na całej widowni, w której bywali m.in. marszałek Józef Piłsudski, prezydent Ignacy Mościcki, spośród zagranicznych m.in. marszałek Ferdinand Fosch). W czasie II wojny światowej, gdy hitlerowcy zaanektowali budynek teatru, lożę cesarską na przedstawieniach Nur für Deutsche (tylko dla Niemców) zajmowali przedstawiciele władz okupacyjnych.

Po Teatrze Słowackiego zwiedzających prowadzą głosy aktorów występujących na scenie "Słowaka": Lidii Bogaczównej, Andrzeja Grabowskiego i Tomasza Wysockiego.

Audiodeskrypcja do spaceru obejmuje trzynaście oddzielnych nagrań, które ułożone są w takiej kolejności, w jakiej odwiedzalibyśmy te miejsca, będąc w teatrze. Możliwe jest odsłuchanie pojedynczych nagrań do każdego obiektu oraz dowolne nawigowanie między opisami. Każde nagranie zawiera krótki opis miejsca, jego lokalizację, a także interesujące detale i ciekawostki.

Wirtualny spacer z dostępnością dla osób z niepełnosprawnością wzroku to część programu, który Teatr Słowackiego realizuje razem z Fundacją Siódmy Zmysł, by zapewnić pełną dostępność spektakli. Z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku Teatr przygotował nie tylko "opisy", dzięki którym widzowie niewidzący wiedzą, co dzieje się na scenie pomiędzy dialogami, a także specjalne makiety dotykowe scenografii i kostiumów, dzięki którym osoby niewidzące mają możliwość poznania także tego aspektu przedstawień.

Czas trwania wszystkich nagrań składających się na spacer wynosi około czterdziestu minut.

Spacer dostępny jest na stronie internetowej Teatru Słowackiego, został podzielony na odcinki, z których każdy skupia się na innym fragmencie wirtualnego zwiedzania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska