https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To wyróżnia Krynicę-Zdrój. Charakterystyczne pensjonaty i sanatoria na zboczach, górujące nad miastem. Tu wypoczywano już w czasach PRL

Klaudia Kulak
Hotel Panorama wcześniej ORW Panorama i Sanatorium Budowlanych. Jest położony na południowym stoku góry Jasiennik, jest budynkiem, którego kształt dostosowano do ukształtowania terenu, dzięki czemu harmonijnie wpasowuje się w krajobraz i charakterystyczną zabudowę Krynicy Zdroju.
Hotel Panorama wcześniej ORW Panorama i Sanatorium Budowlanych. Jest położony na południowym stoku góry Jasiennik, jest budynkiem, którego kształt dostosowano do ukształtowania terenu, dzięki czemu harmonijnie wpasowuje się w krajobraz i charakterystyczną zabudowę Krynicy Zdroju. Damian Radziak
Krynica-Zdrój to uzdrowisko, które od zawsze kojarzone było z wypoczynkiem. Tutaj odpoczywano także w PRL-u. Sanatoria na zboczach są bardzo charakterystycznym elementem architektury miasta, a wiele z nich w tym czasie odebrano ówczesnym właścicielom, aby mogli tam przyjeżdża pracownicy dużych zakładów pracy z całego kraju. Wczasowała się tutaj między innymi Huta Lenina.

PRL w historii krynickiej turystki

Fundusz Wczasów Pracowniczych

Żeby mówić od domach wczasowych w okresie PRL najpierw wspomnieć trzeba o Fundusz Wczasów Pracowniczych. W tym czasie posiadał on monopol w zakresie organizacji turystyki dla pracowników.

Aby jechać na wczasy nie wystarczyło zarezerwować noclegu i go opłacić. Konieczne było skierowanie, które można było uzyskać od FWP. Uzyskiwało się je między innymi w zależności od przynależności partyjnej, oceny danego zakładu pracy czy braku historii „opozycyjnej”.

Jednym z najbardziej popularnych kierunków była wtedy Krynica-Zdrój. - Po wojnie fundusz przejął w Krynicy wszystkie obiekty, gdzie ludzie mieli powyżej siedmiu pokoi. Obiekty były upaństwawiane - opowiada Wiesław Piprek, przewodnik Ziemi Sądeckiej.

Obiekty te zostały przerobione na sanatoria i domy wczasowe, bez względu na wolę ich właścicieli. Doprowadziło to do wielu tragedii osobistych - zdarzały się samobójstwa osób, które straciły w ten sposób dorobek swojego życia.

Krynickie perły architektoniczne na zboczach pamiętają Krynicę, która pękała w szwach od turystów

Z całą pewności był to czas, kiedy w Krynicy kwitła turystyka. Wczasy były teoretycznie bezpłatne, więc i chętnych nie brakowało. - Był to zdecydowanie nasilony okres przyjazdów w historii miasta. Krynica była perłą polskich uzdrowisk - dodaje Piprek.

Gościa sanatoriów bawili się również w pobliskich lokalach. Mowa tutaj o "Zaciszu", gdzie wbrew nazwie wcale nie było cicho. To miejsce skupiało gości uzdrowiska i tam odbywały się wieczory taneczne. Nie sposób nie wspomnieć też o słynnej Hawanie, która też była w tym czasie słynnym kombinatem gastronomicznym. - Tam odbywały się dancingi i zawierane były znajomości - wspomina nasz rozmówca.

Ślady tych czasów pozostały nie tylko w pamięci mieszkańców, ale i w architekturze

Wiele z krynickich sanatoriów zmieniło już nazwy. Te miejsca nadal jednak pamiętają czasy PRL. Choć później w tych miejscach ludzie odpoczywali, wcześniej z tymi miejscami z żalem żegnali się właściciele, którym je odbierano. Odebrana została nawet słynna Patria.

FWP, który w Krynicy zatrudniał około 1200 osób, a w jego skład wchodziło około 30 obiektów wczasowych zaczął rozpadać się po 1990 roku. - Spadkobiercy zaczęli upominać się o te obiekty i wiele z nich udało się im je odzyskać - wspomina Marian Ryba.

Historia Czerwonego Dworu

Jednym z takich obiektów był ówczesny Czerwony Dom, a wcześniej i obecnie Czerwony Dwór. - Chyba w 1992 roku właściciel, który jeszcze żył odzyskał ten obiekt. Jako lotnik brał udział w bitwie o Anglię. Wrócił do Krynicy i choć FWP nie zgodził się, aby oddać mu obiekt zaangażował kilkunastu ochroniarzy i przejął swój pensjonat. Sprawa była oczywiście w sądzie i ją wygrał. Teraz obiektem zajmują się go potomkowie - przytacza hisotrię Marian Ryba.

Wnętrze obiektu. Tak wygląda obecnie
Wnętrze obiektu. Tak wygląda obecnie
Damian Radziak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Wybrane dla Ciebie

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska