WIDEO: Trzy Szybkie
W Warszawie powstały trzy nowe stacje II linii metra: Płocka - umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; Młynów - pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny oraz Księcia Janusza - pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Wybudowano też 3,4 km podziemnej trasy. Koszt budowy wyniósł 1,147 mld zł.
Nowe wolskie stacje wyróżniają się aranżacją i kolorami. Na stacji Księcia Janusza znajdą się także tory odstawcze i komora do zawracania. Na stacji Płocka umieszczona została replika kości słonia leśnego, którego szczątki - sprzed 100-120 tys. lat - znaleziono podczas budowy.
Studium dotyczące bezkolizyjnego transportu w Krakowie w tym metra miało być gotowe do końca 2019 r. Niedawno urzędnicy informowali, że z powodu przeciągających się uzgodnień z władzami konserwatorskimi opóźnienia związane z tworzeniem dokumentu wynoszą ok. 180 dni. W magistracie przyznają jednak, że oczekiwanie na dokument może się jeszcze bardziej wydłużyć.
Kraków. Jest zgoda konserwatora zabytków na budowę trzech st...
Przypomnijmy, że Monika Bogdanowska, małopolska wojewódzka konserwator zabytków, poinformowała, iż godzi się na stacje metra pod rondem Mogilskim, placem Nowaka-Jeziorańskiego oraz pod obecnym parkingiem między ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów, który w przyszłości ma zamienić się w miejski park. Taki jest plan dla pierwszej linii metra w Krakowie z Nowej Huty do Bronowic, ale może to być też przebieg tunelu tramwajowego (jeżeli taki wariant zostanie wybrany) - w tym przypadku kolejna podziemna stacja miałaby powstać w rejonie gmachu AGH przy al. Mickiewicza.
Władze konserwatorskie nie wyobrażają sobie natomiast budowy proponowanej stacji u zbiegu ulic Szewskiej, Podwale i Dunajewskiego ze względu na możliwość odnalezienia tam reliktów archeologicznych. Zwracają też uwagę, że trzeba byłoby wykonać wyjścia z tej stacji, a także na Plantach zlokalizować urządzenia związane z systemem wentylacji i wybudować do tego obiekty. Alternatywą jest budowa stacji pod placem na tyłach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej.
Zgodnie z założeniami ma tam powstać park. - Jest możliwość, by na skraju tego terenu powstały zejścia i wyjścia z podziemnej stacji metra - wyjaśniła Monika Bogdanowska. budowa parku przy ul. Karmelickiej jest jednym ze zwycięskich projektów ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego.
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Jak przeżyć domową kwarantannę, żeby nie zwariować? [MEMY]
- Tego Krakowa już nie ma. Zobacz prawdziwe skarby [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
