https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Zakopanem dosypało śniegu i powiało. Zrobiło się chłodniej. "Przyjemna zima"

Aurelia Lupa
Zima w Zakopanem
Zima w Zakopanem Aurelia Lupa
W Zakopanem dosypało nieco śniegu. Ponadto powiał silniejszy wiatr momentami powodując zamiecie śnieżne. Na niektóre drogi wiatr ponawiewał śnieg. Warunki do jazdy są jednak dobre. - Zrobiła się taka przyjemna zima. Mrozik jest, ale nie za duży - mówią turyści, którzy wybrali Zakopane na miejsce feryjnego odpoczynku.

W Zakopanem leży obecnie 16 cm śniegu. Od rana lekko prószy śnieg. Do tego mamy silniejsze porywy wiatru, które czasami powodują zamieć. Temperatura w mieście pod Giewontem w ciągu dnia waha się w granicach minus 4,3 stopnia.

Choć wiejący wiatr potęguje wrażenie chłody, taka aura nie przeszkadza turystom w spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. - Zrobiła się nam taka ładna zima. Jest chłodno, ale to taki przyjemny chłodzi. Da się wytrzymać. Przyjechaliśmy tu po zimę, po zabawę na śniegu. Korzystamy więc - mówi pani Marta Walczak, turystka z woj. opolskiego, która spacerowała w rejonie Wielkiej Krokwi.

Warunki drogowe na Podhalu są dobre. Główne jezdnie są czarne. Jedynie na bocznych drogach może zalegać trochę śniegu - w tym także tego nawianego przez wiatr. Na tych odcinkach turyści muszą uważać.

W Tatrach z kolei sypiący śnieg i wiatr spowodowały, że warunki do wędrowania zrobiły się bardzo trudne. - W Tatrach powyżej górnej granicy lasu panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Pojawiła się, kilkucentymetrową warstwa świeżego śniegu, szlaki mniej uczęszczane są nieprzetarte i pozawiewane śniegiem. Śnieg zróżnicowany, miejscami jest zbity i twardy. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z nawianym śniegiem, gdzie utworzyły się głębokie zaspy. Oprócz tego należy pamiętać, że w wyższych partiach gór, mróz w połączeniu z wiatrem jest znacznie mocniej odczuwalny. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur ograniczający widzialność oraz silny wiatr, który powoduje zamiecie śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W dolinach i na szlakach dojściowych do schronisk szlaki są miejscami śliskie - cienka warstwa śniegu przykryła oblodzenia. Raczki i kijki mogą okazać się niezbędne. Obecnie w górach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Stacja narciarska na Polanie Szymoszkowej

Ferie 2024 rozpoczęte! Stoki narciarskie pełne narciarzy, ni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska