https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Zakopanem w sezonie turystycznym brakuje miejsc parkingowych. Nowy parking nadal w budowie

Łukasz Bobek
Wideo
od 16 lat
W Zakopanem w szczycie sezonu turystycznego brakuje miejsc parkingowych. Każde z nich jest na wagę złota. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że w wakacje nie uda się oddać do użytku parkingu wielopoziomowego w centrum Zakopanego.

Parkingi wielopoziomowy powstaje w sąsiedztwie stacji kolejowej. Obiekt ma pomieścić ok. 150 samochodów. W dolnej kondygnacji znalazł się także lokal użytkowy. Choć budynek wydaje się już zakończony, robotnicy nadal wykonują tam prace.

Choć wydaje się, że to koniec, mało prawdopodobne, by parking został oddany do użytku kierowców w wakacje. - Budowa parkingu jest częścią całej inwestycji, czyli budowy centrum komunikacyjnego. To jest jedna inwestycja. Dlatego, żeby parking mógł zostać udostępniony dla kierowców, musi zostać zakończona i odebrana cała inwestycja – mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

To nie jest niestety pocieszająca informacje, szczególnie, że mamy sezon turystyczny, a przed nami dopiero szykuje się najazd turystów. - Zainteresowanie turystów jest z dnia na dzień większe. Zapytań i rezerwacji jest dużo, szczególnie jeśli chodzi o sierpień. Myślę, że już warto ostrzec, że w sierpniu czeka nas najazd i prawdziwy tłum – mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

To oznacza jeszcze większe problemy na zakopiańskich ulicach. Tutaj największym problemem jest niewystarczająca ilość miejsc parkingowych – niewystarczająca w czasie szczytu sezonu turystycznego. Obecnie w Zakopanem na miejskich parkingach jest 984 miejsc parkingowych, w tym 60 dla osób niepełnosprawnych. Do tego dochodzą miejsca na prywatnych postojach. Ile ich jest – tego nikt nie wie. Niektórzy mówią, że może być drugi tyle. W sumie ok. 2000 miejsc. To jednak w szczycie sezonu kropla w morzu potrzeb. Tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ciągu dnia w sierpniu w Zakopanem może przebywać ok. 100 tys. osób, z czego większość przyjeżdża prywatnymi samochodami.

- Ludzie ci krążą po mieście szukając miejsca na postój. Niektórzy jeżdżą po kilkadziesiąt minut i nic. Efekt jest taki, że niektórzy próbują parkować byle gdzie, na zieleńcach, w bramach, zastawiają inne auta – mówi Janusz, kierowca taksówki z Zakopanego.

Kończy się interwencjami policja i straży miejskiej. Asp. Sztab. Roman Wieczorek z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem przyznaje, że najczęściej odnotowywane wykroczenia w ruchu drogowym w czasie tegorocznych wakacji to właśnie nieprawidłowe parkowanie.

Nawet jeśli parking wielopoziomowy przy dworcu zostanie otwarty, nie rozwiążę problemu w całości. Dlatego miasto przymierza się do budowy parkingu zaporowego na Spyrkówce. Ten ma działać z takim założeniem, że turysta zostawi tam swoje auto, a dalej po mieście będzie się poruszał komunikacją zbiorową.

Straż miejska w Zakopanem zaczęła zlecać zabieranie hulajnóg, które są źle zaparkowane w mieście. Z tymi pojazdami jest coraz większy kłopot

Zakopane walczy z hulajnogami elektrycznymi. Straż miejska z...

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
malek
W Zakopanem zawsze będzie za mało miejsc parkingowych. Poza tym, gdyby nawet zbudować parkingi na 100 tys. samochodów, to by oznaczało, że Zakopane w szczycie turystycznym przyjmuje dodatkową emisję spalin ze 100 tys. samochodów. Żaden powód do radości. Uważam, że lepszym rozwiązaniem problemu byłoby wybudowanie dużych parkingów strzeżonych przy Zakopiance od Nowego Targu do Poronina przy jednoczesnym wybudowaniu porządnej dwutorowej linii kolejowej na tym odcinku i puszczenie na niej składów elektrycznych jeżdżących co 10 minut, a jeszcze lepiej - stosownie do potrzeb.
A
As
Parking zaporowy na Spyrkowce

Na 1000 samochodów miał by sens

Na 150 żenada
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska