W zakopiańskich Kuźnicach na płycie budowanego centrum przesiadkowego ustawiony został 13-tonowy głaz. Na tej wancie trwa montaż odlanych z brązu figur pokazujących jak kurierzy tatrzańscy związani liną przeprowadzają przez góry mężczyznę.
- Ze względu na deszczową pogodę musieliśmy nieco przesunąć montaż - mówi Zbigniew Mrowca ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem, który był głównym inicjatorem budowy pomnika. - Można powiedzieć, że wreszcie. Udało się. Sam pomysł budowy pomnika upamiętniającego kurierów tatrzańskich zrodził się ok. 14 lat temu. Była jedna nieudana próba, ale ostatecznie udało się zebrać osoby, które dopięły temat - dodaje.
Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się 20 czerwca w samo południe. Wydarzenie ma odbyć się w wojskowej oprawie, na które organizatorzy zapraszają zarówno mieszkańców Zakopanego, jak i turystów.
Kim byli kurierzy tatrzańscy, którym poświęcony jest pomnik opisuje n stronach Muzeum Tatrzańskiego Wojciech Szatkowski - Działalność kurierska na trasie Zakopane - Budapeszt - Zakopane trwała przez ponad pięć okupacyjnych lat. Stała się ważnym elementem łączącym okupowany kraj i rodzące się na naszych ziemiach Polskie Państwo Podziemne z rządem działającym na emigracji. Łączność tą prowadziło ok. 30 kurierów tatrzańskich, którzy przez Tatry i ich okolice chodzili do Budapesztu.
Fatalny stan drogi dojazdowej do Zakopanego. Płyty ruszają s...
