Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zakopiańskich Kuźnicach w przyszłym roku stanie pomnik Kurierów Tatrzańskich [ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Tam będzie wyglądał pomnik Kurierów Tatrzańskich w Kuźnicach
Tam będzie wyglądał pomnik Kurierów Tatrzańskich w Kuźnicach Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich
Najprawdopodobniej na wiosnę w zakopiańskich Kuźnicach stanie pomnik Kurierów Tatrzańskich. Na pomniku będą postaci dwóch kurierów i emisariusza, którego przeprowadzają przez góry.

Pomysł zbudowania pomnika kurierów zrodził się w 2020 roku. Powołano do tego celu komitet społeczny budowy. W jego skład wchodzą przewodnicy tatrzańscy, ratownicy TOPR, społecznicy z Podhala, ludzi, którzy mieli w rodzinach kurierów. Podjęli oni rozmowy z miastem Zakopane, Instytutem Pamięci Narodowej, ministerstwem kultury, a także zajęli się zbieraniem pieniędzy na stworzenie pomnika. Jak sami zaznaczają, brakuje na Podhalu takiego wyraźnego miejsca, które upamiętniałoby kurierów i ich działalność w czasie II wojny światowej.

Pomnik stanie w Kuźnicach – na nowym placu. W rejonie siedziby dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego już jest przygotowany kamień, który będzie stanowił cokół pomnika. Na kamieniu staną ok. metrowej wielkości trzy postaci z brązu - dwóch kurierów i emisariusz, którego przeprowadzają

Społeczny komitet szacuje, że postawienie pomnika pochłonie ok. 140-150 tys. zł. Część środków udało się zebrać. Brakuje jeszcze ok. 50 tys. zł. Komitet liczy na dofinansowanie z Instytutu Łukasiewicza, a także z rządowego programu Rzeźba w Przestrzeni Publicznej. - Jak będzie trzeba, pomoc zadeklarował także naczelnik TOPR. Bo w końcu kurierzy tatrzańscy byli także ratownikami – mówi Andrzej Stanek, członek społecznego komitetu ds. budowy pomnika, który w rodzinie miał kuriera - Andrzeja Fronczystego-Kustyjona z Chochołowa.

Równocześnie w internecie prowadzona jest zbiórka na rzecz budowy pomnika – na portalu zarzutka.pl. Zbiórka na podobnym portalu prowadzona jest także w Stanach Zjednoczonych – wśród Polonii amerykańskiej.

- Postaci odleje nam Tomasz Ross, artysta rzeźbiarz z Zakopanego. Odlewy mają być wykonane w kwietniu, maju. I jak będą gotowe, staną na kamieniu, nawet jak modernizacja placu w Kuźnicach nie zostanie zakończona – mówi Andrzej Stanek. Gdy plac zostanie oddany do użytku, pomnik dźwigiem zostanie przeniesiony na plac.

Na pomniku, oprócz postaci, znajdzie się tablica z napisem: "W hołdzie Kurierom Tatrzańskim, żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, ratownikom TOPR, przewodnikom tatrzańskim, sportowcom, którzy podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 wielokrotnie przemierzali Tatry, przerzucając na trasie Zakopane-Budapeszt emisariuszy Polski podziemnej, rozkazy, środki finansowe, broń i sztandary umożliwiające łączność okupowanego kraju z jego legalnymi władzami w Europie Zachodniej. Za wypełnienie obowiązku wobec Ojczyzny wielu z kurierów zapłaciło najwyższa cenę ginąc podczas trasy, w katowniach gestapo, w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz w więzieniach komunistycznych. Część Ich pamięci. Rodacy z kraju i zagranicy”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska