Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wadowice otwierają dworzec autobusowy z dwupoziomowym parkingiem. To część dużego projektu stworzenia zintegrowanego transportu

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
16 listopada 2023 roku otwarty zostanie przebudowany dworzec autobusowy w Wadowicach razem z dwupoziomowym parkingiem
16 listopada 2023 roku otwarty zostanie przebudowany dworzec autobusowy w Wadowicach razem z dwupoziomowym parkingiem UM Wadowice
Jutro w Wadowicach zostanie otwarty dworzec autobusowy. Miejsce jest nie do poznania, bo to teraz nie po prostu "dworzec" a punkt przesiadkowy. Oprócz przystanków dla busów i autobusów zbudowano tu dwupoziomowy parking na 70 samochodów. Na razie można tu parkować za darmo.

Nowy "punkt przesiadkowy" w Wadowicach mieści się w "starym" miejscu, czyli przy ulicy Piłsudskiego przy drodze krajowej 52, naprzeciwko dworca kolejowego. Przebudowa dworca i wybudowanie dwupoziomowego parkingu trwało prawie dwa lata.

Parking dwupoziomowy w Wadowicach

Na dole dwupoziomowego parkingu znalazły się stanowiska dla autobusów i busów oraz dla rowerów ze stacją serwisową. Na górze jest 70 miejsc dla samochodów osobowych, w tym trzy miejsca dla osób z niepełnosprawnością i dwa stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych, które jeszcze nie działają - trzeba wyłonić tzw. operatora. Na zewnętrznych ścianach budynku wykonana zostanie jeszcze elewacja, choć obecna - betonowa, wcale nie jest brzydka. Początkowo zakładano, że tak zostanie.

Zapleczem dworca jest nowy, dwupiętrowy budynek. Znalazły się w nim biuro dyspozytorów dworca, poczekalnia dla pasażerów oraz lokal użytkowy przeznaczony pod mały punkt gastronomiczny, który jest w trakcie przetargu (jak informuje wadowicki magistrat przetarg na oddanie w najem lokalu odbędzie się 4 grudnia br. Szczegóły dot. tego postępowania można znaleźć na stronie www.wadowice.pl).

Pomiędzy jednym, a drugim budynkiem powstał plac do zawracania oraz stanowisko do mycia autobusów. Cały dworzec jest oświetlony i objęty monitoringiem. Wokół dworca zamontowano ławki, kosze na śmieci, urządzono strefę zieleni.

– To będzie serce komunikacji w powiecie wadowickim. To właśnie tutaj swoją podróż zaczyna i kończy sześć linii gminnej komunikacji, które powstały w ostatnich trzech latach i docierają praktycznie do każdego sołectwa w gminie Wadowice, a także linie powiatowe, dotowane przez Gminę Wadowice, które kursują m.in. do Kalwarii Zebrzydowskiej, przez Wysoką i Stanisław Górny, a także do Andrychowa – podkreślał burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński, podczas konferencji zorganizowanej w budynku dworca.

Początkowo dworzec z parkingiem miały być gotowe prawie rok temu, ale inwestycja była wyjątkowo pechowa, łącznie z tym, że były problemy z doprowadzeniem prądu. - O to, że obiekt oddawany jest z opóźnieniem, przepraszam serdecznie - bił się w piersi burmistrz Wadowic. Nie ukrywa, że z ulgą oddaje go do użytku.

Parkowanie w Wadowicach. Jest coraz więcej miejsc, ale na obrzeżach

Dworzec autobusowy powstał w ramach dużego projektu stworzenia zintegrowanego transportu miejskiego w Wadowicach, z budową węzła przesiadkowego, ścieżek pieszo-rowerowych oraz parkingów Park&Ride, czyli Parkuj i Jedź.

- To program, mający na celu pozostawienie przez kierowców samochodów na parkingach, które zlokalizowane są na obrzeżach miasta, a następnie korzystanie z transportu publicznego bądź roweru czy hulajnogi. W ramach tego projektu, oprócz dworca powstały również dwa dodatkowe oświetlone parkingi park & ride: przy dworcu PKP oraz przy ul. Sienkiewicza w Wadowicach, na których znalazło się łącznie 176 miejsc dla samochodów, wiaty i serwisy naprawcze dla rowerów oraz inteligentne systemy transportowe. Wybudowano także ścieżkę rowerową oraz chodniki wzdłuż obwodnicy Wadowic i dróg krajowych nr 52 i nr 28 oraz dróg gminnych na odcinku pomiędzy ul. Graniczną, a ul. Polną w Wadowicach, o łącznej długości ok. 5 km - informuje magistrat.

Kilka rzeczy na nowym dworcu jeszcze jest do zrobienia. Oprócz elewacji, brakuje tablic elektronicznych. Te mają być na dworcu i na przystankach.

Tablice zainstalowane na przystankach będą informować o kierunku i godzinach odjazdu busów. Z kolei na trzech parkingach przy Starej Rzeźni (ul. Sienkiewicza), dworcu kolejowym i autobusowym zainstalowane zostały tablice, na których podawana będzie na bieżąco liczba wolnych miejsc parkingowych. Takie same tablice zainstalowane są na trzech drogach wlotowych do miasta od strony Choczni, Tomic i Kleczy. Dzięki temu kierowcy wjeżdżający do Wadowic będą mogli od razu dowiedzieć się, czy na którymś z ww. placów są jakieś wolne miejsca.

Całkowity koszt wszystkich ww. inwestycji (trasy rowerowe, trzy parkingi, dworzec, tablice) wyniósł blisko 26,7 mln zł, z czego 16,1 mln zł to dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Małopolskiego. Koszt budowy dworca to 14 mln zł. Gmina pozyskała na ten cel 5,5 mln zł z funduszy europejskich.

Małopolska Tour w Wadowicach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska