https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje w Polsce w czasach PRL. Kempingi, kultowa przyczepa, namiot, domek typu Brda. Tak było! Zobaczcie zdjęcia z dawnych lat

GROM
Kemping sprzed lat. Tak wypoczywano w Małopolsce. Zobacz zdjęcia w galerii.
Kemping sprzed lat. Tak wypoczywano w Małopolsce. Zobacz zdjęcia w galerii. Archiwum DP i GK
Przyczepa - kultowy model N126 - uchodziła za luksus, o kamperach nikt nawet nie śnił. Namioty były ciężkie, a ich rozkładanie przypominało zajęcia w szkole przetrwania. Domki były wielkości znaczka pocztowego. A jednak nikt nie narzekał na wakacje na kempingach, ba, wiele osób te zdjęcia obejrzy z łezką wzruszenia w oku. Przenosimy Was w czasie, do lat 60. i 70. XX wieku. Głęboki PRL. Jak Polacy spędzali wtedy wakacje? Trochę jak w czasach pandemii - w kraju, bo o urlopie zagranicznym, choć z nieco innych niż dziś powodów, mało kto myślał. Teraz razem z boomem na podróże kamperami wróciła moda na kempingi i pola namiotowe.

Wakacje w Polsce w czasach PRL

Kempingi w czasach PRL-u nie przypominały luksusowych ośrodków wypoczynkowych, jakie znamy dzisiaj. Często były to tereny położone blisko jezior, rzek lub lasów, gdzie można było wynająć domek, rozbić namiot i cieszyć się kontaktem z naturą. Pomysł na spędzanie tak wolnego czasu zdobywał coraz większe grono zwolenników – zarówno wśród młodych, jak i starszych. Choć warunki bywały skromne, to na wspomnienie tych wyjątkowych chwil wiele osób nadal uśmiecha się z nostalgią.

Podstawowym wyposażeniem kempingowym było przede wszystkim namiot, który stanowił tymczasowy dom dla wędrowców. Nierzadko były to ciężkie, grube plandeki, których rozstawienie mogło sprawić nieco trudności. Bardziej zamożni mieli słynne, acz niewielkie przyczepy N126.

Warunki sanitarno-higieniczne na kempingach były z reguły skromne. W wielu miejscach brakowało odpowiedniej infrastruktury, takiej jak toalety czy bieżąca woda.

Kempingi były też doskonałą okazją do integracji społecznej. Ludzie spotykali się w tych miejscach przypadkowo, dzieląc wspólne pasje i zainteresowania. Początkowe rozmowy przy ognisku często przeradzały się w długotrwałe przyjaźnie. Pamiętne były również wyprawy kempingowe organizowane przez zakłady pracy czy szkoły, np. słynne studenckie rajdy.

Ważnym aspektem kempingów w czasach PRL-u było to, że były one stosunkowo niedrogie. Dla wielu osób były to jedyne dostępne finansowo wakacje, dlatego cieszyły się tak dużą popularnością. Nie każdy bowiem mógł pozwolić sobie na wyjazd do hotelu czy sanatorium. Kemping stanowił doskonałą alternatywę, umożliwiając aktywny wypoczynek bez dużych nakładów finansowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska